Walka ze smogiem w gminie Zielonki. Oczyszczacze powietrza...

Walka ze smogiem w gminie Zielonki. Oczyszczacze powietrza dla przedszkoli publicznych i niepublicznych

Zdjęcie autora materiału
Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Przedszkolaki z Zielonek w programie o trującym smogu
1/7
przejdź do galerii

Przedszkolaki z Zielonek w programie o trującym smogu ©Fot. Archiwum gminy Zielonki

Przedszkola w gminie Zielonki otrzymały oczyszczacze powietrza. 14 oczyszczaczy trafiło tu w ramach projektu LIFE pod nazwą „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze”. Dzieci odwdzięczyły się widowiskiem o smogu.
Gmina Zielonki zamówiła dla przedszkoli publicznych i niepublicznych oczyszczacze powietrza, które zakupiło województwo małopolskie. Do niektórych podkrakowskich gmin trafiły pojedyncze egzemplarze urządzeń oczyszczających powietrze. Zielonki otrzymały 14 oczyszczaczy. Trzy dla placówek gminnych, a 11 dla niepublicznych.

Zgłoszenie placówek, do których powinny trafić oczyszczacze, leżało po stronie gminy. Samorząd wojewódzki zakupił łącznie 1800 oczyszczaczy za ponad 1 mln złotych. Trafiły one do przedszkoli, żłobków i klubów malucha w całym regionie.

Gmina, ani placówki nie poniosły kosztów zakupu oczyszczaczy, wystarczyło zadeklarować chęć udziału projekcie.

Oczyszczacze zakupione przez województwo parametrami są dostosowane do potrzeb 60-metrowej sali przedszkolnej i oczyszczają 388 msześc. powietrza na godzinę. W ciągu godziny mogą dwukrotnie przefiltrować całe powietrze w pomieszczeniu. Dodatkowo wyposażono je w filtry, które wychwytują nie pyły i szkodliwe substancje oraz kurz, alergeny i bakterie.

W zamian za urządzenia obdarowane placówki miały obowiązek przeprowadzić akcję edukacyjną z udziałem dzieci i rodziców, dotyczącą ochrony powietrza. Placówki wywiązywały się z tego sumiennie.

W Samorządowym Przedszkolu w Zielonkach grupa „Smerfów” pokazała przedstawienie na temat tego, jak ogromną rolę w życiu pełni powietrze. Ta placówka otrzymała już drugi oczyszczacz powietrza. Pierwszy kupili rodzice przedszkolaków.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: Wszystko co musisz wiedzieć o oponach zimowych

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pięknie - a kiedy zamkną te kopciuchy z zielonek, co smród robią na Kraków i okolice?

dziwna logika (gość)

Zgłoś naruszenie treści

byłoby taniej prościej i skuteczniej

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo