Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych zawodach planują redukcję etatów. „Trudno przewidzieć o jakiej skali redukcji etatów możemy myśleć"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Dziś trudno przewidzieć o jakiej skali redukcji etatów możemy myśleć w 2023 roku, ale należy się ich spodziewać w obszarach takich jak przemysł, finanse i nieruchomości, czy sektorze nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej – prognozuje ekspert.
– Dziś trudno przewidzieć o jakiej skali redukcji etatów możemy myśleć w 2023 roku, ale należy się ich spodziewać w obszarach takich jak przemysł, finanse i nieruchomości, czy sektorze nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej – prognozuje ekspert. Robert Woźniak/ Polska Press
W I kwartale 2023 roku 24 proc. pracodawców chce poszukiwać nowych rąk do pracy, natomiast redukcję stanowisk deklaruje 25 proc. firm. Jednocześnie niemal co druga prognozuje pozostawienie zatrudnienia na niezmienionym poziomie. – Dziś trudno przewidzieć, o jakiej skali redukcji etatów możemy myśleć w 2023 roku, ale należy się ich spodziewać w obszarach takich jak przemysł, finanse i nieruchomości, czy sektorze nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej – komentuje dla nas Przemysław Sienkiewicz, ekspert rynku pracy.

Spis treści

Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, która jest barometrem rynku pracy i pokazuje chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr na najbliższy kwartał wynosi -2 proc., co w praktyce oznacza redukcje etatów – wynika z „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Jak podkreślono, to wynik niższy o 2 punkty procentowe od prognozy deklarowanej na poprzedni kwartał oraz spadek o 25 punktów procentowych w porównaniu do wskaźnika z I kwartału 2022 roku.

Wyhamowanie i stagnacja na rynku pracy

– Prognoza netto zatrudnienia dla Polski I kwartał 2023 roku oznacza wyraźny spadek optymizmu rekrutacyjnego niemal we wszystkich badanych sektorach. Roczny spadek na poziomie 25 punktów procentowych mówi o tym, że w pierwszym kwartale 2022 kandydaci mogli liczyć na dużo więcej ofert pracy, a pracodawcy deklarowali zdecydowanie większą chęć rozwoju swoich zespołów. Jednak wciąż wiele organizacji wskazuje na wyzwania związane z pozyskaniem odpowiednich pracowników o określonych, pożądanych kompetencjach. Zależnie od branży niedobór talentów jest wciąż widoczny w procesach rekrutacyjnych – komentuje dla Strefy Biznesu Przemysław Sienkiewicz, ekspert rynku pracy, lider zespołu sprzedaży w ManpowerGroup.

Autorzy raportu podkreślają, że w minionym kwartale nastąpiło wyhamowanie i stagnacja rynku pracy, natomiast prognoza na najbliższe miesiące mówi o tym, że firmy planują nieznaczne redukcje etatów.

– Zatrudnienie nowych pracowników planuje 24 proc. badanych przedsiębiorstw, nieco więcej, bo 25 proc. deklaruje konieczność zwolnień. 48 proc. polskich organizacji nie chce niczego zmieniać w swojej strukturze zatrudnienia, a jedynie 3 proc. firm nie zna planów zatrudnienia na nadchodzący czas.

Sienkiewicz przyznaje, że z pewnością organizacje, które podjęły trudne decyzje o zwolnieniach lub planują je na najbliższe miesiące, zdecydowały się na nie w konsekwencji dynamicznie rosnących cen surowców, ale również wciąż utrzymującego się wpływu pandemii, spadku zamówień i niestabilnego łańcucha dostaw.

– Dziś trudno przewidzieć, o jakiej skali redukcji etatów możemy myśleć w 2023 roku, ale należy się ich spodziewać w obszarach takich jak przemysł, finanse i nieruchomości, czy sektorze nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej. Z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę optymistycznie prognozy w 5 z 8 badanych sektorów – wymienia.

– Najwyższą prognozę zatrudnienia deklarują firmy z sektora usług telekomunikacyjnych, a także energetyka i usługi komunalne. Nowe miejsca pracy będą też tworzone w sektorze IT oraz transporcie i logistyce, a na nieznaczne wzrosty wskazują pracodawcy z obszaru dóbr i usług konsumpcyjnych – wymienia.

Finanse i nieruchomości oraz IT z gwałtownymi spadkami

Raport przedstawia prognozy zatrudnienia dla 8 sektorów rynku, jak pokazują prognozy, w 5 z nich pracodawcy planują otwierać nowe rekrutacje. Najwięcej ofert pracy mogą spodziewać się kandydaci z obszaru usług komunikacyjnych (+33 proc.), a także energetyki i usług komunalnych (+14 proc.). W sektorze transportu, logistyki i motoryzacji, a także IT prognoza netto zatrudnienia to +3 proc., co oznacza niewielki wzrost zatrudnienia.

Z kolei branża nowych technologii odnotowała dość gwałtowny spadek w porównaniu rocznym, prognoza zatrudnienia zmniejszyła się bowiem o 41 punktów procentowych, a w ujęciu kwartalnym o 4. Niewielki wzrost na poziomie +1 proc. prognozuje obszar dóbr i usług konsumpcyjnych, co oznacza pozytywną prognozę, jednak kandydaci będą musieli liczyć się z bardzo ograniczonymi możliwościami zmiany pracodawcy w tym sektorze.

Wśród analizowanych obszarów, redukcji etatów możemy spodziewać się wśród przedstawicieli branży nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (-5 proc.). Zwolnienia planują również przedstawiciele przemysłu i surowców oraz finansów i nieruchomości, gdzie prognoza wynosi -2 proc. To szczególnie duża zmiana dla ostatniego sektora, ponieważ prognozy netto zatrudnienia na czwarty kwartał 2022 roku były dla nich optymistyczne i wynosiły +7 proc. a dla pierwszego kwartału 2022 +36 proc., co oznacza spadek odpowiednio o 8 i 38 punktów procentowych.

Najwięcej nowych pracowników chcą pozyskiwać firmy w regionie południowo-zachodnim

Biorąc pod uwagę dane dla regionów, to z raportu wynika, że najwięcej nowych pracowników chcą pozyskiwać firmy w regionie południowo-zachodnim (+14 pro.). Mniej korzystnych perspektyw dla kandydatów należy natomiast oczekiwać na Północy (+ 6 proc.).

Jednak podkreślono, że są to wciąż dodatnie prognozy zatrudnienia, co oznacza, że przedsiębiorcy planują zwiększenie rekrutacji, a osoby panujące zmianę zatrudnienia mogą liczyć na oferty pracy. Firmy zlokalizowane w obszarze północnego zachodu (+1 proc.) deklarują bardzo niewielki wzrost zatrudnienia, będący zapowiedzią stagnacji na lokalnym rynku. Zwolnienia planują pracodawcy w regionie południowym (-4 proc.), wschodnim (-6%) i centralnym (-6 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W tych zawodach planują redukcję etatów. „Trudno przewidzieć o jakiej skali redukcji etatów możemy myśleć" - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski