Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wieliczce rozpoczyna się budowa gigantycznego parku

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Tak pokazano nowy park na wizualizacjach z 2010 roku. Obecne koncepcje są podobne, ale już bez betonowych elementów. Nie będzie także parkingu na stoku, widocznego na niektórych grafikach
Tak pokazano nowy park na wizualizacjach z 2010 roku. Obecne koncepcje są podobne, ale już bez betonowych elementów. Nie będzie także parkingu na stoku, widocznego na niektórych grafikach materiały UMiG Wieliczka
Wieliczka szuka firmy, która stworzy park na Stoku pod Baranem. Inwestycja powinna być gotowa w listopadzie 2020 roku. Pod rekreację będzie zagospodarowany teren mający powierzchnię 124 tys. mkw.

FLESZ - Suche krany w Polsce? Deficyt wody narasta

Przetarg na wyczekiwaną przez mieszkańców inwestycję ogłoszono we wtorek (8 października). Wykonawca prac powinien zostać wybrany w ciągu dwóch miesięcy.

- To przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj, więc roboty w terenie rozpoczną się wiosną przyszłego roku. Planujemy, że nastąpi to kwietniu. Stok oraz znajdujący się tam staw są już posprzątane (takie prace trwały od marca br. - red.). Przeprowadzona została także inwentaryzacja zieleni, która pokazała, że jest tam dużo rzadkich gatunków drzew i krzewów. Dlatego nie ma planów wycinania wielu drzew, znikną tylko te które zagrażają bezpieczeństwu - powiedział nam Krzysztof Kałuża, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa Urzędu Miasta w Wieliczce.

Według szacunków potrzeba ponad 5 mln zł, by górujący nad Wieliczką rozległy Stok pod Baranem (12,866 ha) zagospodarować na park. Część tej kwoty pokryje dotacja (4,2 mln zł) z unijnego Programu Operacyjnego ”Infrastruktura i Środowisko”, a brakujące pieniądze wyłoży Wieliczka.

Koncepcja zagospodarowania wzgórza zakłada jak najmniejszą ingerencję w przyrodę (w przeciwieństwie do projektów z 2010 roku, kiedy planowano wykonanie na stoku wielu betonowych parkowych elementów). Na cele rekreacyjne zostanie zagospodarowany obszar liczący 124 tys. mkw., z czego prawie 80 proc. będzie stanowić tzw. powierzchnia biologicznie czynna.

W nowym parku (czwartym w Wieliczce) będą: place zabaw i plenerowe siłownie, trawiaste boisko (na szczycie wzniesienia), altany, alejki pieszo-rowerowe, przyrodnicza ścieżka edukacyjna. Inwestycja obejmie także m.in. umocnienie brzegów stawu oraz budowę oświetlenia i czterech bram wejściowych. Powstanie też miejski park botaniczny.

Odnowione wzgórze ma pełnić również funkcje edukacyjne. - Park na stoku zostanie podzielony na sektory, którymi będą opiekować się uczniowie poszczególnych wielickich szkół - mówi Krzysztof Kałuża.

Stok pod Baranem wrócił we władanie miasta na początku 2017 roku (na podstawie decyzji administracyjnych). Wcześniej, od 2003 roku, atrakcyjny teren był dzierżawiony przez prywatną firmę, z którą podpisał umowę poprzedni burmistrz Wieliczki. Wzgórze niszczało, a miasto nie mogło doprosić się (także sądownie) o jego zwrot.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski