Walczyli o medale mistrzostw Małopolski

(ART)
Kolarstwo górskie. Zawodami w Spytkowicach na Podhalu rozpoczęła się rywalizacja w 12. edycji Pucharu Szlaku Solnego. Inauguracja miała dodatkową rangę, bowiem w niemal wszystkich wyczynowych kategoriach walczono także o medale mistrzostw Małopolski.

Nie dotyczyło to elity, bowiem w tym samym czasie rozgrywane były akademickie mistrzostwa kraju i część zawodników wybrała tamtą imprezę. Mistrzostwa Małopolski w tej kategorii odbędą się 21 sierpnia, przy okazji wyścigu Pucharu Szlaku Solnego w Orawce.

-__ Wystartowało dużo zawodników, około 260, to powyżej naszej średniej - mówi dyrektor generalny cyklu Czesław Kuczkowicz.

W wyścigu elity najszybszy okazał się Tomasz Dygacz (niezrzeszony). O 1.18 min wyprzedził Wiktora Hudykę (KCP Elzat Bieniasz Bike Team Tarnów) i o 4.22 min Adriana Siarkę (GKS Raba Wyżna Podsarnie). Dla tarnowskiej ekipy, która zdobyła najwięcej medali, złote krążki w innych kategoriach wywalczyli: młodziczka Ewa Miłek, junior Łukasz Helizanowicz oraz szef teamu, startujący w grupie II weteranów, Mirosław Bieniasz.

W elicie kobiet poza zasięgiem rywalek była młodzieżowa reprezentantka Polski Gabriela Wojtyła (Goodman Sokół Zator). Kolejną z zawodniczek, Adriannę Stępniewską (niezrzeszona), wyprzedziła o prawie 11 min. Reszta konkurentek została zdublowana. Ekipa z Zatora miała też zwycięzcę wśród młodzików - Michała Śliwińskiego.

Dwa złote krążki wywalczył Sokół Kęty. Zdobyły je juniorka młodsza Julita Fira i juniorka Magdalena Zielińska. W Luboniu Skomielna Biała najlepszy wynik uzyskał Jarosław Żur, który został mistrzem Małopolski juniorów (w Pucharze przegrał tylko z rywalem z Gliwic).

W masters III 2. miejsce zajął Zbigniew Zwoliński (Wilga Golkowice Grupa Instalbud), ale był najlepszym z Małopolan. Wicemistrzynią została młodziczka Aleksandra Ziaja.

Zwycięzcy Pucharu Szlaku Solnego

Do 7 lat: Szymon Zaręba (Plon Krzywaczka) i Olga Ostafin (Luboń Skomielna Biała).

8-10 lat: Mateusz Chlebek (UKS Podwilk) i Maria Nowak (Wilga Golkowice Grupa Instalbud).

Żacy: Brajan Świder (Luboń Skomielna Biała) i Ewa Zwijacz (niezrzeszona).

Młodzicy: Michał Śliwiński (Goodman Sokół Zator) i Ewa Miłek (KCP Elzat Bieniasz Bike Team Tarnów).

Juniorzy młodsi: Julita Fira (Sokół Kęty) i Łukasz Helizanowicz (KCP Elzat Bieniasz Bike Team Tarnów).

Juniorzy: Dawid Jona (GK Gliwice) i Magdalena Zielińska (Sokół Kęty).

Elita: Tomasz Dygacz (niezrzeszony) i Gabriela Wojtyła (Goodman Sokół Zator).

Masters - grupa I: Krystian Pirog (Thule JMP NKK Nowy Targ), grupa II: Mirosław Bieniasz (KCP Elzat Bieniasz Bike Team Tarnów), grupa III: Krzysztof Gierczak (Olimpionik Przemyśl), grupa IV: Waldemar Banasiński (Browar Fortuna w Miłosławiu).