W upały leki mogą być niebezpieczne dla zdrowia! Zobacz, jak...

W upały leki mogą być niebezpieczne dla zdrowia! Zobacz, jak sobie nie zaszkodzić!

ak

Gazeta Współczesna

Aktualizacja:

Gazeta Współczesna

Leki a upały: co musisz wiedzieć?
1/9
przejdź do galerii

Leki a upały: co musisz wiedzieć?

Upały w 2018 roku wybuchły nagle i nie odpuszczają. W tym tygodniu dla większości województw ogłoszono 2., a nawet 3., najwyższy stopień zagrożenia. IMGW ostrzega, że upały mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego, ale farmaceuci dodają, że leki wystawione na ich działanie również mogą stanowić zagrożenie. Warto mieć to na uwadze! Dowiedz się więcej!
Naczelna Izba Aptekarska ostrzega, że upały, które w Polsce są teraz w pełni, nie pozostają bez wpływu na leki i mogą zmieniać ich właściwości. Zarówno leki przyjmowane regularnie, jak i doraźnie (np. przeciwbólowe) pod wpływem promieni słonecznych i wysokich temperatur mogą stać się dla nas niebezpieczne!

Jak przechowywać leki, kiedy są upały?


Na etykietach leków zawsze jest opisane, w jakich temperaturach powinny być przechowywane. Powinniśmy się do tego zawsze stosować, ale w czasie upałów, kiedy temperatura drastycznie rośnie, musimy tym bardziej zwracać na to uwagę i przestrzegać wskazań producenta.
Leki, które powinny być przechowywane w warunkach chłodniczych, muszą być stale trzymane w lodówce, a na czas transportu ich z apteki do domu powinniśmy wykorzystać torebki termolabilne. Po takie leki lepiej też po prostu pójść do apteki i prosto z niej wracać do domu.Upały szkodzą lekom, ale wilgoć również!


Wiele leków może być jednak przechowywanych w temperaturze pokojowej. Oznacza to 15-25 stopni, a w czasie tak silnych upałów, z jakimi mamy obecnie do czynienia, w wielu domach temperatura jest o kilka stopni wyższa, co już może być groźne dla leków, a w konsekwencji dla nas. Musimy zatem zapewnić im odpowiednie warunki – często najprostszym rozwiązaniem jest przechowywanie leków w zamkniętej szafie – tam zwykle jest nieco chłodniej. Nie jest zaś dobrym rozwiązaniem trzymanie leków w łazience – choć jest tam często odrobinę niższa temperatura, to jednak panuje tam też wilgoć, która również może uszkadzać leki i produkty medyczne (np. paski diagnostyczne do mierzenia poziomu cukru we krwi mogą dawać błędny pomiar).Upały, samochód i leki – to najgorsze połączenie!


Pod żadnym pozorem nie możemy też zostawiać żadnych leków w samochodzie. W ciągu doby następują tam ogromne zmiany temperatury powietrza – w ciągu dnia, w czasie upałów, temperatura we wnętrzu pojazdu wynosi kilkadziesiąt stopni, zaś w nocy może spaść nawet do kilkunastu. Leki, które zostały w samochodzie choć na jedną dobę, nie będą nadawały się do użytku.

Polski kebab ze schabowego? Sprawdź, co wiesz na temat fast foodów! [Lipcowy Quiz Kulinarny]

W letnie upały uważaj także na słońce! Pod jego wpływem niektóre leki mogą ci zaszkodzić!


Kiedy upały przetaczają się przez Polskę, musimy pamiętać także o tym, że niektóre leki mogą powodować fototoksyczne lub fotoalergiczne reakcje skóry pod wpływem wystawienia ciała na słońce. Informacja o tym zawsze znajduje się w ulotce, a przed słońcem powinniśmy się chronić, kiedy zażywamy m.in.:
  • antybiotyki
  • leki antyhistaminowe
  • preparaty zawierające dziurawiec (np. antydepresyjne)


Jeśli masz wątpliwości, jak przechowywać leki, które zażywasz, skonsultuj się z farmaceutą.

Upały - jak reagować na udar słoneczny?

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »