Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczą ze smogiem na papierze

AGNIESZKA MAJ
Fot. archiwum
Fot. archiwum
Mieszkańcy jednej z ulic przy szpitalu Narutowicza na Prądniku Białym od dwóch lat starają się o przyłączenie do sieci ciepłowniczej. - W Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej dowiedzieliśmy się, że nie opłaca się im nas podłączać, ponieważ to zbyt duże koszty - mówi mieszkanka domu jednorodzinnego.

Fot. archiwum

KONTROWERSJE. Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej nie opłaca się podłączać sieci ciepłowniczej do domów, które są opalane węglem, choć w swoich zadaniach spółka ma wpisaną likwidację niskiej emisji

 

Przyłączenie do sieci ciepłowniczej tego budynku MPEC oszacowało na 25 tys. zł. - Dla nas to zbyt duża kwota, nie stać nas nawet na to, aby tyle pożyczyć z banku. W takiej sytuacji będziemy dalej palić węglem i zanieczyszczać powietrze w Krakowie - mówi właścicielka domu.

Renata Krężel, rzeczniczka MPEC wyjaśnia, że chodzi o doprowadzenie do budynku rury o długości 150 m. - To droga inwestycja, a nasze przedsiębiorstwo musi liczyć się z rachunkiem ekonomicznym. Odmawiamy podłączenia w przypadkach, kiedy nie jest to dla nas opłacalne - mówi Renata Krężel.

Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego zwraca jednak uwagę, że Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej należy do tzw. koalicji antysmogowej, której celem jest likwidacja pieców opalanych węglem, czyli głównej przyczyny zanieczyszczonego powietrza w Krakowie. Koalicja, utworzona przez władze miasta, powstała w ubiegłym roku.

- MPEC nie chce przyłączać użytkowników, z których będzie mieć niski dochód. Może więc warto, żeby pan prezydent przemyślał strategię MPEC-u i zmienił ją z takiej, która nastawiona jest na maksymalizację zysku, na taką, która realizuje program ochrony powietrza - mówi Ewa Lutomska.

Renata Krężel uważa jednak, że MPEC nie musi doprowadzać ciepła do wszystkich, którzy tego chcą, nawet jest do zadań firmy wpisane jest działanie na rzecz poprawy jakości powietrza. - W programie antysmogowym uczestniczą także inne firmy, jak Tauron czy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Jeśli nam nie opłaca się podłączyć, można skorzystać z ich oferty i zainstalować ogrzewanie gazowe lub elektryczne- przekonuje Renata Krężel. Problem jednak w tym, że takie ogrzewanie jest droższe niż to ciepło dostarczane przez MPEC.

W Krakowie mamy 781 km sieci ciepłowniczej. Podłączonych jest do niej ok. 70 proc. mieszkańców. W tym roku MPEC planuje wybudowanie 4,6 kilometra rur ciepłowniczych. Nakłady na inwestycje mają wynieść 39 mln zł.

Do sieci przyłączane są przede wszystkim nowe budynki. Tymczasem w centrum Krakowa znajduje się ok. 30 tys. pieców na węgiel w mieszkaniach, które w większości nie mają dostępu do centralnego ogrzewania. - Inwestycje w centrum miasta, a zwłaszcza na Starym Mieście są bardzo skomplikowane. Chcemy teraz podłączyć do sieci kamienicę przy ul. Gołębiej, ale potrzebne są do tego zgody konserwatora, trzeba także wykonać prace archeologiczne - mówi Agnieszka Łatas z MPEC.

Inwestycje MPEC do 2016 roku

* rejon al. Bora-Komorowskiego i Dobrego Pasterza

* ul. Bohomolca, Reduty, Rozrywka

* ul. Centralna, Nowohucka

* rejon Glogera, Pachońskiego, Piaszczystej

* ul. Konecznego, os. Żabiniec

* al. 29 Listopada, Kamienna, Langiewicza

* ul. Jakubowskiego, Kosocicka, Kostaneckiego

* św. Jacka, Wyłom,

* ul. Bunscha i Czerwone Maki

* os. Kliny Południe, rejon ul. Komuny Paryskiej

* ul. Conrada, Jasnogórska, Radzikowskiego

* III Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalna strefa ekonomiczna Pychowice

 

* rejon ul. Bochenka Podedworze, Szpakowa

* Biznes Park Zawiła

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski