W ukraińskim kotle będzie wrzało

W ukraińskim kotle będzie wrzało

Rozmawiał Adam Willma

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

W ukraińskim kotle będzie wrzało
1/2
przejdź do galerii

©fot. Ludwik Kostuś

Rozmowa z KS. TADEUSZEM ISAKOWICZEM-ZALESKIM, pisarzem, prezesem Fundacji Brata Alberta, znawcą tematyki wschodniej
– Najpierw zdefiniujmy – jak nazwać to, co dzieje się na Ukrainie?

– Mamy do czynienia z wojną domową. Ta wojna domowa jest pretekstem do ingerencji Rosji, która wykorzystuje ją do swoich celów. Krym został zajęty szybko i prawie bez walk dlatego, że przynależność Krymu do Ukrainy stała pod znakiem zapytania. Krym przez stulecia nie był historycznie związany z Ukrainą, został natomiast przyłączony w sposób sztuczny do tego kraju w 1954 roku, w wyniku fantazji Chruszczowa. To zostało wykorzystane przez Rosję. Konflikt w Donbasie jest już regularną wojną, w której walczą dwie strony. Oczywiście strona zwana separatystami korzysta z pomocy zbrojnej wojska rosyjskiego.

– Szczecin i Kotlina Kłodzka też zostały przyłączone do Polski w sztuczny sposób. Mam wątpliwości, czy w naszym interesie jest eksponować ten wątek.

– To są jednak sprawy zupełnie nieporównywalne. Pomijam fakt, że Kresy zostały sprzedane 70 lat temu Stalinowi przez Anglików i Amerykanów w sposób, który trudno nie nazwać zdradą. Rozwiązanie to zostało jednak przypieczętowane przez międzynarodowe konferencje. W przypadku samej Ukrainy mamy do czynienia z państwem połączonym, także przez Stalina, z obszarami, które się z tym krajem słabo identyfikują.

Czym innym jest Krym, czym innym Galicja Wschodnia, czym innym Wołyń, a czym innym Ukraina Wschodnia. Te podziały widać gołym okiem. Ukraina pęka w szwach i nie ma w niej zgody co do wielu podejmowanych przez władzę poczynań. Dlatego obawy o rozpad Ukrainy wydają mi się jak najbardziej zasadne. Jedno jest pewne – nie ma dziś jakiejkolwiek realnej możliwości powrotu Ukrainy do stanu sprzed kilkunastu miesięcy. Pozostaje więc pytanie, czy Ukraina pozostanie państwem okrojonym, czy będzie się rozpadać.

– Scenariusz całkowitego rozpadu wydaje się motywem z political fiction.

– Dwadzieścia lat temu, gdy byłem w Jugosławii, słyszałem wszędzie, że rozpad tego kraju jest niemożliwy. Dziś nikogo nie dziwi obecność na tym terenie siedmiu państw.

– Tym razem to już nie Jugosławia, ale kraj, z którym bezpośrednio graniczymy. Nie możemy zachowywać się pasywnie.

– Jest kwestia, którą polscy politycy (zarówno z PO, jak i z PiS) pomijają z racji poprawności politycznej. Na Ukrainie jest półmilionowa polska mniejszość, rozproszona na terenie całego kraju, nie tylko wokół Lwowa. Mamy obowiązek zainteresować się ich losem. Polska politycznie mogła podczas kryzysu ukraińskiego wystąpić jako obrońca mniejszości polskiej, odzyskując zaufanie kresowych Polaków.

Tymczasem, w imię poprawności politycznej i doktryny Giedroycia, to zaufanie zostało podważone. Zewsząd słyszę, że musimy być lojalni wobec Ukrainy, ponieważ jest naszym sąsiadem. Chciałbym zatem przypomnieć, że graniczy z nami również druga strona konfliktu – Rosja. Jesteśmy jedynym krajem UE, który graniczy zarówno z Rosją, jak i z Ukrainą.

– Podzielona Ukraina może być również dla Polonii jeszcze gorszym scenariuszem.

– Żeby było jasne – scenariusz rozpadu Ukrainy uważam za bardzo niekorzystny dla Polski. Dopóki Ukraina funkcjonuje jako duży, wielokulturowy kraj, równoważący wpływy wschodniej i zachodniej części, sytuacja jest dla nas bardziej bezpieczna. Tym niemniej mleko już się wylało – zarówno Krym, jak i Donbas wydają się stracone dla Ukrainy. Musimy zatem zastanowić się, co zrobić w sytuacji, gdy na nowo otwarta zostanie dyskusja wobec postanowień jałtańskich. Jakkolwiek Jałta była złem, to jednak przesuwanie granic prowadziłoby nas prosto do III wojny.

Niestety, w sytuacji braku mądrej polityki wobec Wschodu Polska ma szansę jak zwykle stać się frajerem narodów i sprawy zostaną domknięte ponad naszymi głowami. Na razie wszystkie najważniejsze decyzje zapadają bez Polski. Głos mają tu Francja, Niemcy oraz Stany Zjednoczone. Polska się w tym układzie nie liczy. To jest ogromna porażka naszej dyplomacji, która nie potrafiła wypracować sobie pozycji w tej sprawie.

– A jaką pozycję powinna zająć? Przez ostatnie ćwierć wieku Polska chciała być adwokatem Ukrainy.

– Polska jako adwokat Ukrainy to mit Jerzego Giedroycia, który okazał się całkowicie fałszywy. Pogląd ten zakładał pogodzenie się z utratą Kresów i wypracowywanie dobrych relacji z państwami, które powstały na gruzach Związku Radzieckiego, zwłaszcza z Ukrainą. Ten mit został obalony przez rzeczywistość. Niebawem minie ćwierć wieku od upadku Związku Radzieckiego, a żaden z naszych poradzieckich sąsiadów jakoś nie garnie się pod skrzydła Polski.

Ani na Litwie, ani na Ukrainie układ, w którym Polska jest regionalnym hegemonem, nie jest mile widziany. W imię tych mrzonek od 25 lat zamiatana jest pod dywan sprawa ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich. Uznaliśmy, że zsyłki na Sybir i do Kazachstanu są godne przypomnienia, podobnie ze Zbrodnią Katyńską. Oczywistością jest pamięć o KL Auschwitz. Natomiast ludobójstwo na Wołyniu zostało potraktowane inaczej. Ustawiczne ustępstwa wobec nacjonalistów ukraińskich sprawiły, że Polska jest traktowana jako słabe, niekonsekwentne i skłócone państwo.

– Sprzeciwia się Ksiądz pomocy finansowej dla Ukrainy. Dlaczego?
« 2

Komentarze (16)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Problem Ukrainy

Wanda (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Zawsze z wielką uwaga czytam i słucham wypowiedzi Ks.Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Patrząc na naszych polityków i media ( 80 % zagranicznew których pracują Polacy)dochodzę do wniosku że...rozwiń całość

Zawsze z wielką uwaga czytam i słucham wypowiedzi Ks.Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Patrząc na naszych polityków i media ( 80 % zagranicznew których pracują Polacy)dochodzę do wniosku że populizm ,poprawność polityczna kupiła ich całe jestestwo bez względu na konsekwencje jakie naród Polski będzie płacił teraz i w przyszłości. Momentami wstyd mi za mój naród. Już Jan Kochanowski pisał ( co nadal pozostaje aktualne ) ” Cieszy mnie ten rym: "Polak mądry po szkodzie"; Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie, Nową przypowieść Polak sobie kupi, Że i przed szkodą i po szkodzie g*****.” Z szacunkiem dla księdza Tadeusza ,aby nie ustawał w dążeniu do prawdy i aby Jego głos był słuchany dla dobra ogółu.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie warto wstydzić się za naród

Grzest (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Pani Wando, za naród nie warto się wstydzić.
Politycy, którzy nami obecnie rządzą są w większości jedynie polskojęzyczni, nie identyfikują się z narodem polskim. Podobnie jest z dziennikarzami...rozwiń całość

Pani Wando, za naród nie warto się wstydzić.
Politycy, którzy nami obecnie rządzą są w większości jedynie polskojęzyczni, nie identyfikują się z narodem polskim. Podobnie jest z dziennikarzami głównego nurtu (ścieku - jak niektórzy mówią).
Cała ta hałastra dorwała się do władzy dzięki zawarciu pookrągłostołowej umowy.
Dzięki pracy sprzedajnych dziennikarzy i szwindlom wyborczym trwają przy władzy aż do dziś.
Ogłupiony przez dziennikarzy i rządzących polityków Naród jest w tej sytuacji bezbronny, gdyż wszelkie próby przełamania tego stanu są skutecznie blokowane a osoby dążące do zmiany, ośmieszane.
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dugin'owski zdrajca, populista,

Misyu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

Sam Aleksander Dugin wymyślił, że to indywiduum będzie prorokiem nienawiści do Ukrainy oraz populizmu w sutannie księdza katolickiego, aby prostaków zarażać nienawiścią i głupotą, a inteligentnych...rozwiń całość

Sam Aleksander Dugin wymyślił, że to indywiduum będzie prorokiem nienawiści do Ukrainy oraz populizmu w sutannie księdza katolickiego, aby prostaków zarażać nienawiścią i głupotą, a inteligentnych ludzi zniechęcać do kościoła katolickiego. Kreml uwielbia ten typ agenta, który reprezentuje dla Polaka rodzaj "świętości" - dlatego są to księża, post-solidarność oraz 'nacjonaliści' typu ONR,OWP, Falanga...zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Odpieprzyć się od Księdza

Grzest (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Wara od księdza Isakowicza. Sam jesteś niezłym indywiduum.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ma rację!

Maksym (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

Ani grosza dla Ukrainy, rodzinę moją wyrżnięto w Rzezi Wołynskiej, a w rocznicę Krwawej Niedzieli o tym, ani słowa w naszych mediach.

Tymczasem pomniki Bandery jak stały tam, tak stoją i kult się...rozwiń całość

Ani grosza dla Ukrainy, rodzinę moją wyrżnięto w Rzezi Wołynskiej, a w rocznicę Krwawej Niedzieli o tym, ani słowa w naszych mediach.

Tymczasem pomniki Bandery jak stały tam, tak stoją i kult się szerzy.

Niech ich tam Putin gania- zasłużyli, trzeba pilnować tylko, żeby nie przeszedł Dniepru. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ani grosza dla Ukrainy

Lwowiak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 22 / 1

Dopóki na Ukrainie nie zostanie zburzony ostatni pomnik tego zbrodniczego śmiecia bandery ani grosza z pieniędzy podatnika polskiego dla Ukrainy. Niech komorowski,kaczyński,schetyna,sycz się złożą...rozwiń całość

Dopóki na Ukrainie nie zostanie zburzony ostatni pomnik tego zbrodniczego śmiecia bandery ani grosza z pieniędzy podatnika polskiego dla Ukrainy. Niech komorowski,kaczyński,schetyna,sycz się złożą z własnych "ciężko" zarobionych pieniędzy,łap precz od pieniędzy polskiego podatnika.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Rezun bredzisz.

Norka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 22 / 1

Typowy Ukrainiec potomek banderowca z Akcji Wisła atakuje księdza w sposób chamski
/ per koleś/ bo ten mówi i pisze prawdę o zbrodniach rezunów na Polakach i nie tylko.
Widząc naszych głupawych...rozwiń całość

Typowy Ukrainiec potomek banderowca z Akcji Wisła atakuje księdza w sposób chamski
/ per koleś/ bo ten mówi i pisze prawdę o zbrodniach rezunów na Polakach i nie tylko.
Widząc naszych głupawych polityków dobrze że jest ktoś kto pokazuje warcholstwo klasy politycznej. Frajerstwo polskich polityków jest porażające i to zarówno PO jak i PISu.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ogólnie

Lach (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 1

Mądrze pisze, jakby z ust mi wyjął - myśle identycznie. Trudno sie nie zgodzić mając jako takie pojęcie o Rosji i ukrainie. Większość polityków nigdy tam nie była a wizyty w Kijowie na...rozwiń całość

Mądrze pisze, jakby z ust mi wyjął - myśle identycznie. Trudno sie nie zgodzić mając jako takie pojęcie o Rosji i ukrainie. Większość polityków nigdy tam nie była a wizyty w Kijowie na chreszcziatyku sie nue liczą bo to nie Ukraina...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
W ukraińskim kotle ...

98 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 14

Z szacunkiem dla księdza Tadeusza !
Książe kard. Adam Sapieha wyraził sąd: Moj przyjaciel, Głowa Kościoła Grecko-katolickiego, jest najlepszym katolikiem, z jakim kiedykolwiek miałem do czynienia!...rozwiń całość

Z szacunkiem dla księdza Tadeusza !
Książe kard. Adam Sapieha wyraził sąd: Moj przyjaciel, Głowa Kościoła Grecko-katolickiego, jest najlepszym katolikiem, z jakim kiedykolwiek miałem do czynienia!
Pozostając (myślę) w podobnej relacji do księdza Tadeusza nie muszę powtarzać się, za Księciem Kardynałem. Jednakże ( z własnych doświadczeń) wiem, że wyrażane dzisiaj sądy na Ukrainie, niekoniecznie muszą być dosłownie i bezwzględnie relacjonowane do osób narodowości polskiej. Oczywistym jest, że niektóre z nich ranią boleśnie !, jednak oczywistym jest, że musi nadejść czas, kiedy ocena zaistniałych faktów historycznych będzie jedna dla wszystkich zainteresowanych stron. To nie nastąpiło dotąd, lecz musi nastąpić w przyszłości. W związku z tą sytuacją, kiedy o polskie uczestnictwo nie wnoszą Ukraińcy (zdezintegrowani wewnętrznie), zostawić im czas na zbudowanie "jaźni" ukraińskiej, i poczucia więzi z narodami ościennymi. To wymaga doświadczeń ( i czasu). Do tej chwili Polska zobowiązana jest (moralnie) nie dopuścić do wytępienia "ukraińskości" w świadomości Europy. To też jest "zadanie", i to niełatwe zadanie!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
odpowiedz dla 2kbb

kresowiak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

musiał twój tatuś być niezle nachlany przed twoim poczęciem,i tak ci zatruł rozumek że do dzisiaj bredzisz

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
*****

nhl (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 31 / 4

Mnie w działaniach obecnego rządu uderza jedno , bardzo nachalna agitacja i poparcie tylko jednej strony tego konfliktu właśnie tej banderowskiej . Zastanawia mnie dlaczego jest tak silne...rozwiń całość

Mnie w działaniach obecnego rządu uderza jedno , bardzo nachalna agitacja i poparcie tylko jednej strony tego konfliktu właśnie tej banderowskiej . Zastanawia mnie dlaczego jest tak silne poparcie właśnie tym antypolskim siłom . Jaki widzą w tym interes ? Wiadomo że obecna Rosja to śmiertelny wróg Polski ale takim wrogiem jest też odradzający się nacjonalizm ukraiński , i wcześniej czy później przyjdzie się nam z nim zmierzyć . Obawiam się że zostaliśmy wplątani w tą wojnę już dawno właśnie przez głupotę naszych rządzących . Niestety jak zwykle zapłacą Polacy a obecne rządzące "elity" będą się temu bezpiecznie przyglądać z daleka po ucieczce z kraju.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ukraina gloryfikuje nazistowskich zbrodniarzy

Kresowiak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 40 / 3

Ukraina jest jedynym państwem w Europie jawnie gloryfikującym ukraińskich nazistowskich zbrodniarzy wojennych winnych ludobójstwa ludności polskiej(bandera,szuchewycz). To psim obowiązkiem...rozwiń całość

Ukraina jest jedynym państwem w Europie jawnie gloryfikującym ukraińskich nazistowskich zbrodniarzy wojennych winnych ludobójstwa ludności polskiej(bandera,szuchewycz). To psim obowiązkiem polskiego MSZ jest protestowanie,gdy na Ukrainie dochodzi do lżenia i poniżania polskiej mniejszości narodowej poprzez gloryfikację ludobójców z upa. Nie jest tajemnicą,że we Lwowie ulicę Sapiehy przemianowano na bandery,czy możliwe jest by w Berlinie była Hitlerstrasse?Polskie dzieci we Lwowie zmusza się w szkole do nauki,ze mordercy ich dziadków są bohaterami-polskie placówki dyplomatyczne nie protestują,choć to ich psi obowiązek. Panie Schetyna Ukraińcy wyzwolili ponad 200 tysięcy Polaków z ziemskiej powłoki przy użyciu siekier i wideł,weź się Pan do roboty,albo odejdź i oszczędź wstydu.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo