W Zabierzowie chcą promować kulturę ludową. Będą tworzyć zespół pieśni i tańca [ZDJĘCIA]

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Spotkanie z kultura ludową - taką zabawę w weekend kończący karnawał zaproponowało mieszkańcom zabierzowskie centrum kultury. Przy okazji były zapisy do folklorystycznych grup tanecznej i śpiewaczej. A wszytko dlatego, że twórcy gminnej kultury mają ambicje założenia tu Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemi Zabierzowska".

Pracownicy centrum kultury w Zabierzowie postanowili zwrócić baczniejszą uwagę na folklor. Żeby zachęcić do śpiewania i tańczenia tańców ludowych zaproszono do Zabierzowa Zespół Pieśni i Tańca „Solny Gościeniec” z Trąbek koło Wieliczki oraz Kapelę Siedlecką z Siedlca koło Bochni.

- Warsztaty śpiewu i tańca ludowego już rozpoczęliśmy. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek o godz. 19. Na początek przyszły cztery osób, ale liczymy, że przybędzie chętnych, jeśli pokażemy mieszkańcom przykłady takich grup i ich piękne tańce. Na razie większym zainteresowaniem cieszy się grupa dziecięca - mówi Aleksandra Małek, dyrektor centrum kultury w Zabierzowie.

Podczas "Spotkania z kulturą ludową" pierwsze swoje umiejętności zaprezentowała grupa dziecięca z zabierzowskiego centrum kultury. To 9 dziewczynek i chłopiec - dzieci które ćwiczą kroki taneczne od października. One spotykają się w czwartki o godz. 18 na zajęciach bezpłatnych.

Warsztaty prowadzi Katarzyna Gać, która zachęca dorosłych do udziału w warsztatach. - Pytacie, czy to jest dla was? Tak, jest dla was! Dla każdego, kto chce tańczyć. Nie ma znaczenia wykształcenie, zawód, przeszkodą nie jest wiek - zaprasza Katarzyna Gać.
Sama należy do Zespołu Pieśni i Tańca „Solny Gościeniec” z Trąbek koło Wieliczki. Wraz z nią zabierzowian do tworzenia grupy śpiewaczej i tanecznej "Ziemia Zabierzowska" zachęcał Marcin de Lehenstein Werndl, który w zespole "Solny Gościeniec" zajmuje się strona muzyczną.

Zabierzowskie spotkanie z folklorem było też okazją do zaprezentowania "ludowego" dorobku tutejszego centrum kultury, które w ubiegłym roku realizowało projekt Etno Zabierzów.

Były warsztaty, podczas których wykonywano zabawki z czasów dzieciństwa dziadków i zabawy sprzed lat np. toczenie rafki, czyli koła od roweru, gra w gumę, skoki na skakance, były warsztaty malowania na szkle, warsztaty wikliniarskie i koronki klockowej, a także wspólne przygotowywanie dawnych potraw np. podpłomyków. Finał projektu Etno Zabierzów miał miejsce podczas święta 700-lecia Pisar.

- Zależy nam na tym, żeby przypominać dawną kulturę regionu, zainteresować nią dzieci, ale i dorosłych mieszkańców. Przypomnieć stare stroje, tańce, pieśni - podkreśla Aleksandra Małek. - Traktujemy ten powrót do folkloru jako element promocji - dodaje.

Wichury w powiecie krakowskim. Zerwane dachy, zalany chodnik...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie