Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka wyborcza rozkręca się

Robert Szkutnik
Ostatnie ustalenia. Za chwilę kandydat na burmistrza Wadowic dr Mateusz Klinowski ogłosi na rynku  swój program wyborczy. Po lewej Paweł Koper, kandydat na radnego
Ostatnie ustalenia. Za chwilę kandydat na burmistrza Wadowic dr Mateusz Klinowski ogłosi na rynku swój program wyborczy. Po lewej Paweł Koper, kandydat na radnego Robert Szkutnik
Wadowice. Mateusz Klinowski ogłosił, że kandyduje do fotela burmistrza miasta. Ze startu w wyborach (z powodów osobistych) zrezygnował biznesmen Kazimierz Zieliński. Burmistrz Ewa Filipiak, ubiegająca się o reelekcję, ma więc tylko trzech konkurentów

Kampania wyborcza w Wadowicach nabiera rumieńców. W wyścigu do ratusza pozostało już tylko trzech kontrkandydatów ubiegającej się o reelekcję burmistrz Ewy Filipiak. To dr Mateusz Klinowski, radny miejski i wykładowca prawa na UJ, starosta wadowicki Jacek Jończyk i Zbigniew Jurczak, radny powiatu i przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej.

Przedsiębiorca Kazimierz Zieliński poinformował, że z powodów osobistych rezygnuje z ubiegania się o najwyższe stanowisko w mieście.

Od Jacka Jończyka odcięło się popierające go wcześniej Prawo i Sprawiedliwość. Podczas sesji rady powiatu podsumowującej kadencję obrady zbojkotowała część radnych PiS, PO i Wspólnego Domu, którzy potraktowali zebranie jako element politycznej kampanii komitetu wyborczego starosty.

Wyborczy start oficjalnie ogłosił najbardziej kontrowersyjny z kandydatów na burmistrza - prawnik dr Mateusz Klinowski. Dotąd postrzegany był przez część mieszkańców jako abnegat, człowiek uwielbiający robić koło siebie rozgłos spektakularnymi akcjami, jak np. zbiórką śmieci, które złożył pod drzwiami magistratu.

Nie wszystkim podobało się także jego zaangażowanie na rzecz legalizacji marihuany czy swobodny styl w ubiorze. Jakież było więc zaskoczenie, gdy na plakatach wyborczych i na rynku zaprezentował się w garniturze.

- Wybraliśmy to miejsce nieprzypadkowo, rynek jest przykładem problemów, które trapią mieszkańców, przykładem złego zarządzania publiczną kasą - podkreślał Mateusz Klinowski.

Hasłem jego kampanii wyborczej jest "Zmień ze mną Wadowice na lepsze". Mówił o potrzebie naprawienia gminy po 25 latach rządów jednej ekipy z burmistrz Ewą Filipiak na czele. Zapowiedział zmianę pokoleniową i wprowadzenie wyższych standardów na stanowiskach kierowniczych w magistracie. Jeśli zostanie burmistrzem, zamierza najpierw zrobić bilans. Po audytach okaże się, kto zostanie w pracy w magistracie, a kto będzie zwolniony. Mają liczyć się tylko kompetencje, a nie rodzinne i towarzyskie koligacje.

Klinowski planuje dołączenie Wadowic do Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, budowę BDI i ścieżek rowerowych. Obiecuje dbać o środowisko naturalne. Chce ośrodka zdrowia w centrum, a nie na obrzeżach. Deklaruje, że znajdzie czas na łączenie funkcji burmistrza z wykładaniem na krakowskiej uczelni.

Zamierza rządzić w mieście tylko przez cztery lata i odejść ze stanowiska po jednej kadencji. Na pytanie, czy zdąży dokonać zmian i skończyć inwestycje, odpowiedział, że najważniejsza jest zmiana rządzącego układu, a zapoczątkowane zmiany mogą dokończyć inni.

Kandydaci w regionie
Poza Wadowicami kampania wyborcza jest na razie "letnia".
* W Olkuszu na burmistrza kandydują: Dariusz Rzepka, obecny burmistrz, Łukasz Kmita, radny miejski, Paweł Piasny, wicestarosta olkuski, Wiesław Cader, przedsiębiorca, Roman Piaśnik, radny powiatowy, Robert Herzyk, przewodniczący rady powiatu, Andrzej Feliksik, dyrektor samorządowego zespołu edukacji, Jan Orkisz, radny powiatowy.

* W Chrzanowie na burmistrza kandydują: Ryszard Kosowski, obecny burmistrz, Krzysztof Kasperek, szef PiS w Chrzanowie i radny powiatowy, Marek Niechwiej, radca prawny.

* W Oświęcimiu kandydaci na prezydenta nie kwapią się, by wyjść do ludzi i zachęcać do głosowania. Oficjalnie o walce o fotel mówią Henryk Grzybek, radny miejski i Radosław Włoszek, nauczyciel historii z Oświęcimia. Urzędujący prezydent Janusz Chwierut milczy.

Terminy wyborcze:
* Do 17 października komitety wyborcze mogą zgłaszać kandydatów na wójtów i burmistrzów, 14 listopada o północy rozpocznie się cisza wyborcza. 16 listopada o godz. 7 lokale wyborcze otworzą drzwi, głosowanie potrwa do godz. 21.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski