Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walentynki 2023. Kiedy obchodzimy święto zakochanych? Tradycje świętowania sięgają średniowiecza 14.02.23

oprac.: Anna Nowak
Walentynki obchodzi się w połowie lutego
Walentynki obchodzi się w połowie lutego Pixabay
Walentynki to święto zakochanych, podczas którego miliony ludzi na całym świecie wyznaje sobie miłość, wysyła romantyczne karteczki oraz wręcza drobne upominki, na przykład kwiaty lub czekoladki. Kiedy dokładnie je obchodzimy? Skąd wywodzą się obchody Walentynek i jakie ciekawostki są z nimi związane? Odpowiadamy.

Walentynki już w połowie lutego

Obchody Walentynek mają swoją stałą datę, co oznacza, że zawsze wypadają w tym samym terminie, czyli 14 lutego. W tym roku będzie to wtorek.

Święty Walenty, który sprzeciwił się cesarzowi i zakochał w córce strażnika

Walentynki świętowane są 14 lutego, ponieważ to właśnie wtedy obchodzi się dzień Świętego Walentego – patrona zakochanych, którzy obdarowują się wówczas drobnymi prezentami i składają sobie nawzajem miłosne życzenia.

A kim był święty Walenty? Otóż był to z wykształcenia lekarz, biskup i męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i syryjskiego, wspominany też przez Kościół anglikański oraz luterański. Pochodził z Ternii (miasta w Umbrii, w centralnych Włoszech) i żył w czasach cesarza Klaudiusza II Gockiego. Zasłynął tym, że sprzeciwił się cesarzowi, który zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat wchodzić w związki małżeńskie. Jego zdaniem niemający rodzin legioniści mieli być znacznie lepszymi żołnierzami. Biskup mimo wszystko błogosławił młodym i udzielał ślubów, za co został wtrącony do więzienia. Jak głosi legenda, zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy dowiedział się o tym cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku.

Kult świętego Walentego rozpoczął się już w IV wieku. Na miejscu jego grobu papież Juliusz I kazał wybudował bazylikę.

Walentynki obchodzono już w średniowieczu

Uważa się, że pierwsza wzmianka o Walentynkach pochodzi z 1382 roku z poematu „Sejm Ptasi” Goffreya Chaucer’a. Wspomina o nich także Karol Orleański na początku XV wieku w „Słodkiej Walentynce”. Walentynki obchodzono głównie w południowej i zachodniej Europie. Północna i wschodnia część kontynentu dołączyła do walentynkowego grona znacznie później.

Z czasem przyjęło się twierdzenie, że Walentynki są pozostałością po zbieżnym terminowo zwyczajem obchodzonym w Cesarstwie Rzymskim, podczas którego poszukiwano wybranki swojego serca, na przykład poprzez wróżenie i losowanie imion ze specjalnej urny.

W Polsce Walentynki zaczęto obchodzić dopiero w latach 90. XX wieku. Choć świętuje się je w całym kraju, bez wątpienia najbardziej znane są „Walentynki Chełmińskie”. Wszystko za sprawą przechowywanej, prawdopodobnie od średniowiecza, w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP relikwii św. Walentego.

Ciekawostki związane z Walentynkami

  • Najbardziej rozpowszechniona forma prezentu na walentynki to liścik z wyznaniem miłosnym. Co roku wysyła się około miliarda kartek walentynkowych na całym świecie.
  • Pierwszą kartkę walentynkową wysłał najprawdopodobniej książę Orleanu do swojej żony w 1415 roku, gdy był uwięziony w londyńskim Tower.
  • Pierwszą kobietą, która wysłała walentynkę była Margery Brews w 1477 roku. To właśnie ona do listu do narzeczonego dołączyła kartkę z wierszem miłosnym.
  • Najdroższą kartkę walentynkową na świecie otrzymała śpiewaczka operowa Maria Callas od miliardera Arystotelesa Onassisa. Kartka została wykonana ze złota, diamentów, szafirów i brylantów. Następnie zapakowano ją w futro z norek.
  • Oprócz karteczek z wyznaniami miłosnymi wiele osób wręcza sobie prezenty. Anna Boleyn otrzymała na przykład od króla Henryka VIII jabłko pokryte różowym lukrem, które wsadzono do hebanowej szkatułki wysadzanej perłami.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski