Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczmy ze smogiem, ale pamiętajmy o radonie

Klaudia Stabach
Dr hab. Krzysztof KozakEkspert z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk,  przy okazji Europejskiego Dnia Radonu, który był obchodzony kilka dni temu, zwraca uwagę na to, że nadmiar tego gazu w powietrzu może być szkodliwy dla zdrowia.
Dr hab. Krzysztof KozakEkspert z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, przy okazji Europejskiego Dnia Radonu, który był obchodzony kilka dni temu, zwraca uwagę na to, że nadmiar tego gazu w powietrzu może być szkodliwy dla zdrowia. fot. Anna Kaczmarz

- Czym jest radon i gdzie występuje?
-Radon to naturalny gaz promieniotwórczy, który jest niewidoczny i bezwonny. Występuje nie tylko w otwartej przestrzeni, ale również w budynkach, w glebie oraz w wodzie. Dlatego tak ważne jest dbanie o to, by jego stężenie nie przekraczało normy europejskiej, czyli 300 bekereli na metr sześcienny. Kilka lat temu badaliśmy stężenia radonu w glebie i w domach na terenie Woli Justowskiej. Wtedy okazało się, że jego stężenie jest znaczne, ale przede wszystkim ze względu na występujące tam uskoki tektoniczne.

- Co wpływa na wzrost stężenia tego gazu?

- Źródłem radonu w budynkach jest podłoże, na którym jest on posadowiony. To, w jakiej ilości wydziela się on z gruntu zależy m.in. od rodzaju gleby, ciśnienia, siły i kierunku wiatru oraz wilgotności.

- Jak wdychanie powietrza, w którym występuje wysokie stężenie radonu może wpłynąć na nasze zdrowie?

- Radon rozpada się, emitując cząstki, które wnikają do układu oddechowego. Pochodne radonu związane z pyłami obecnymi w powietrzu osadzają się w płucach co może prowadzić do chorób nowotworowych. Według Światowej Organizacji Zdrowia radon to drugi, po paleniu tytoniu, czynnik rakotwórczy dla dróg oddechowych.

- Czy radon jest bardziej szkodliwy niż smog?

- Trudno dokonywać takiego porównania, ponieważ radon i smog są ze sobą powiązane - pochodne radonu osadzają się na pyłach tworzących smog.

- Istnieją sposoby, żeby chronić się przed radonem?
- Tak. W wielu krajach przed rozpoczęciem budowy kontroluje się tzw. „indeks ryzyka radonowego” na terenie na którym powstać ma budynek. Pozwala to stwierdzić czy można realizować inwestycję w danym miejscu. Ważne jest też, by kontrolować materiały, z których powstaje budynek. Powinny być zbadane pod kątem stężeń cząstek promieniotwórczych.

- A czy można w jakiś sposób zabezpieczyć dom, który już został wybudowany?

- Najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednia i regularna wentylacja pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że metodę wentylacji trzeba dobierać w odpowiedni sposób dla każdego budynku - tak, aby nie spowodować zwiększenia stężenia radonu np. poprzez „zasysanie” go z podłoża lub piwnic. Ważne jest również uszczelnianie pęknięć i przyłączy oraz zastosowanie specjalnych folii anty-radonowych, które zabezpieczają przed wnikaniem tego gazu z gruntu do budynku.

Rozmawiała: Klaudia Stabach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski