Walczą o włączenie Gorlickiego do europejskiej sieci dróg

Redakcja
Udostępnij:
GORLICE. Samorządowcy napisali apel do europosłów w kilku językach. Liczą, że trafią do szerszego grona. Mimo ich starań, nie ma raczej szans, by upragniona droga powstała w najbliższych latach.

Po francusku, niemiecku, angielsku i bułgarsku samorządowcy z Małopolski, Podkarpacia i Świętokrzyskiego chcą przekonać posłów na Sejm RP oraz posłów do Parlamentu Europejskiego do poparcia idei budowy i włączenia drogi szybkiego ruchu Warszawa-Kielce-Tarnów-Gorlice-Jasło-Barwinek-granica państwa do transeuropejskiej sieci transportowej nazywanej TEN-T.

W apelu wskazali, że droga została już zgłoszona w formie poprawki do projektu programu pomocowego Unii Europejskiej TEN-T. - Pod apelem podpisało się ponad siedemdziesięciu europosłów z Polski, Słowacji, Węgier i Bułgarii - mówi Mirosław Wędrychowicz, starosta gorlicki.

- Na mapie dróg objętych wspomnianą siecią, która w Polsce obejmuje rejon między Warszawą, Lublinem, Rzeszowem, Tarnowem, Krakowem i Częstochową, część od autostrady A4 między Katowicami a Rzeszowem jest pozbawiona dróg o znaczeniu transeuropejskim. Tę pustkę może właśnie wypełnić proponowany nowy korytarz drogowy - dodaje.

Lokalni politycy argumentują, że lepsza dostępność komunikacyjna ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego Gorlic. - Powodzenie starań w tym kierunku pozwoli na ograniczenie naszej podstawowej dolegliwości, jaką jest peryferyjne położenie miasta - twierdzi burmistrz Witold Kochan.

Podkarpacie co prawda wspiera nasz region, ale trzeba mieć świadomość, że dla nich istotniejsze znaczenie ma budowa drogi łączącej Barwinek z Rzeszowem.

- Trudno jednak oczekiwać, by taka droga powstała w najbliższej perspektywie czasowej, to jest do 2020 roku - przypomina burmistrz Kochan.

Halina Gajda

Nasze argumenty

* Włączenie proponowanej drogi w Tarnowie w istniejącą już i przebiegającą prostopadle autostradę A4 otwiera tę drogę na zachód Europy w kierunku Niemiec i na wschód w stronę Ukrainy. Trasa pozwoli na skomunikowanie najkrótszą drogą krajów nadbałtyckich (Litwy, Łotwy, Estonii) przez Białystok, Warszawę, Kielce, Tarnów, Gorlice, Jasło, Barwinek z południem Europy (Słowacją, Węgrami, Bułgarią, Rumunią).

* TEN-T to program ukierunkowany na wspieranie rozwoju transeuropejskich sieci transportowych. Polska może korzystać ze środków funduszu TEN-T od 2004 roku. W latach 2004-2010 Polska uzyskała z tego źródła 74,01 mln euro na realizację 27 projektów o łącznej wartości 157,31 mln euro. W 2011 r. dostaliśmy zgodę na dofinansowanie czterech kolejnych projektów o łącznej wartości 53,51 mln euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie