Walentynki już w połowie lutego
Obchody Walentynek mają swoją stałą datę, co oznacza, że zawsze wypadają w tym samym terminie, czyli 14 lutego. W tym roku będzie to wtorek.
Święty Walenty, który sprzeciwił się cesarzowi i zakochał w córce strażnika
Walentynki świętowane są 14 lutego, ponieważ to właśnie wtedy obchodzi się dzień Świętego Walentego – patrona zakochanych, którzy obdarowują się wówczas drobnymi prezentami i składają sobie nawzajem miłosne życzenia.
A kim był święty Walenty? Otóż był to z wykształcenia lekarz, biskup i męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i syryjskiego, wspominany też przez Kościół anglikański oraz luterański. Pochodził z Ternii (miasta w Umbrii, w centralnych Włoszech) i żył w czasach cesarza Klaudiusza II Gockiego. Zasłynął tym, że sprzeciwił się cesarzowi, który zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Jego zdaniem niemający rodzin legioniści mieli być znacznie lepszymi żołnierzami. Biskup mimo wszystko błogosławił młodym i udzielał ślubów, za co został wtrącony do więzienia. Jak głosi legenda, zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku.
Kult świętego Walentego rozpoczął się już w IV wieku. Na miejscu jego grobu papież Juliusz I kazał wybudował bazylikę.
Walentynki obchodzono już w średniowieczu
Uważa się, że pierwsza wzmianka o Walentynkach pochodzi z 1382 roku z poematu „Sejm Ptasi” Goffreya Chaucer’a. Wspomina o nich także Karol Orleański na początku XV wieku w „Słodkiej Walentynce”. Walentynki obchodzono głównie w południowej i zachodniej Europie. Północna i wschodnia część kontynentu dołączyła do walentynkowego grona znacznie później.
Z czasem przyjęło się twierdzenie, że Walentynki są pozostałością po zbieżnym terminowo zwyczajem obchodzonym w Cesarstwie Rzymskim, podczas którego poszukiwano wybranki swojego serca, na przykład poprzez wróżenie i losowanie imion ze specjalnej urny.
W Polsce Walentynki zaczęto obchodzić dopiero w latach 90. XX wieku. Choć świętuje się je w całym kraju, bez wątpienia najbardziej znane są „Walentynki Chełmińskie”. Wszystko za sprawą przechowywanej, prawdopodobnie od średniowiecza, w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP relikwii św. Walentego.
Ciekawostki związane z Walentynkami
- Najbardziej rozpowszechniona forma prezentu na walentynki to liścik z wyznaniem miłosnym. Co roku wysyła się około miliarda kartek walentynkowych na całym świecie.
- Pierwszą kartkę walentynkową wysłał najprawdopodobniej książę Orleanu do swojej żony w 1415 roku, gdy był uwięziony w londyńskim Tower.
- Pierwszą kobietą, która wysłała walentynkę była Margery Brews w 1477 roku. To właśnie ona do listu do narzeczonego dołączyła kartkę z wierszem miłosnym.
- Najdroższą kartkę walentynkową na świecie otrzymała śpiewaczka operowa Maria Callas od miliardera Arystotelesa Onassisa. Kartka została wykonana ze złota, diamentów, szafirów i brylantów. Następnie zapakowano ją w futro z norek.
- Oprócz karteczek z wyznaniami miłosnymi wiele osób wręcza sobie prezenty. Anna Boleyn otrzymała na przykład od króla Henryka VIII jabłko pokryte różowym lukrem, które wsadzono do hebanowej szkatułki wysadzanej perłami.
Z Gwiazdami - Magdalena Ogórek - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?