18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wady postawy można korygować

Redakcja
Rozmowa z prof. dr. hab. Bogusławem Frańczukiem

Fot. Theta

DP - Czy dzieci korzystają z tego programu?

- Spośród 600 dzieci skierowanych na gimnastykę korekcyjną tylko 250 skorzystało z niej w ubiegłym roku. Mimo że nie trzeba za nią płacić, a tylko poświęcić czas na przyjemne ćwiczenia dwa razy w tygodniu. Są one tak ułożone, żeby wyeliminować czynnościowe wady postawy, które powstały na przykład na skutek nieprawidłowego siedzenia.
Nie do końca świadomi swej roli są rodzice i nauczyciele. To oni powinni czuwać nad prawidłowym rozwojem dziecka i dbać o to, by wypracowało ono sobie nawyki chroniące je między innymi przed wadami postawy.
DP - Jakie mogą być skutki utrwalenia się złej postawy u dzieci?
- Jeżeli w dzieciństwie nie przywyknie się do utrzymywania dobrej postawy, to tak będzie również w dorosłości. W konsekwencji mogą pojawić się poważniejsze zmiany w kręgosłupie, a wtedy gimnastyka korekcyjna nie wiele już pomoże. Dodam jeszcze, że program profilaktyczny finansowany przez Urząd Miasta Krakowa wyłapuje też dzieci, których rodzice nie zauważyli, że mają one garb czy zaawansowane wady postawy. W zeszłym roku było kilkadziesięcioro takich dzieci.
Koszt tego programu w porównaniu do korzyści z niego płynących jest minimalny.
DP - Co to jest test Adamsa?
- To prosty sposób, żeby nawet w domu stwierdzić, czy dziecko ma skrzywiony kręgosłup. Trzeba je rozebrać, zaznaczyć specjalnym ołówkiem, tzw. dermatografem, miejsca wyrostków kolczystych kręgosłupa - wyczuwamy je pod skórą. A potem poprosić dziecko, by przy wyprostowanych kolanach schyliło się i dotknęło rękami czubków palców. Gdy popatrzymy na jego kręgosłup i stwierdzimy, że jest prosty, to znaczy, że nie ma żadnej wady. A jeśli się wykrzywia, należy sprawdzić u lekarza, co się dzieje.
(MLK)

Programu profilaktyki wad postawy

Badanie obejmuje uczniów szkół podstawowych Krakowa w wieku od 11 do 12 lat. Według statystyk w Polsce w tym przedziale wiekowym stwierdza się u ponad 80 proc. dzieci różnego rodzaju wady postawy, w tym tzw. skoliozy czynnościowe. Właściwe postępowanie diagnostyczne i fizjoterapeutyczne dla tego typu skrzywień funkcjonalnych gwarantuje, że zmiany o charakterze czynnościowym nie zostaną utrwalone i nie będą w przyszłości zmianami strukturalnymi. Dzieci objęte badaniami i procesem tzw. gimnastyki korekcyjnej mają szansę na prawidłowy rozwój.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski