Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje rozpoczęły się tropikalnie [WIDEO]

Marcin Banasik
Fala upałów w Europie. Najwyższe prognozowane temperatury od 1 do 8 lipca. W wielu europejskich krajach temperatura przekroczyła już 40 stopni Celcjusza. Niektóre z nich zdecydowały się na wprowadzenie stanu podwyższonego zagrożenia. Władze apelują, by szczególnie uważać na dzieci i osoby starsze.
Fala upałów w Europie. Najwyższe prognozowane temperatury od 1 do 8 lipca. W wielu europejskich krajach temperatura przekroczyła już 40 stopni Celcjusza. Niektóre z nich zdecydowały się na wprowadzenie stanu podwyższonego zagrożenia. Władze apelują, by szczególnie uważać na dzieci i osoby starsze.
Pogoda. W weekend nad Małopolskę nadciągną uciążliwe upały. Pamiętajmy, słońce potrafi być tak niebezpieczne, jak wrzątek wylany na skórę.

Lipiec przywitał Europę wysokimi temperaturami. W ostatnich dniach w Hiszpanii odnotowano 44 stopnie, we Francji i w Wielkiej Brytanii – 39. Na południu Polski też jest gorąco, ale najwyższe temperatury dopiero przed nami.

WIDEO: IMGW: Fala upałów zmierza do Polski. W weekend temperatura przekroczy 30°C

Źródło: Agencja TVN/x-news

Według synoptyków w Krakowie w sobotę termometry pokażą 31 kresek, w niedzielę będzie jeszcze bardziej upalnie – 33 stopnie Celsjusza. Rekord gorąca padnie we wtorek – powietrze ma się wtedy rozgrzać do 36 stopni.

Lekarze ostrzegają. Na upały najbardziej narażeni są najmłodsi oraz osoby starsze.

– W takie dni trafia do mnie sporo dzieci z poparzeniami. Ich rodzice nie mają wyobraźni, pozwalając im biegać cały dzień na słońcu. Po długiej zimie wydaje im się, że słońce to samo zdrowie. A słońce potrafi być tak niebezpieczne jak wrzątek wylany na skórę – przestrzega dr Tomasz Winkowski z przychodni Kraków-Południe.

Podczas upałów należy pamiętać również o seniorach.

– Jeśli mamy starszego sąsiada, odwiedźmy go. Zapytajmy, czy ma dostatecznie dużo płynów. Jeśli nie, to zaopatrzmy go w zgrzewkę wody – radzi lekarz.

Podczas gorących dni należy również zachować ostrożność przy stosowaniu klimatyzacji. – Jeśli w pomieszczeniu będziemy mieli 18 stopni, a na zewnątrz 35, to podczas częstego wychodzenia możemy stać się mniej odporni na choroby dróg oddechowych. Przy pomocy klimatyzatorów temperaturę powinniśmy schładzać o kilka, a nie kilkanaście stopni – tłumaczy dr Winkowski.

Wysuszone ziarna

Na upały skarżą się również małopolscy rolnicy. – Na tym etapie wegetacji zbóż potrzebny jest zastrzyk wilgoci. Jeśli w najbliższych dniach nie popada, plony będą niższe, bo ziarna potrzebują wody, aby w pełni dojrzeć – mówi Henryk Dankowiakowski, dyrektor Małopolskiej Izby Rolniczej.

Z drugiej strony, wysuszone ziarna zbóż są lepszej jakości. – Mniej wilgoci w plonach oznacza mniejszą podatność zbóż na choroby. Jakość plonów zwiększy się więc kosztem ilości – mówi dyrektor Dankowia­kowski.

Polska jak Egipt

Kilkudniowe upały sprawiają, że poziom wód w rzekach obniża się. Już teraz w małopolskich akwenach poziom wód klasyfikowany jest jako niski. Hydrolodzy zapewniają, że jest to normalny stan jak na tę porę roku.

Co ciekawe, w Polsce zasoby wody pitnej szacowane są na poziomie takim jak w... Egipcie. Z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wynika, że na jednego mieszkańca Polski przypada średnio ok. 1580 m3 wody na rok, a średnie zasoby na jednego mieszkańca Europy to 4560 m3 na rok.

– Wynika to z faktu, że w naszym kraju średnia suma opadów rocznych wynosi około 600 milimetrów na metr kwadratowy. To o wiele mniej niż na przykład we Francji lub Niemczech – mówi Marcin Dąbrowski, hydrolog z Instytutu Mete­orologii i Gospodarki Wodnej.

Zmniejszenie ilości wody w naszym kraju powodowało również to, że przez lata likwidowano naturalne miejsca gromadzenia się wody, np. bagniska, które były osuszane pod zabudowę mieszkalną. – Mając tak małe zasoby wody, musimy obchodzić się z nią bardzo oszczędnie, zaczynając od najprostszych rzeczy, takich jak branie prysznica zamiast kąpieli – mówi Dąbrowski.

Poważne problemy z upałami mają takie kraje jak Indie czy Pakistan. W ostatnim czasie fala upałów zabiła tam 1334 osoby.

UPAŁY W MIEŚCIE

Hydranty z wodą pitną w weekend będą ustawione na Rynku Głównym (koło Wieży Ratuszowej) i przy wejściu do parku Jordana od strony Błoń.

Kurtyny dla ochłody
staną na Rynku Głównym oraz na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej

Konie do cienia. Gdy temperatura przekracza 28 stopni w cieniu, dorożkarze mają obowiązek zjeżdżania z płyty Rynku Głównego na wyznaczone, zacienione postoje

(BAN)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski