Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczą z nałogami

ANA
Według danych szacunkowych, w Trzebini jest około 750 osób uzależnionych od alkoholu, czyli 2-3 proc. dorosłych mieszkańców gminy, aż 3000 osób pije nadmiernie, ponadto około 2000 dzieci jest świadkami przykrych sytuacji domowych spowodowanych nadużywaniem alkoholu. Aby walczyć ze zjawiskiem uzależnienia i pomagać rodzinom, u których występują problemy alkoholowe, w Trzebini przyjęto Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

   Obecnie w placówkach oświatowych funkcjonujących na terenie gminy uczy się około 6000 uczniów. Z badań ankietowych przeprowadzonych wśród uczącej się młodzieży wynika, że aż 75 proc. badanych ma już za sobą pierwsze kontakty z alkoholem. Z kolei 37 proc. ankietowanych zadeklarowało, iż doświadczyli upojenia alkoholowego. Zdaniem uczniów trzebińskich szkół, najpopularniejszym napojem alkoholowym jest piwo. Piło go 60 proc. ankietowanej młodzieży. Ponadto 19 proc. młodych ludzi próbowało różnorodnych substancji psychoaktywnych. Coraz częstszym problemem zgłaszanym przez szkolnych pedagogów, jest też kwestia agresywnych zachowań uczniów.
   W ubiegłym roku trzebińscy policjanci odwieźli do Ośrodka Profilaktyki i Uzależnienia od Alkoholu oraz Pobytu Nietrzeźwych w Jaworznie 274 osoby będące pod wpływem alkoholu. Wśród nich największą grupę stanowili sprawcy przemocy domowej (96 osób), sprawcy wykroczeń (83 osoby) oraz sprawcy przestępstw (61 osób). Pozostali to mieszkańcy znalezieni w stanie upojenia alkoholowego w miejscach publicznych. W ubiegłym roku policjanci zanotowali także 397 interwencji domowych, z czego 45 dotyczyło procedur "niebieskich kart", czyli przypadków przemocy domowej, do której doszło m. in. pod wpływem alkoholu. Policja prowadziła ponadto wzmożone kontrole miejsc spożywania napojów alkoholowych. W minionym roku za łamanie zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych 49 wniosków o ukaranie skierowano do Sądu Grodzkiego w Chrzanowie. Wydano także 220 mandatów za spożywanie alkoholu w niedozwolonym miejscu.
   Z kolei, jak informują pracownicy wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego w Chrzanowie, w 2003 roku 80 mieszkańcom Trzebini zatrzymano prawo jazdy, z powodu prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.
   Aby walczyć ze zjawiskiem uzależnienia od alkoholu, a także od narkotyków, czy leków, trzebińscy radni przyjęli Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Zakłada on m. in. zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej dla osób uzależnionych i członków ich rodzin. Udzielenie rodzinom, u których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej, prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie, realizację profesjonalnych programów profilaktyki wobec dzieci i młodzieży, a także współpracę z organizacjami pozarządowymi i środowiskami wzajemnej pomocy.
(ANA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski