W Twojej dzielnicy

Redakcja
Fot. Adam Wojnar

Śródmieście
O sprawach dzielnicy piszą: Piotr Tymczak, tel. 12 61 99 308, i Agnieszka Maj, tel. 12 61 99 206


Stare Miasto

Rada Dzielnicy I Stare Miasto zwróciła się z wnioskiem do Wydziału Promocji i Turystyki w krakowskim magistracie o wyznaczenie na terenie centrum trasy turystycznej pod hasłem „Szlakiem Węgrów w Krakowie”.

Radni z „jedynki” przypomnieli, że w czerwcu 2017 r. prezydent Krakowa i burmistrz Budapesztu podpisali umowę, która relacje pomiędzy obydwoma miastami podniosła na najwyższy poziom - miast bliźniaczych. Także Dzielnicę I Kraków - Stare Miasto, jak i V Dzielnicę Budapesztu Belváros - Lipótváros od ponad 10 lat łączą partnerskie relacje. krakowskiej „jedynki” uważają więc, że Szlak Węgrów będzie namacalnym dowodem partnerstwa miast, ale także dodatkową atrakcją turystyczną pokazującą polsko-węgierskie relacje w Krakowie w ciągu dziejów.
(TYM)

Grzegórzki
W ramach „Akcji Lato 2017” Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” z ul. Lotniczej 1 zaprasza dziś m.in. na warsztaty plastyczne „Wakacyjne podróże” - w godz. 12-15. Odbędzie się też turniej strzelecki „Mistrz na Lotniczej” (10-14). Jutro w planie m.in. blok zajęć sportowych (9-15) i turnieje tańca (13-15).
(TYM)

Prądnik Czerwony
Trwają wakacyjne naprawy ulic i chodników finansowane z budżetów dzielnic i miasta. W Dzielnicy III (Prądnik Czerwony) na ul. Bajana kontynuowany jest remont odcinka od pawilonu handlowego do hydroforni. Prace potrwają do 25 sierpnia.

Na ul. Pilotów prawie na finiszu mamy remont nawierzchni jezdni, natomiast na ul. Mieszka I dobiega końca remont chodnika (odcinek od ul. Ptasiej do ul. Dobrej). Informacje o utrudnieniach związanych z remontami, można śledzić na mapie utrudnień Zarządu Infrastruktury i Transportu.
(AM)

Krowodrza
O sprawach dzielnicy pisze: Małgorzata Mrowiec, tel. 12 61 99 208 i Agnieszka Maj, tel. 12 61 99 206

Prądnik Biały
Rada Dzielnicy IV złożyła wniosek do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego o podjęcie rozmów ze stroną rządową i przewoźnikami w sprawie utworzenia na czas remontu linii kolejowej Kraków Główny Towarowy - Rudzice tymczasowej stacji dalekobieżnej Kraków - Olsza, na której zatrzymywałyby się pociągi osobowe i pospieszne omijające, ze względu na przebudowę, stację Kraków Główny.
(AM)

Prądnik Biały
Firma Tauron informuje o planowanej przerwie w dostawie energii elektrycznej 6 lipca przy ulicach: Zimorowicza od nr 30 do 50 i od 33 do 37, Jasnej od nr 19 do 43 i 14-32 oraz przy ulicy Zaremby i Vetulaniego. Prądu nie będzie w godz. 7.30-10.
(MM)

Krowodrza

Rada Dzielnicy V negatywnie zaopiniowała wniosek o warunki zabudowy dla inwestycji planowanej przy ul. Racławickiej 52. Miałaby ona polegać na rozbudowie domu jednorodzinnego i zmianie sposobu użytkowania na budynek wielorodzinny z garażem podziemnym. Radni „piątki” sprzeciwiają się tej inwestycji m.in. ze względu na zbyt dużą wysokość projektowanego budynku w stosunku do zabudowy sąsiedniej, a także na niedostateczną powierzchnię przeznaczoną pod zieleń - zaledwie 10 proc. terenu. Wytykają, że nie został przedstawiony projekt drogi dojazdu do garażu, nie podano liczby mieszkań ani liczby planowanych miejsc postojowych.
(MM)

Zwierzyniec
Klub Kultury Przegorzały (ul. Kamedulska 70) zaprasza na warsztaty artystyczno-kulturalne Akcji Lato 2017. M.in. od 10 do 14 lipca przewidziano zajęcia z tańca nowoczesnego.
(MM)

Podgórze
O sprawach dzielnicy piszą: Paulina Szymczewska, tel. 12 61 99 306, i Arkadiusz Maciejowski, tel. 12 61 99 138

Podgórze
W związku z ostatnim etapem budowy łącznicy kolejowej między stacjami na Zabłociu i Krzemionkach, kierowcy muszą przygotować się na kolejne utrudnienia. W nocy z wtorku na środę oraz ze środy na czwartek - od godz. 22 do 5 rano - całkowicie zamknięta dla ruchu samochodów będzie estakada Obrońców Lwowa. Przypomnijmy, że budowa łącznicy rozpoczęła się ponad półtora roku temu i ma zakończyć się w połowie września. Następnie odbędą się testy oraz odbiory techniczne. Pierwsze pociągi pojadą po niej w grudniu.
(ARM)

Dębniki
Do 24 lipca można zapoznawać się z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Kolna - Obszar Łąkowy” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Projekt dostępny jest w Biurze Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa przy ul. Józefa Sarego 4. Dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie odbędzie się 12 lipca o godz. 16.30 w Urzędzie Miasta Krakowa, plac Wszystkich Świętych 3-4, sala Portretowa.
(ARM)

Prokocim-Bieżanów
Dziś o godzinie 18.30 w siedzibie przy ul. Kurczaba 3 odbędzie się kolejna sesja Rady Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim. Radni zajmować będą się m.in. propozycjami: budowy parkingu przy ul. Mała Góra, ustawienia progów zwalniających na ul. Złocieniowej, zmiany lokalizacji przejścia dla pieszych w rejonie ul. Teligi.

Samorządowcy dzielnicowi mają również opiniować projekt uchwały dotyczący inwestycji pn.: budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego z pomieszczeniami usługowymi lub biurowymi przy ul. Aleksandry.
(ARM)

Nowa Huta
O sprawach dzielnicy pisze: Marzena Rogozik, tel. 12 25 96 444

Bieńczyce
Radni Dzielnicy XVI Bieńczyce zamierzają zwrócić się do Zarządu Zieleni Miejskiej z prośbą o umieszczenie nad Zalewem Nowohuckim tablic informujących, że ten zbiornik leży w granicach „szesnastki”. Wielu mieszkańców błędnie kojarzy ten akwen z Dzielnicą XVIII Nowa Huta i tam kierują wnioski czy prośby dotyczące Zalewu Nowohuckiego.
(MR)

Czyżyny
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu po latach starań szkoły i radnych Dzielnicy XIV Czyżyny ogłosił wreszcie przetarg na budowę drogi dojazdowej do Szkoły Podstawowej nr 155 na osiedlu 2. Pułku Lotniczego 21. Wykonawca będzie musiał wykonać m.in. rozbiórkę na terenach przeznaczonych pod drogę, zabezpieczyć kable linii energetycznych i gazowych, a następnie wykonać nawierzchnię z kostki brukowej, oświetlenie drogi oraz zrekultywować zieleń i wykonać trawniki. ZIKiT chce podpisać umowę z wybraną firmą do 30 września.
(MR)

Nowa Huta
Tylko do piątku 7 lipca dzieci i młodzież mogą skorzystać z bezpłatnych zajęć na pływalni z instruktorami w ramach akcji „Lato w mieście”. Organizuje je Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy MBP Nowa Huta. Zajęcia rozpoczynają się o pełnych godzinach: 9, 10, 11 i 12. Dorosłych i seniorów ośrodek zaprasza zaś w godzinach 14-17.40. Więcej informacji o zajęciach pływackich na stronie: ksos.pl lub pod nr tel. 12 411-58-66.
(MR)

Wzgórza Krzesławickie
Firma Tauron informuje, że w piątek (7 lipca) mieszkańcy Nowej Huty muszą przygotować się na braki w dostawie energii elektrycznej. W godz. 9-17 prądu nie będzie w budynkach przy ul. Stary Gościniec.
(MR)

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 4

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie