Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku jest mniej zwolnionych nauczycieli. Dzięki sześciolatkom

Agnieszka Maj
Wielu nauczycieli znowu straci pracę, choć znacznie mniej niż w ubiegłym roku
Wielu nauczycieli znowu straci pracę, choć znacznie mniej niż w ubiegłym roku FOT. MARIUSZ KAPALA
Edukacja. Ponad pół tysiąca nauczycieli nie może znaleźć pracy w Krakowie. W najgorszej sytuacji są poloniści, matematycy i historycy.

Od września w krakowskich szkołach zostanie zlikwidowanych ok. 140 etatów nauczycielskich. Według danych lokalnego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego pracę straci 180 osób. Oprócz tego ok. 300 nauczyci­eli będzie miało obniżony etat.

Z zawodem pożegnałoby się jeszcze więcej pracowników szkół, gdyby nie fakt, że naukę w tym roku musi rozpocząć połowa rocznika sześciolatków. Dzięki temu potrzebnych będzie więcej pedagogów dla klas pierwszych. Urząd Miasta szacuje, że dyrektorzy szkół będą musieli zatrudnić 65 nauczycieli wychowania początkowego.

W tym roku skala zwolnień jest i tak znacznie mniejsza niż w poprzednim, kiedy w Krakowie pracę straciło 420 pedagogów. Do dzisiaj wielu z nich nie udało się znaleźć zatrudnienia. W Gro­dzkim­ Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 510 nauczycieli. To 2,2 proc. wszystkich bezrobotnych.

– Dla większości z nich nie ma żadnej oferty pracy: mogą się przekwalifikować na pracowników kadr albo księgowości. Organizowane są dla nich także szkolenia podnoszące ich znajomość języków obcych – mówi Katarzyna Murdza, kierownik referatu marketingu Grodzkiego Urzędu Pracy.

Ogłoszenia o poszukiwaniu pedagogów rzadko trafiają do Grodzkiego Urzędu Pracy. – Teraz mamy oferty głównie dla nauczycieli przedmiotów zawodowych technicznych – mówi Katarzyna Murdza.

Pracę mogą znaleźć uczący bhp albo fryzjerstwa. Pojawiają się także oferty dla nauczycieli angielskiego i wychowania przedszkolnego, poszukują ich placówki samorządowe oraz prywatne.

W sumie od początku tego roku GUP otrzymał tylko 28 miejsc pracy dla nauczycieli. Nie było jednak wśród nich żadnej oferty dla nauczycieli języka polskiego, matematyki albo historii.

Jakie są więc inne możliwości dla pedagogów, dla których nie ma już zatrudnienia w szkole? W tym roku Wojewódzki Urząd Pracy uruchomił nowy program, finansowany z funduszy unijnych. Mogą z niego skorzystać nauczyciele i pracownicy oświaty zwolnieni, zagrożeni zwolnieniem lub przewidziani do zwolnienia.

Urząd oferuje im takie formy wsparcia, jak szkolenia i porady zawodowe, porady psychologiczne, pośrednictwo pracy, staże i praktyki zawodowe przygotowujące do podjęcia pracy w nowym zawodzie, finansowanie zatrudnienia u nowego pracodawcy.

– To świetny program, który niedawno został uruchomiony. Mam nadzieję, że dzięki niemu nauczyciele znajdą satysfakcjonującą pracę – mówi Maria Stalmach-Krzyworzeka, wiceprezes małopolskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W całej Małopolsce jest 687 bezrobotnych nauczycieli. Prognozy dla nich nie są optymistyczne. W ciągu najbliższych lat z powodu niżu demograficznego z zawodu będą musieli odejść kolejni.

Za to w przyszłym roku na oferty pracy mogą liczyć nauczyciele klas pierwszych: wtedy do szkoły pójdą obowiązkowo sześciolatki urodzone w drugim półroczu i liczba pierwszych klas szkół podstawowych znów się zwiększy.

To zaś oznacza, że potrzebni będą nie tylko wychowawcy najmłodszych, ale również opiekunowie w świetlicach.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski