W walce o mistrzostwo pomogło doświadczenie

(ART)
Kolarstwo górskie. Zawodnicy z Krakowa i okolic zdobyli medale mistrzostw Polski XC, które odbyły się w Sławnie. Nie zabrakło złotych krążków.

Z bardzo dobrej strony pokazali się kolarze startujący w kategoriach masters (weterani). W grupie II (40-49 lat) po złoto sięgnął Krzysztof Podolski (MTB Team RMF FM Kraków). Jak policzono w klubie, to już 52. tytuł mistrzowski dla „radiowej” ekipy.

W grupie I (30-39 lat) najlepszy okazał się Marcin Motyka (Romet MTB Team). Wychowanek Iskry Głogoczów bardziej znany jest z sukcesów odnoszonych w innych kolarskich odmianach, głównie enduro, ale też w bmx i zjeździe, w których również plasował się w czołówce najważniejszych imprez w kraju. Teraz jest mistrzem polski w „klasycznym” kolarstwie górskim.

Trasa w Sławnie była bardzo trudna technicznie, co mi odpowiadało, gdyż moje umiejętności wyniesione z enduro po prostu na niej procentowały _– przyznaje Motyka na stronie internetowej swojego teamu. – _Taktykę na wyścig miałem jedną: zaatakować od początku i dowieźć pierwsze miejsce do mety. Plan wykonałem w __100 procentach.

Ponadto w grupie I na 6. miejscu sklasyfikowany został Tomasz Sikora, a w grupie III (50-59 lat) 4. miejsce zajął Zbigniew Zwoliński (obaj Iskra Głogoczów).

Dwa medale wywalczyła Monika Żur (4F Scott Racing Team). Pochodząca ze Skomielnej Białej zawodniczka (wychowanka tamtejszego Lubonia) w sprincie (kat. open) zdobyła brąz. Później na trasie wyścigu kobiet była 4., a w kategorii do 23 lat dało jej to srebro. Z występu reprezentantka Polski, i główna faworytka MP wśród orliczek, nie była w pełni zadowolona.__

– Po dwóch latach w koszulce mistrzyni Polski cross country w kategorii młodzieżowej straciłam ją na rzecz Marleny Droździok (zawodniczka Scott Donnybrook była o 1.05 min szybsza – przyp. ART). Wyścig był bardzo ciężki. Trasa i warunki atmosferyczne nie pozwalały nawet na chwilę odpoczynku – przyznała Żur na swoim profilu na Facebooku.

Z małopolskich zespołów świetnie spisał się KCP Elzat Bieniasz Bike Team Tarnów, który wygrał wyścig sztafet.

Przy okazji mistrzostw kraju odbywały się w dwóch kategoriach zmagania o Puchar Prezesa PZKol. Wśród juniorów młodszych zwyciężył Stanisław Nowak (Iskra), wyprzedzając Jarosława Żura (Luboń). Z sukcesu cieszono się też w nowym w kolarskiej rodzinie klubie – Wildze Golkowice. W ekipie spod Wieliczki wyróżniła się Aleksandra Ziaja, która w wyścigu młodziczek zajęła 3. miejsce.