Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczą o powietrze czy zarobek?

Łukasz Bobek
Zakopane. - Za Podhalańskim Alarmem Smogowym stoi firma z branży ciepłowniczej - mówią zakopiańscy radni. - Ktoś próbuje odwracać uwagę od głównego problemu, czyli smogu - odpowiadają im ekolodzy

- To wygląda jak zmasowany atak na Zakopane, za którym stoi prywatna firma zajmująca się instalacją ekologicznego ogrzewania - mówią radni i władze Zakopanego.

Takie opinie pojawiły się, kiedy wyszło na jaw, że tak zwana domena internetowa podhalanskialarmsmogowy.pl zarejestrowana jest na krakowską firmę Magama. Ta zaś zajmuje się... instalacjami ogrzewania na gaz, prąd czy olej opałowy.

Podhalański Alarm Smogowy zaczął intensywnie działać na terenie Zakopanego kilkanaście miesięcy temu. Jego działacze organizowali m.in. happeningi, w których starali się uświadamiać miejscowym i turystom skalę zanieczyszczenia powietrza pod Tatrami.

Głównym koordynatorem PAS jest Piotr Manowiecki, wspiera go m.in. Małgorzata Małochleb. I to ona jest właścicielką firmy Magama. - Jeśli jakaś organizacja społeczna włącza się do tego, by walczyć o czyste powietrze, to nie powinna stać za nią firma, która walczy o własne dochody - zauważa Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego. - Takie powiązanie Podhalańskiego Alarmu Smogowego z biznesem i do tego permanentny atak na nasze miasto wygląda co najmniej dziwnie. Czy Alarmowi zależy na powietrzu, czy na zarobku prywatnej firmy?

Radni miejscy idą dalej. Działaczy Alarmu Smogowego nazywają ekoterrorystami i specjalistami od czarnego PR dla Zakopanego.

- Robią z naszego miasta siedlisko smogu - oburza się Wojciech Tatar, radny spod Giewontu. - Mówią, że nic nie robimy w walce ze smogiem. A wcale tak nie jest. Są programy dofinansowania wymiany pieców, poza tym Geotermia mocno rozwinęła się przez lata. Zresztą są inne miejscowości, i to o statucie uzdrowiska, które mają poważny problem z powietrzem. O nich jakoś się nie mówi. Tylko o naszym mieście.

Działacze Podhalańskiego Alarmu Smogowego dziwią się ostrej reakcji władz miasta.

- To nadinterpretacja. Domenę internetową zarejestrowaliśmy na firmę Magama tymczasowo. Tę spółkę prowadzi pani Małgosia, która jest wieloletnią współpracownicą Polskiej Zielonej Sieci i aktywnie działa nie tylko w Krakowie, ale także w Zakopanem - wyjaśnia Marek Józefiak, koordynator projektu Klimat i Energia Polskiej Zielonej Sieci.

Dodaje, że firma Magama nigdy nie zajmowała się sprzedażą, czy montażem instalacji grzewczych. Choć właśnie na taką informację natrafili radni w rejestrze Polskiej Kwalifikacji Działalności.

- Firma pani Małgorzaty zajmuje się szkoleniami, edukacją, a także prowadzeniem stron internetowych - mówi Józefiak.

Na pytanie, dlaczego pani Małgorzata wskazała jednak, że zakres działalności jej firmy to także instalacje grzewcze, odparł, że kiedyś wyremontowała znajomym... łazienkę.

Przedstawiciele Polskiej Zielonej Sieci i Podhalańskiego Alarmu Smogowego uważają, że atak na ich organizację to próba odwrócenia uwagi od głównego problemu - smogu wiszącego zimą pod Giewontem. Z Małgorzatą Małochleb nie udało nam się skontaktować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski