Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka ze smogiem zależy od podpisu prezydenta [WIDEO]

Agnieszka Maj
O tym się mówi. Antysmogowi działacze chcą rozwiać mity, które narosły wokół ustawy: takie, że uderza ona w ubogich i w polskie górnictwo oraz że jest ważna tylko dla Krakowa

Polski Alarm Smogowy zwrócił się do prezydenta RP Andrzeja Dudy z apelem o podpisanie ustawy dającej samorządom narzędzia do walki o czyste powietrze. Działacze obawiają się, że nowe prawo, uchwalone w ubiegłym tygodniu przez Sejm, prezydent może odesłać do Trybunału Konstytucyjnego.

- To przedłużyłoby o kilka lat wejście w życie nowych przepisów - mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.
Dlatego PAS zorganizował akcję zbiórki podpisów pod apelem prezydenta. Apel dostępny w internecie pod adresem www.akcjademokracja.pl/powietrze.

"Mamy konstytucyjne prawo do oddychania czystym powietrzem, a nasze dzieci do zabawy na świeżym powietrzu bez narażania się na ryzyko zachorowania na choroby płuc czy astmę" - czytamy w apelu do prezydenta.
Antysmogowi działacze chcą także rozwiać mity, które narosły wokół ustawy.

- To nieprawda, że nowe prawo jest przygotowane pod kątem Krakowa. Ma ono rozwiązać problem złej jakości powietrza w całej Polsce - tłumaczy Andrzej Guła z PAS.

Autor: Agnieszka Maj

Zgodnie z ustawą, gminy będą mogły wprowadzić normy jakości dla węgla i pieców, podczas gdy w Krakowie zostało zastosowane inne rozwiązanie: zakaz palenia węglem. - W Polsce nadal więc będzie można korzystać z węgla, pod warunkiem, że będzie to piec i paliwo spełniające standardy - podkreśla Andrzej Guła.

Zauważa jednocześnie, że problem niskiej emisji dotyczy nie tylko Krakowa, ale również setek innych miejscowości w Polsce, głównie południowej.

Część polityków prawicy uważa natomiast, że ustawa uderzy w ludzi najuboższych. Tymczasem na dopłaty dla tych, którzy chcą wymienić piece na ekologiczne, zarezerwowane jest pół miliarda złotych, głównie z funduszy unijnych. Poza tym po likwidacji trującego pieca i zastąpieniu go ekologicznym mieszkańcy nie będą płacić wyższych rachunków.

Wynika to z faktu, że koszty ogrzewania niskiej jakości węglem w przestarzałym piecu są takie same jak koszt ogrzewania dobrym węglem (wysokokalorycznym i droższym) w nowoczesnym urządzeniu. Dodatkowa korzyść jest taka, że w nowoczesnym piecu nie da się palić śmieciami i najgorszej jakości węglem, czyli paliwem, które zatruwa środowisko.

Trzeci mit jest taki, że to nowa ustawa zaszkodzi polskiemu górnictwu. - Program dopłat do ocieplania domów, dofinansowywany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska także zmniejsza zużycie węgla. Jeśli więc stosować tę logikę, to ten program jest również ciosem w polskie górnictwo - mówi Andrzej Guła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski