Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wadowice z własną tężnią solankową? Nie chcą być kojarzeni tylko z Janem Pawłem II. Turystów mają kusić nowe atrakcje

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Wadowice. Tężnia solankowa - wizualizacja
Wadowice. Tężnia solankowa - wizualizacja UM Wadowice
Jeszcze w tym roku powinna rozpocząć się budowa tężni solankowej przy ulicy Topolowej w Wadowicach. Projekt i pozwolenie na budowę już są. Tym samym miasto dołączy do grona małopolskich miejscowości, które mogą cieszyć się z dobrodziejstw solnego mikroklimatu, o wielu właściwościach prozdrowotnych. Obiekt ma stanowić także kolejną atrakcję, która może przyciągnąć turystów do papieskiego miasta. Powstać ma przy niej także punkt widokowy z lunetą obserwacyjną do podziwiania panoramy Beskidu Małego a cały obiekt będzie ogólnodostępny i darmowy.

Tężnia powstanie na gminnej działce przy ulicy Topolowej, w bliskiej odległości od Parku Miejskiego i Domu Pomocy Społecznej, blisko wadowickiego rynku.

To spokojna i cicha okolica, idealnie pasująca do nowej infrastruktury o charakterze uzdrowiskowej i wypoczynkowej

zachwalają lokalizację urzędnicy z wadowickiego magistratu.

Wokół tężni powstaną m.in. chodniki, ławki, oświetlenie obiektu, latarnie solarne, miejsca postojowe dla samochodów i rowerów oraz wielka strefa zieleni. Zaplanowany jest także punkt widokowy z lunetą obserwacyjną do podziwiania panoramy Beskidu Małego. Cały obiekt będzie ogólnodostępny i darmowy.

Kto za to zapłaci?

Samorządu na razie nie stać na budowę, ale liczy na fundusze unijne i rządowe.
- Trwają starania o pozyskanie dofinansowania inwestycji ze środków zewnętrznych - potwierdza burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński. Nieoficjalnie mówi się na to, że burmistrz, który jest związany z Prawem i Sprawiedliwością, będzie mógł liczyć na wsparcie rządu i dofinansowanie tej inwestycji jest bardzo prawdopodobne.

W Wadowicach jak w uzdrowisku

Tężnia solankowa to konstrukcja wykonana z drewna i tarniny. Swoje dobroczynne działanie zawdzięcza solankom, czyli naturalnym wodom mineralnym z dużą ilością jonów sodowych, które spływając po pionowych ściankach tworzą aerozol bogaty w sole o właściwościach leczniczych. Szacuje się, że około godzinny seans w pobliżu tężni daje korzyści zdrowotne, odpowiadające trzem dniom spędzonym nad morzem.

To naturalny inhalator, przeznaczony do wytwarzania tzw. „mgły wodnej”, czyli aerozolu o właściwościach zdrowotnych, wchłaniany przez korzystających podczas sesji inhalacyjnych. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy oraz ogólnego wyczerpania organizmu

tłumaczy burmistrz Kaliński

Nie chcą być kojarzeni tylko z Janem Pawłem II

Wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II to od kilku lat główny punkt do zwiedzania dla turystów. Przed pandemią rokrocznie wadowickie muzeum odwiedzało ponad 200 tys. osób. Rekordowy pod tym względem był 2016 r., gdy latem w Krakowie odbywały się Światowe Dni Młodzieży. Placówkę zwiedziło wtedy ok. 270 tys. osób.

Problem w tym, że zagraniczne wycieczki, kursujące między Krakowem a Oświęcimiem, gdzie jest muzeum Auschwitz- Birkenau wpadają tu tylko na kilka godzin, właśnie do muzeum papieskiego i do bazyliki na rynku. Nie zostają tu na dłużej, bo zwyczajnie nie ma co tu robić. Wszyscy mają nadzieje, że taka tężnia solankowa sprawi, że turyści zostaną tu na dzień dwa a przy okazji skorzystają z miejscowej bazy turystycznej i gastronomicznej

mówi Wojciech Biegun, właściciel jednej z lokalnych restauracji.

To nie jedyna inwestycja zaplanowana w Wadowicach. Powstać ma tu też imponująca arena sportowa:

FLESZ - Fala bankructw polskich firm bardzo realna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski