Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wieliczce powstało innowacyjne laboratorium Diskus Polska

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Spółka z branży IT otworzyła w Wieliczce centrum badawczo-rozwojowe. To jedyny tego typu obiekt i projekt w Polsce

Spółka Diskus Polska specjalizująca się w usuwaniu danych z nośników pamięci, przeniosła swą siedzibę z Krakowa do Wieliczki.

Innowacyjne Centrum Badawczo-Rozwojowe D.LAB oraz pomieszczenia biurowe powstały przy ul. Kościuszki. Budowa obiektu o łącznej powierzchni ponad 800 mkw. (220 mkw. laboratorium i 600 mkw. części administracyjnej) kosztowały 4,2 mln zł. Część tej kwoty pokryła dotacja unijna.

D.LAB stanowią m.in.: dwa laboratoria, nowoczesna serwerownia, magazyn i archiwum, a także Klatka Faraday’a. To specjalistyczne, całkowicie uziemione pomieszczenie, w którym - dzięki idealnemu tłumieniu sygnałów z zewnątrz - można prowadzić badania kompatybilności elektromagnetycznej.

Otwarcie laboratorium w Wieliczce zbiegło się z 10-leciem działalności firmy Diskus Polska. Spółka zaczynała w 2008 roku, od dystrybucji nośników danych. - Jak większość firm z branży IT zaczynaliśmy niejako „w garażu”. Najpierw mieliśmy malutkie biuro - początkowo jeden, a potem dwa pokoiki - przy ul. Bajecznej w Krakowie, a potem przeprowadziliśmy się do większego lokalu przy ul. Fabrycznej - tak wspominał początki firmy jej prezes Tomasz Filipów, podczas wczorajszego otwarcia D.LAB w Wieliczce.

Szybki PIT za 2017 rok. Miej to z głowy przed długim weekendem. W czwartek 19 kwietnia możesz zadzwonić z problemem do eksperta Ministerstwa Finansów. Jak to zrobić, kliknij po prostu w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego!

Kilka lat temu spółka stworzyła własną markę i zainwestowała w urządzenia do usuwania danych. - Dziś działamy na pięciu kontynentach, mamy partnerów w 35 krajach. Planujemy wejść na rynek amerykański. Zamierzamy utworzyć oddział spółki w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie oraz uruchomić własną produkcję (obecnie Diskus zleca to podwykonawcom - red.) - mówi Tomasz Filipów.

W wielickim laboratorium spółka Diskus będzie pracować - w partnerstwie z naukowcami m.in. z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Instytutu Technologii Elektronowej - nad stworzeniem innowacyjnych metod usuwania danych z pamięci typu flash oraz pierwszych na świecie demagnetyzerów z technologią PPMS, generujących pole elektromagnetyczne o wielkiej mocy.

W Diskusie pracuje obecnie 16 osób. W najbliższym czasie spółka zatrudni kolejnych sześciu pracowników, a docelowo (za kilka lat) załoga firmy ma liczyć kilkadziesiąt osób.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 23: Doskonały pomysł krakowskiego urzędnika

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski