Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku sezon urlopowy zaczniemy już w maju. "Polacy nie są przekonani do lockdownu obejmującego obiekty turystyczne"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Społeczeństwo jest znużone obowiązującymi obostrzeniami i nie ma zrozumienia dla ostrożności rządu w rozmrażaniu gospodarki, a już na pewno w takim podejściu do bazy turystycznej.
Społeczeństwo jest znużone obowiązującymi obostrzeniami i nie ma zrozumienia dla ostrożności rządu w rozmrażaniu gospodarki, a już na pewno w takim podejściu do bazy turystycznej. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
- Polacy wcale nie są przekonani do lockdownu obejmującego obiekty turystyczne i tym większe będzie rozczarowanie w najbliższą majówkę, którą większość z nas m.in. z tego powodu będzie zmuszona spędzić w domu- tłumaczy w rozmowie z nami ekspert. Jednocześnie od zeszłego poniedziałku można zaobserwować ogromne wzrosty w liczbie wyszukiwanych pobytów. - Decyzja rządu i formalne ogłoszenie daty otwarcia hoteli dodatkowo spowodowały wzrosty w liczbie wyszukiwanych pobytów.

Społeczeństwo jest znużone obowiązującymi obostrzeniami i nie ma zrozumienia dla ostrożności rządu w rozmrażaniu gospodarki, a już na pewno w takim podejściu do bazy turystycznej. Polaków nie przekonuje wysoka liczba ofiar śmiertelnych COVID-19, zachorowań i wynikających z tego trudności szpitalnej opieki medycznej – pokazuje sondaż Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Jak się okazuje, połowa respondentów uważa, że przy odpowiednim reżimie sanitarnym powinni mieć możliwość wyjazdu do wszelkiego rodzaju obiektów turystycznych. Kolejna grupa osób, 18 proc. jest zdania, że w takich okolicznościach powinny funkcjonować tylko małe obiekty typu agroturystyka, samodzielne domki letniskowe, mieszkania na wynajem. Następnych 14 proc. respondentów nie ma opinii w tej kwestii, a jedynie 19 proc. uważa, że konieczny jest pełny lockdown.

- Polacy wcale nie są przekonani do lockdownu obejmującego obiekty turystyczne i tym większe będzie rozczarowanie w najbliższą majówkę, którą większość z nas m.in. z tego powodu będzie zmuszona spędzić w domu. Ale nie możemy zapominać, że w walce z pandemią nie mamy szczególnego arsenału środków, poza szczepieniami, cierpliwością i ograniczaniem kontaktu- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Jednocześnie środowa zapowiedź stopniowego znoszenia ograniczeń pozwala mieć nadzieję, że poprawią się nastroje społeczne, ale też wyniki firm. Zgodnie z ogłoszonymi przez rząd zasadami luzowania obostrzeń hotele będą mogły wrócić do działalności 8 maja w reżimie sanitarnym. Jednak niektórzy hotelarze wykończeni rokiem ograniczeń nie odpuszczają i zapowiadają, że w najbliższy przedłużony weekend będą świadczyć usługi rehabilitacyjno-lecznicze kierowane do osób mających problemy ze zdrowiem.

- Choć w obliczu spadającej liczby zachorowań na COIVD-19 rząd zdecydował się od 8 maja otworzyć obiekty noclegowe na razie jeszcze przez te kilka dni branża hotelarska będzie podliczać powiększające się straty, a także nieopłacone faktury, których razem z opóźnionymi kredytami ma już ponad miliard złotych – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK- dodaje ekspert.

ZPPHiU uważa, że można otworzyć punkty zlokalizowane w centrach handlowych bezpiecznie, "z korzyścią dla branży handlowej oraz dla całej gospodarki".

Sklepy w galeriach handlowych otwarte od 4 maja? "Czas już z...

Co zaskakujące, akurat w tym sektorze czas pandemii nie odcisnął wyjątkowego piętna na statystykach dotyczących przeterminowanych płatności na rzecz dostawców oraz banków. Nie oznacza to jednak, że nie ma on problemów. Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK, w okresie 11 miesięcy od końca marca 2020 do końca lutego br. zaległości firm oferujących zakwaterowanie spadły o 60 mln zł (-5,4 proc.) do 1,06 mld zł, ale już liczba firm z problemami w obsłudze zobowiązań podwyższyła się o 112 do 1775 podmiotów.

Polacy szturmują majowe terminy

Informacje o możliwym otwarciu hoteli zaczęły się pojawiać już początkiem ubiegłego tygodnia. Skutkiem pojawienia się optymistycznych wiadomości było wzmożone zainteresowanie ofertą noclegową hoteli i pensjonatów.

- Od zeszłego poniedziałku obserwujemy ogromne wzrosty w liczbie wyszukiwanych pobytów. Poziom zainteresowania i aktywności użytkowników w ciągu tygodnia nie tylko wrócił do tego z 2019 roku, ale przebił go aż o 30 proc. Decyzja rządu i formalne ogłoszenie daty otwarcia hoteli dodatkowo podkręciło ten wynik – w ciągu zaledwie kilku godzin popyt na usługi hotelarskie natychmiast wystrzelił do góry – komentuje Tomasz Piszczako, Prezes Zarządu w Travelist.

Listę najczęściej wybieranych regionów otwierają miejscowości nadmorskie – Trójmiasto, Kołobrzeg i Władysławowo. Dużą popularnością cieszą się również góry – na południu kraju najwięcej turystów wybiera Zakopane, Karpacz oraz Szklarską Porębę.

Jak wyjaśnia ekspert, poluzowanie obostrzeń spowodowało, że w zasadzie trudno jest wskazać miejsce, które nie cieszy się zainteresowaniem.

Urlop już w maju

Bardzo wyraźny trend widoczny jest także w przypadku terminów dokonywanych rezerwacji. Tutaj zdecydowanym faworytem jest maj – rezerwacje noclegów na najbliższy miesiąc stanowią aż 60 proc. wszystkich. Zdaniem analityków Travelist wynika to z faktu, że podróżni na bieżąco śledzili informacje dotyczące obostrzeń i spodziewali się ponownego otwarcia hoteli.

Inna z prognoz na nadchodzące miesiące dotyczy budżetów przeznaczanych na podróże – branża turystyczna przewiduje bowiem, że w tym roku podczas wyjazdów wydamy sporo więcej, niż dwa czy trzy lata temu. Zespół Travelist tłumaczy, że czynnikiem decydującym będą tutaj przede wszystkim emocje. Po wielu miesiącach lockdownu i funkcjonowania pod presją poważnych restrykcji duża część z nas zechce wykorzystać przywrócone możliwości i spektakularnie „nadrobić” stracony czas.

Zamrożenie gospodarki sprawiło, że środki, które zwyczajowo przeznaczamy na krótkie wyjazdy lub wizyty w restauracjach, zostały w naszych portfelach. Zdaniem ekspertów środki te mogą zostać przeznaczone na organizację krajowych lub zagranicznych podróży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W tym roku sezon urlopowy zaczniemy już w maju. "Polacy nie są przekonani do lockdownu obejmującego obiekty turystyczne" - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski