Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje z sympatycznymi polskimi susłami

PS
Susły udało się przywrócić polskiej przyrodzie Fot. A. Kepel, PTOP Salamandra
Susły udało się przywrócić polskiej przyrodzie Fot. A. Kepel, PTOP Salamandra
PRZYRODA. Studenci kierunków przyrodniczych, a także wszyscy miłośnicy natury mogą spędzić wakacje na obserwacjach i badaniach susła - wytępionego gatunku, który udało się przywrócić rodzimej przyrodzie. Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" zaprasza na dwa bezpłatne tygodniowe obozy przyrodnicze.

Susły udało się przywrócić polskiej przyrodzie Fot. A. Kepel, PTOP Salamandra

Jeszcze kilka lat temu suseł moręgowany figurował na polskiej czerwonej liście zwierząt, jako gatunek wymarły. Obecnie, dzięki programowi prowadzonemu przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra", te sympatyczne zwierzęta występują już w naturze w trzech miejscach na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku.

W lipcu i sierpniu eksperci chcą sprawdzić jak rozwijają się odtworzone populacje. Do badań potrzebna jest im jednak pomoc wolontariuszy. Organizatorzy zapewniają darmowe noclegi, diety na wyżywienie oraz prowadzenie obozów przez doświadczonych przyrodników. Obozy odbędą się od 21 do 27 lipca (stanowisko w Jakubowie Lubińskim, woj. dolnośląskie) oraz od 8 do 14 sierpnia (stanowisko w Głębowicach, woj. dolnośląskie). Liczba miejsc jest ograniczona. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń oraz spełnienie przez zgłaszających warunków formalnych (m.in. pełnoletniość). Chętni, którzy chcieliby pomóc w ratowaniu ginącego gatunku, znajdą szczegółowe informacje na stronie internetowej www.salamandra.org.pl

Suseł moręgowany to niewielki futrzasty gryzoń o żółtawo-szarym ubarwieniu. Mieszka w norach, zapada w głęboki sen zimowy, który zwykle trwa aż 7 miesięcy (stąd popularne powiedzenie: "śpi jak suseł"), żywi się nasionami, jagodami i owadami. Te sympatyczne zwierzęta wyginęły w Polsce całkowicie na przełomie lat 70. i 80. XX w. Główną przyczyną ich wymierania była likwidacja dużych pastwisk i ugorów, a także przerwanie tzw. korytarzy ekologicznych. Podjęto jednak próbę przywrócenia susłów polskiej przyrodzie. W 2004 r. sprowadzono kilka susłów moręgowanych z ogrodu zoologicznego w Bernie w Szwajcarii, a kolejne z Węgier i Słowacji.

Część przywiezionych susłów wypuszczono na wolność. Pierwszym stanowiskiem reintrodukcji była łąka między Kamieniem Śląskim a Kamionkiem w województwie opolskim. Pierwszą grupę wypuszczono w 2005 r., a kolejne w latach 2006 i 2007. W 2008 r. rozpoczęto reintrodukcję w Głębowicach koło Trzcinicy Wołowskiej, a w 2010 r. w Jakubowie Lubińskim. Susły zaaklimatyzowały się w nowych warunkach i zaczęły się rozmnażać. (PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski