W Wieliczce zgasną światła. To protest przeciwko ustawie zmniejszającej dochody samorządów z podatków PIT i CIT

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Udostępnij:
Samorządowy protest polegający na symbolicznym, ostrzegawczym wyłączeniu ulicznego oświetlenia zapowiedziano na 1 grudnia. To sprzeciw wobec rządowej ustawy o ograniczeniu wpływów z podatków PIT i CIT do budżetów miast i gmin. Wśród ponad 20 miejscowości, które przyłączą się do akcji jest także Wieliczka. Światła zgasną tu na miejskich plantach (okolice pomnika Adama Mickiewicza) oraz w Alei Solidarności.

FLESZ - Czy będą kolejne bankructwa przez rządowe decyzje?

Protest organizuje stowarzyszenie Samorządy dla Polski. To sprzeciw wobec decyzji „polityków większości parlamentarnej, po raz kolejny pozbawiających samorządy środków finansowych”.

„Rząd znowu sięga do kieszeni mieszkańców wsi i miast. Nie chcemy być ostatnimi, którzy gaszą światło!”

- alarmują organizatorzy protestu

A dalej: „Chcemy wierzyć, że jest to wynik błędu, który można jeszcze naprawić, a nie przemyślana taktyka centralnych władz Polski. Mieszkańcy wsi i miast zostaną w wyniku takich działań ograbieni z pieniędzy na rozwój wspólnot samorządowych. Wspólnot, które są najbliżej mieszkańców i najlepiej znają ich bieżące potrzeby i bolączki”

„Samorządy dla Polski”: ustawa o ograniczeniu wpływów z podatków PIT i CIT to katastrofa dla miast i gmin

Jak podaje stowarzyszenie Samorządy dla Polski, 28 października br., Sejm uchwalił „najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji, kolejny raz pozbawiając mieszkańców pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności. Tym razem poprzez ograniczenie udziału we wpływach z PIT i CIT”. Z wyliczeń wynika, że starty samorządów z tego typułu mogą sięgnąć 1,4 miliarda złotych.

„Ustawa jest obecnie procedowana w Senacie i niebawem ponownie wróci do Sejmu. Żądamy przerwania przez Parlament RP procesu legislacyjnego nad tą ustawą. Jednocześnie oczekujemy od Pana Premiera Mateusza Morawieckiego skierowania do Sejmu RP inicjatywy ustawodawczej złożonej przez Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”

- informują organizatorzy protestu.

Propozycja stowarzyszenia to zwiększenie udziałów samorządów w podatku PIT z 38,16 proc. do 48,16 proc, co pozwoli na podniesienie dochodów polskich gmin - według planów na 2020 rok - o kwotę 11 336 421 000 zł. Zapisy ustawowe powinny dotyczyć urealnienia dochodów także powiatów i województw, tak by „również te jednostki mogły realizować swoje zadania”.

Samorządy obawiają się także, że przy obecnej polityce polskiego rządu może dojść dodatkowo do pozbawienia mieszkańców środków z budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy.

„Społeczności samorządowe, bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, nie poradzą sobie same w warunkach niestabilnej polityki finansowej, szczególnie w sytuacji, kiedy trzeba będzie podjąć pracę nad odbudową potencjału społeczno-gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią Sars-Cov-2”

- alarmuje stowarzyszenie Samorządy dla Polski.

1 grudnia 2020 roku zgasną symbolicznie światła i latarnie w wybranych punktach Polski. „Jeśli jednak rządzący nie zrezygnują z planów wyłączania finansowej kroplówki samorządom na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb mieszkańców ich społeczności, ponura ciemność może stać się wymuszoną ekonomicznie rzeczywistością” - zaznaczają organizatorzy akcji protestacyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie