Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wajda wyjeżdża z Krakowa

Redakcja
- Wydaje mi się, że panu Andrzejowi zależało, by - zachowując wierność historii - zaznaczyć jednocześnie ciągle żywy, współczesny kontekst Katynia - mówi grająca w filmie aktorka Magdalena Cielecka. - Mamy nadzieję, że film okaże się dziełem artystycznym na tyle doniosłym, że dzięki niemu świat dowie się o zbrodni więcej i zastanowi się nad nią.

Koniec zdjęć do filmu "Post Mortem. Opowieść katyńska"

Wczoraj zakończyły się w Krakowie zdjęcia do filmu "Post Mortem. Opowieść katyńska" Andrzeja Wajdy. Reżyser oraz aktorki Maja Komorowska i Maja Ostaszewska złożyli kwiaty przed Krzyżem Katyńskim.

- Andrzej Wajda znalazł właściwy klucz do____tej narodowej tragedii - uważa Michał Kwieciński, producent filmu. -"Post Mortem" nie opowiada bowiem tylko o_Katyniu, ale przede wszystkim okłamstwie katyńskim ijego tragicznych reperkusjach. Dla świata tej zbrodni nie ma, bo co to jest 15 tysięcy zamordowanych wobec -naprzykład -Holokaustu. Aprzecież podwzględem perfidii czynu jest to zbrodnia oznaczeniu nieobliczalnym.
Na ekranie zobaczymy m.in.: Maję Komorowską, Stanisławę Celińską, Maję Ostaszewską, Magdalenę Cielecką oraz Artura Żmijewskiego, Andrzeja Chyrę i Pawła Małaszyńskiego.
-Naplanie spotykam wielu ludzi młodych, ale czasami mam wrażenie, że wśród nich najmłodszy jest pan Andrzej - mówi grająca w "Post Mortem" Agnieszka Glińska. -Jest nieprawdopodobnie otwarty ima niespożytą energię, wszyscy patrzymy naniego zfascynacją. Myślę, że ten film jest dla niego szczególnie ważny. Jest też ważny dla wszystkich, którzy go wmniejszym lub większym stopniu tworzą. To się daje odczuć naplanie. Wyczuwa się jakąś specjalną energię ioddanie Sprawie przez duże S. Wszyscy czują, że opowiadamy oczymś, co wjakimś sensie dotyczy, boli każdego znas, o___czymś, co trzeba opowiedzieć.
Autorami scenariusza są Andrzej Wajda i Andrzej Mularczyk, za zdjęcia odpowiada Paweł Edelman, nad scenografią pracuje Magdalena Dipont, a kostiumami zajmują się Magdalena Biedrzycka oraz Andrzej Szenajch (mundury i militaria), zespołem charakteryzatorów kieruje Waldemar Pokromski.
W filmie Andrzeja Wajdy Kraków z lat 1939-1945 odgrywa istotną rolę. Mieszkają tam bohaterki filmu - matki, żony i córki polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Kraków jako stolica Generalnej Guberni jest miejscem, gdzie przechowuje się zgromadzone przez hitlerowców dowody zbrodni. Tu podejmowane są również decyzje wymierzone w intelektualny potencjał narodu polskiego - m.in. aresztowanie profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1939 r.
Ekipa filmowa pojawi się na planie 5 stycznia 2007 r. W okolicach Jarosławia będą kręcone sceny z obozu jenieckiego w Kozielsku. (RS)
Zdjęcia: Piotr Bujnowicz/Fabryka Obrazu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski