MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Zielonkach chcą łapać deszczówkę. Gmina uruchomiła program mikroretencji, żeby gromadzić wodę

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Gmina Zielonki rozpoczyna program łapania deszczówki. Zakupi dla mieszkańców zbiorniki na wody opadowe
Gmina Zielonki rozpoczyna program łapania deszczówki. Zakupi dla mieszkańców zbiorniki na wody opadowe Fot. Anna Kaczmarz/Dziennik Polski Polska Press
Jestem eko! Łapię deszcz! – tak nazywa się gminny pilotażowy program, którego celem jest łapanie deszczówki, żeby oszczędzać wodę, gromadzić ją i wykorzystywać do podlewania ogródków, a tym samym zapobiegać suszy. Urzędnicy już zaczęli przyjmować wnioski od mieszkańców chętnych do udziału w tym przedsięwzięciu.

FLESZ - Czy czeka nas największa susza od 100 lat?

Program mikroretencji został uruchomiony zarządzeniem wójta Bogusława Króla. Na tej podstawie gmina Zielonki będzie rozdawała zbiorniki na deszczówkę.

- Celem programu „Jestem eko! Łapię deszcz” jest propagowanie postaw ekologicznych wśród mieszkańców gminy Zielonki: przeciwdziałanie skutkom suszy, promowanie mikroretencji w celu ochrony zasobów wodnych poprzez montaż na działkach mieszkańców naziemnych zbiorników na wodę opadową użyczonych przez gminę Zielonki - informują urzędnicy z Zielonek.

Plan jest taki, że gmina zakupi naziemne zbiorniki na wodę opadową i będzie użyczała ich mieszkańcom. - To program pilotażowy. Planujemy zakup zbiorników naziemnych. Pierwsze mogą pojawić się w połowie maja. Mieszkańcy będą je montować do systemu rynnowego swoich budynków, niezależnie czy to dom mieszkalny, czy obiekt gospodarczy - mówi Bogusław król, wójt gminy Zielonki.

Wodę opadową zebraną w zbiornikach mieszkańcy mogą wykorzystywać na swoich działkach i posesjach do podlewania ogrodów, trawników. To pozwoli na oszczędzanie naturalnych zasobów wód i ograniczać wykorzystywanie do podlewania wody z gminnego wodociągu. Jest to tym ważniejsze w obecnej sytuacji zagrożenia suszą.

Na Pilotażowy Program "Jestem eko! Łapię deszcz" gmina Zielonki przeznaczyła 100 tys. zł. - Szacujemy, że pieniędzy powinno wystarczyć na 330 zbiorników - dodaje wójt.

Mieszkańcy już zaczęli składać wnioski o użyczenie od gminy zbiorników na wody opadowe. Wnioski są przyjmowane od 23 kwietnia i ma to potrwać do 30 października tego roku lub do wyczerpania zapasów zbiorników. Wnioski będą rozpatrywane w kolejności zgłoszeń. Jednak jest plan, żeby użyczone zbiorniki rozłożyć równomiernie w gminie, dlatego będą limity na poszczególne sołectwa w zależności od ilości ich mieszkańców.

Program jest kierowany do osób, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości na terenie gminy Zielonki i w tej gminie płacą podatki. Przyznany zbiornik ma być użytkowany co najmniej przez 36 miesięcy od momentu podpisania umowy z gminą.

Wzór wniosków mieszkańcy znajda na stronach internetowych gminy Zielonki, a wypełnione druki należy składać do Urzędu Gminy Zielonki (ul. Krakowskie Przedmieście 116, 32-087 Zielonki) za pośrednictwem tradycyjnej poczty, za pomocą poczty elektronicznej na adres: [email protected] lub do bezpośrednio do skrzynki podawczej w Urzędzie Gminy.

Szef gminy zaznacza, że już po pierwszych dniach przyjmowania wniosków widać, że zainteresowanie programem jest bardzo duże. W kilka dni wpłynęło 200 wniosków.

Podobne programy - polegające na łapaniu deszczówki planuje realizować gmina Wielka Wieś we współpracy ze Stowarzyszeniem Homini et Terrae (to program Złap deszcz) oraz samorząd województwa małopolskiego (program Małopolska deszczówka), żeby dotować montaż zbiorników na łapanie wód deszczowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski