Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczą ze smogiem i promują węgiel

Paulina Szymczewska
Takie ulotki można znaleźć m.in. w punkcie Tauronu przy ul. Śląskiej
Takie ulotki można znaleźć m.in. w punkcie Tauronu przy ul. Śląskiej fot. Andrzej Banaś
O tym się mówi. Tauron kusi klientów rabatami na zakup węgla. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska jest zdziwiony i zaniepokojony tym pomysłem

"Tańszy węgiel dla Klientów Taurona!" - głosi napis na ulotkach, wyłożonych m.in. w punkcie obsługi klienta Tauron przy ul. Śląskiej w Krakowie.

- To niezbyt fortunny pomysł z tą promocją - komentuje Ryszard Listwan, zastępca małopolskiego inspektora ochrony środowiska. Rzeczniczka spółki Tauron Sprzedaż broni firmy, podkreślając, że to uczciwa oferta dla tych, którzy i tak palą węglem, bo dzięki niej mogą taniej kupić paliwo dobrej jakości.

W skład Grupy Tauron wchodzi m.in. kilkanaście spółek, należą do niej także dwie kopalnie: w Libiążu i Jaworznie. Właśnie węgiel z tych kopalń firma promuje podczas swej obecnej kampanii sprzedażowej. Klientów kusi rabat: 30 zł na tonie paliwa zakupionego w składach objętych promocją. - Kraków stara się walczyć ze smogiem i likwidować piece, a tu promują węgiel? - dziwi się nasz Czytelnik, który natknął się ostatnio na ulotki w punkcie przy ul. Śląskiej.

- Grupa Tauron zajmuje się m.in. wydobyciem węgla i produkcją energii. Nie możemy nie zauważać tego, co jest: ludzie palą węglem i póki będą to robić, to chcemy im zapewnić uczciwą ofertę: dobry węgiel i rabaty - tłumaczy rzeczniczka spółki Tauron Sprzedaż Elżbieta Bukowiec. Zapewnia też, że klienci potrzebują takiej oferty - firma miała ją już w zeszłym roku i cieszyła się ona dużym zainteresowaniem.

- Oczywiście Tauron to prywatna firma, która ma mieć zysk, ale jednak ta promocja węgla to niefortunny pomysł - uważa Ryszard Listwan. Jak mówi, problem polega m.in. na tym, że ostatnio proces wymiany pieców w Krakowie spowalnia. Wygląda to tak, jakby ludzie przestawali wierzyć, że uchwalony półtora roku temu zakaz palenia węglem faktycznie wejdzie w życie w 2018 r. (przypomnijmy, w Naczelnym Sądzie Administracyjnym toczy się właśnie sprawa o jego uchylenie).

- Dlatego tym bardziej trzeba zintensyfikować działania mające na celu ograniczenie niskiej emisji. I - zamiast promować węgiel - trzeba wzmacniać w ludziach przekonanie, że likwidacja pieców to proces konieczny i nieuchronny. Jeśli to przekonanie zostanie zachwiane, będzie problem. Wtedy tempo wymiany pieców w Krakowie może się jeszcze bardziej zmniejszyć - mówi Ryszard Listwan.

Jak się to ma do promowania węgla? Elżbieta Bukowiec broni firmy, podkreślając, że Tauron też walczy ze smogiem w Krakowie - ma m.in. specjalne programy dla mieszkańców, którzy zamierzają zlikwidować swoje piece i przejść na ogrzewanie elektryczne. Można liczyć na pomoc w załatwieniu formalności, gwarancję ceny na dwa lata, a nawet na 22 proc. rabatu na urządzenia grzewcze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski