Wakacje w muzeum

WOJ
Najstarsze ślady osadnictwa, dokumenty królewskie i cechowe, pieczęcie, rękopisy, narzędzia rolnicze

   Historyk, kustosz Muzeum Regionalnego w Miechowie Krzysztof Kania zachęca, by podczas wakacyjnych wędrówek nie omijać placu Kościuszki oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. W jej wnętrzach, na pierwszym piętrze, mieści się muzeum. Tutaj, na niewielkiej w sumie powierzchni, zgromadzono przez lata unikalne wręcz zbiory.
   Wyżyna Miechowska, ukształtowana ostatecznie w geologicznej epoce kredowej, do dziś skrywa w sobie nieprzebraną ilość dowodów świadczących o faktograficznym bogactwie. Poszukiwania archeologiczne prowadzone przez Stanisława Jana Czarnowskiego w latach 1897-1905 wykazały, że Miechowszczyzna była dość gęsto zamieszkana już w zamierzchłej przeszłości. Rozkwitało przez wieki rzemiosło, rolnictwo i handel. Wiele pamiątek z pradziejów i dawnych wieków Miechowa można oglądać tu każdego dnia.
   - Dlaczego warto zrobić tutaj przerwę w turystycznej podróży?
   - Pojawia się bowiem niepow-
tarzalna okazja poznania historii samego miasta oraz okolic Miechowa. Można u nas zobaczyć znaleziska świadczące o początkach osadnictwa na tym terenie (grób szkieletowy z okresu neolitu, broń krzemienna, narzędzia, fragmenty ceramiki i naczyń neolitycznych), a nawet szkielet najprawdziwszego mamuta - informuje i zachęca Krzysztof Kania.
   - Jesteście również w posiadaniu unikalnych dokumentów.
   - Posiadamy kopię dokumentu króla Władysława Łokietka z 1307 roku zatwierdzającego nadanie Miechowowi praw miejskich przyznanych wcześniej - 6 września 1290 roku - przez Przemysła II. Ten dokument zawarty jest tylko w odpisie "Miechovii" Samuela Nakielskiego. Mamy w zbiorach dokument królewski - przywilej króla Zygmunta Augusta z 1568 roku, nadający szczególne uprawnienia bractwom cechowym w Miechowie. Także przywilej Monachusa z 1198 roku wymieniający po raz pierwszy bożogrobców miechowskich i ich przywileje.
   - Widzimy tu także wiele cennych rękopisów i starodruków.
   - Takim właśnie eksponatem wielkiej wartości historycznej i rzadkim przykładem edytorskiej sztuki jest "Chronica Polonorum" Macieja Miechowity pisana mniej więcej w latach 1510-1519. Również egzemplarz "Metricali Matrimonium", czyli rękopisy metryk zaślubin z parafii Więcławice zaczętych w 1615 roku i prowadzonych prawie do 1864 roku. Posiadamy w zbiorach wiele dokumentów związanych z działalnością cechową cechu rzeźników, szewców, krawców, sukienników i bednarzy. Pieczęcie i odpisy aktów cechowych świadczą, iż były to dla rzemiosła miechowskiego złote wręcz czasy.
   - Czym jeszcze można zainteresować przybywających tu turystów?
   - Wiadomo, że historią Bazyliki Grobu Bożego i tym wszystkim, co wiąże się z XII-wiecznym kompleksem kościelno-klasztornym. W muzeum znajduje się również pokaźna kolekcja narzędzi rolniczych oraz przedmiotów używanych niegdyś w gospodarstwie domowym. Przy okazji informacja dla tych, którzy studiują na kierunkach historycznych. Po wcześniejszym uzgodnieniu, istnieje możliwość wglądu do najstarszych dokumentów na miejscu - kwerenda naukowa.
   - Do rozpoczęcia nowego roku akademickiego jeszcze trochę czasu pozostało, ale warto wiedzieć i o tym. Jakie są plany Muzeum Regionalnego na przyszłość?
   - Chcemy uzupełniać posiadane zbiory o nowe eksponaty, stąd apel do tych, którzy są w ich posiadaniu, choć może o tym nie wiedzą. Prosimy o pomoc wszystkich chętnych ofiarodawców o jakiekolwiek pamiątki związane z historią miasta Miechowa i okolicy. To pomoże w jeszcze bardziej kompletnym przedstawieniu przeszłości związanej z tą wciąż jeszcze nie do końca odkrytą ziemią.
Tekst i fot. (WOJ)

W jaki sposób udzielane jest wsparcie w ramach mikropożyczki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie