Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W "Watykanie" powstanie nowe centrum kultury alternatywnej?

Małgorzata Stuch
Dawne centrum administracyjne huty zostanie zrewitalizowane. Pierwsze prace powinny się rozpocząć za rok
Dawne centrum administracyjne huty zostanie zrewitalizowane. Pierwsze prace powinny się rozpocząć za rok Joanna Urbaniec
Inicjatywy. Zdaniem nowohucian w dawnych budynkach administracyjnych ArcelorMittal mogłyby się znaleźć m.in. pracownie artystów

ArcelorMittal oddaje należące do niego budynki administracyjne kombinatu, nazywane przez mieszkańców "Watykanem" lub "Pałacem Dożów". W zamian dostanie działki z zasobów publicznych.

Dawne centrum administracyjne zostanie zrewitalizowane - zajmie się tym spółka Nowe Centrum Administracyjne, założona przez ministra skarbu państwa Włodzimierza Karpińskiego i wojewodę małopolskiego Jerzego Millera. Gdy ta spółka przejmie budynki (jest szansa, że zamiana z ArcelorMittal zostanie sfinalizowana w tym roku), to rozpisze konkurs na ich adaptację do nowych celów.

Pierwsze prace powinny rozpocząć się za rok, po kolejnych dwóch latach miałby być gotowy jeden z budynków. Jest plan, by po modernizacji przenieść tu wszystkie inspekcje podległe wojewodzie. Ma również zostać utworzona część upamiętniająca wydarzenia związane z powstaniem w Hucie "Solidarności".

Nie są to jednak jedyne plany na wykorzystanie budynków. - Nas, nowohucian cieszy wiadomość, że wojewoda przejął dawne budynki administracyjne. Właściciel huty ich nie potrzebuje, a mogą one zostać właściwie wykorzystane przez nowohucian - zwraca uwagę Maciej Twaróg z Inicjatywy Magistrat Nowohucki.

Twaróg ma własny pomysł na wykorzystanie części pomieszczeń. Widzi tu m.in. siedzibę nowohuckiej kultury alternatywnej. - Powinny tu być miejsca, gdzie odnalazłaby się rzesza przeróżnych lokalnych artystów, którzy chcieliby bez sporów z sąsiadami i wspólnotami mieszkaniowymi tworzyć w swoich pracowniach filmowych i graficznych, komponować w studiach muzycznych. Na pewno znajdą się wolne piwnice czy inne pomieszczenia - mówi Maciej Twaróg.

Jego zdaniem na pewno powinno się tam również znaleźć miejsce dla klubów muzycznych, małej gastronomii itd.
List otwarty w sprawie adaptacji budynków administracyjnych ArcelorMittal Poland trafił w ubiegły piątek do kancelarii wojewody małopolskiego. Oprócz Macieja Twaroga podpisał go Marcin "Bzyk" Nohucki, lider zespołu Wu-Hae i projektu Nohucki.

"Wierzymy, że w obu budynkach mogą obok siebie działać zarówno administracyjni decydenci, jak i ludzie oraz środowiska szeroko rozumianej sztuki ulicy" - podkreślają autorzy listu otwartego.

Jan Brodowski, rzecznik wojewody małopolskiego, który zapoznał się już z listem nowohucian, nie określa jasno, czy pomysł zostanie zrealizowany, czy też nie. - Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły w sprawie zagospodarowania budynków administracyjnych i gotowi do dialogu - zapewnia Jan Brodowski.

- Autorzy listu na pewno dostaną od nas odpowiedź - dodaje.
Mieszkańcom Nowej Huty pomysł nowego przeznaczenia budynków podoba się. - To byłoby faktycznie dobre miejsce na kluby muzyczne czy pracownie. W okolicy nie ma mieszkań, artyści nikomu by nie przeszkadzali - mówi Ewa Popiel z os. Centrum A.

Pałac Dożów
* Centrum administracyjne Kombinatu w Nowej Hucie to dwa budynki połączone przejściem podziemnym. Wybudowane w stylu socrealizmu, są ikoną Nowej Huty. Powstały w latach 1952 - 1955 według projektu J. Ballenstedta i J. Ingardena. Potocznie nazywane są "Watykanem" lub "Pałacem Dożów", ponieważ nawiązują do renesansowych i barokowych włoskich pałaców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski