Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkrakowskie gminy szukają pieniędzy na walkę ze smogiem. Zdobywają dotacje, bo na samodzielne finansowanie ich nie stać

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz apeluje do gmin ze Stowarzyszenia Metropolia Krakowska, tych sąsiadujących z Krakowem, aby na walkę ze smogiem - głównie wymianę pieców - przeznaczyły 1 proc. z własnych budżetów. A wójtowie i burmistrzowie mówią: to niemożliwe.

FLESZ - Polska żywność nie jest eko. A wszystko przez węgiel

Z jednej strony jest apel wicemarszałka, z drugiej strony jest apel gmin do marszałka i prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o program finansowania likwidacji kotłów w gminach Metropolii Krakowskiej na lata 2020-2022.

- Chodzi o przyznanie dodatkowych unijnych pieniędzy na walkę ze smogiem. Apelujemy o 190 mln zł, bo bez nich nie zrealizujemy celów uchwały antysmogowej, nie podołamy z wymianą „bezklasowych” kotów do 2022 r. Gmin na to nie stać - podkreśla Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa i wiceprezes Zarządu Metropolii Krakowskiej.

Okazuje się, że województwo szuka pieniędzy w gminach, a gminy szukają we wszystkich możliwych programach.

Zdobywanie pieniędzy się udaje, bo w tym roku walka ze smogiem w podkrakowskich gminach nabrała rozpędu. W tym roku wymieniono niemal tyle samo pieców, co łącznie przez wszystkie poprzednie lata.

Podsumowując dwa ostatnie lata walki gmin ze smogiem wicemarszałek Urynowicz pokazał statystyki, z których wynika, że żaden samorząd dotąd nie wydał 1 proc. z własnych dochodów na wymianę starych kotów. Nawet Kraków, w którym teoretycznie wymieniono już kotły. Obecnie nikt w mieście nie ma prawa palić w domowych piecach węglem lub drewnem. Jednak wiadomo, że stare kotły w Krakowie są. Dowodem jest pierwszy wyrok sądu skazujący mieszkańca na prace społeczne za palenie węglem w domu.

W Krakowie wymieniono dotychczas 45 tys. pieców, a w kuluarach mówi się, że jeszcze ok. 4 tys. zostało do wymiany. Natomiast w gminach Metropolii Krakowskiej jest około 28 tys. tzw. kopciuchów.

- Gratulujemy wicemarszałkowi pomysłu przeznaczania na walkę ze smogiem 1 proc. z budżetów gmin, bo to dobry pomysł, ale nie do zrealizowania przez wiele gmin. W tej chwili samorządy w 99 proc. mają kłopot, żeby „dopiąć” przyszłoroczne budżety bez nowych wydatków - mówi Norbert Rzepisko, burmistrz gminy Skawina.

To gmina, w której tylko w tym roku wymieniono ok. 700 kotłów. Według danych skawińskiego urzędu, na koniec tego roku w gminie będzie o 1000 kopciuchów mniej. - Walka ze smogiem to dla nas bardzo ważna sprawa, dlatego korzystamy ze wszystkich możliwych programów: marszałkowskich, rządowych, europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - podkreśla burmistrz Rzepisko.

Gmina sumując własne środki i te zdobyte z zewnątrz wskazuje, że na walkę ze smogiem wydała 2,77 proc. w minionym roku, w tym prawie 3 proc., (blisko 6,7 mln zł), a w przyszłym planuje wydać ponad 5 proc. z wydatków budżetowych (15 mln zł), co pozwoli na wymianę ok. tysiąca pieców. W następnych dwóch latach ma być podobnie, po około tysiąc wymienionych pieców rocznie.

Skawinę w tej kwestii ściga gmina Zabierzów. Kilkaset pieców już wymieniła, na lata 2020-2021 planuje wymianę ponad pół tys. pieców. Wójtowie i burmistrzowie podkrakowskich gmin mówią, że ze swoich budżetów wydaliby więcej na wymianę kopciuchów, nawet 3 lub 4 proc. budżetów, gdyby np. subwencja oświatowa pokrywała wydatki na edukację, gdyby do gmin spływały pieniądze na podwyżki dla nauczycieli, gdyby samorządy nie musiały finansować pomysłów rządzących.

Wymiana pieców ruszyła nawet w tych gminach, które wskazywano jako ostanie pod względem walki ze smogiem. Za taką uznawano np. Mogilany.

- Zdobywaliśmy pieniądze na wymianę pieców, ale w poprzedniej kadencji u nas przestała pracować Rada Gminy i nikt nie mógł podjąć decyzji o wprowadzeniu pieniędzy do budżetu i wydaniu ich na wymianę pieców. W tym roku zaczęliśmy takie działania. Dotychczas wymieniliśmy 100 kopciuchów, 70 czeka na wymianę, a kolejne 70 jest na liście rezerwowej - zaznacza Piotr Piotrowski, wójt gminy Mogilany.

Bieg biało-czerwony. Ponad 600 zawodników wystartowało na Ni...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski