Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczą o zamek

SYP
OLKUSZ. Dodatkowe 100 tys. zł przeznaczyli olkuscy radni na remont fragmentu murów zewnętrznych ruin zamku w Rabsztynie.

W Rabsztynie pod koniec ub. roku zawalił się filar i łuk nad oknem w południowej ścianie zamku. Teraz stoją tam drewniane rusztowania, które podpierają mur i metalowa krata, która ma zapobiec osuwaniu się kamieni na położoną poniżej drogę. Na początku roku władze miasta zwróciły się do urzędu marszałkowskiego z wnioskiem o dotację na remont południowej ściany pałacu, której grozi zawalenie. Szacowano, że prace będą kosztowały prawie 64 tys. zł, z czego 45 tys. zł miała pokryć dotacja z urzędu marszałkowskiego. Niestety władze województwa jej nie przyznały. - Przygotowujemy wniosek o dofinansowanie prac na zamku z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Dziedzictwo kulturowe" Priorytet 1. Ochrona zabytków. W związku z tym musimy mieć zabezpieczone w budżecie pieniądze na wkład własny gminy, który pozwoli nam ubiegać się o te środki - wyjaśnia Jarosław Medyński, rzecznik olkuskiego magistratu.

Pismo do marszałka w sprawie nie przyznania gminie pieniędzy na ratowanie zamku wystosowało także stowarzyszenie "Zamek Rabsztyn", które od dziesięciu lat zajmuje się zamkiem. Odpowiedź była krótka. Nie ma pieniędzy.


Z murów zamku Rabsztyn sypią się kamienie. fot. Jacek Sypień

W ciągu ostatnich ośmiu lat władze Olkusza wydały przeszło milion złotych na ratowanie ruin zamku Rabsztyn przed dalszym zniszczeniem. W tym czasie naprawiono część murów, wybudowano dwa drewniane mosty: nad fosą i przed bramą oraz odbudowano węzeł bramny. Przez te lata gmina Olkusz dostała zaledwie 60 tys. zł z urzędu marszałkowskiego na odbudowę węzła bramnego zamku.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski