Waloryzacja emerytur 2019. Rząd zdecydował o całkowitej...

Waloryzacja emerytur 2019. Rząd zdecydował o całkowitej zmianie zasad. Najniższa emerytura - 1 100 zł. Oto wszystkie szczegóły! [21.12.2018]

AIP

Strefa Biznesu

Aktualizacja:

Strefa Biznesu

Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw rząd przesłał do Sejmu.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw rząd przesłał do Sejmu. ©Marek Szawdyn / Polska Press

11 grudnia rząd przyjął i skierował do Sejmu projekt ustawy całkowicie zmieniającej system waloryzacji emerytur. Tylko dla lepiej sytuowanych emerytów pozostanie on na dotychczasowych zasadach - waloryzacji procentowej. Najniższe emerytury będą waloryzowane kwotowo, czyli będą podwyższane. Minimalna emerytura od 1 marca 2019 wyniesie 1 100 złotych. Oto inne szczegóły.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw rząd przesłał do Sejmu.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw rząd przesłał do Sejmu. ©Marek Szawdyn / Polska Press

Rada Ministrów przyjęła 11 grudnia br. projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.
Rząd zdecydował, że od marca 2019 r. emerytury i renty zostaną objęte waloryzacją kwotowo-procentową, a najniższe gwarantowane świadczenia emerytalno-rentowe zostaną podniesione.

Oto szczegóły ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (projekt z 30 listopada 2019 r.)

Waloryzacja procentowa (stara)


Ekonomiczna funkcja waloryzacji świadczeń polega na przeciwdziałaniu deprecjacji świadczeń i tym samym na zapobieganiu obniżania poziomu materialnego życia emerytów i rencistów w warunkach inflacji.
Wszystkie wypłacane świadczenia są podwyższane o ten sam procent, w związku z tym im niższe świadczenie, tym niższa kwota podwyżki. Również minimalne emerytury i renty wzrastają w tym samym tempie.
Pomimo wielu zmian dokonanych w ostatnich latach idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, wysokość tych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania.

Obowiązkiem Rządu jest zapewnienie finansowego, elementarnego bezpieczeństwa obywateli, w tym emerytów i rencistów. Szczególną ochroną państwa powinni być objęci najubożsi świadczeniobiorcy. Stąd też w 2019 r. proponuje się modyfikację obecnie obowiązujących zasad waloryzacji polegającą na:

Waloryzacja kwotowo-procentowa (nowa)


Po pierwsze podwyższeniu najniższych świadczeń odpowiednio do:
1 100 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej,
825 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,

Po drugie - zastosowaniu ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 70 zł. Zgodnie z projektowaną regulacją wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone ustawowym wskaźnikiem waloryzacji. Obecnie prognozowany wskaźnik waloryzacji wynosi 103,26 proc.

Jednocześnie proponuje się, by gwarantowana kwota podwyżki wynosiła 70 zł.

Stąd też świadczenia emerytalno-rentowe zostałyby podwyższone z tytułu waloryzacji o 3,26 proc., nie mniej jednak niż o 70 zł.

W przypadku świadczeń niepodlegających ustawowemu podwyższeniu do kwoty świadczeń najniższych i świadczeń niższych od minimalnej emerytury waloryzacja będzie polegała na podwyższeniu kwoty świadczenia ustawowym wskaźnikiem waloryzacji.

Minimalna podwyżka z tytułu waloryzacji, w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy, wyniesie 75 proc. gwarantowanej minimalnej kwoty, tj. 52,50 zł.
W przypadku osób pobierających emeryturę częściową kwota z tytułu waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż połowa kwoty waloryzacji, tj. 35 zł.

Natomiast w przypadku kobiet pobierających okresowe emerytury kapitałowe, regulacje projektowanej ustawy przewidują proporcjonalny podział minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia w stosunku do wysokości emerytury z FUS i wysokości okresowej emerytury kapitałowej w łącznej kwocie tych emerytur.

Sonda

Co sądzisz o waloryzacji rent i emerytur?Waloryzacja emerytur rolniczych


Proponowana modyfikacja zasad waloryzacji będzie zastosowana analogicznie również do emerytur i rent rolników indywidualnych, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Unormowania art. 2 określają nową wysokość podstawy wymiaru renty inwalidzkiej określonej w ustawie z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, podwyższoną w wyniku waloryzacji przeprowadzonej od dnia 1 marca 2019 r.

Waloryzacja świadczeń przedemerytalnych
Regulacje projektowanej ustawy obejmują waloryzację świadczeń przedemerytalnych. Podwyższenie tych świadczeń polegać będzie na dodaniu do kwoty świadczenia przedemerytalnego kwoty 70 zł. Kwota świadczenia przedemerytalnego gwarantowana do wypłaty, w przypadku gdy osoba uprawniona osiąga przychód w wysokości skutkującej zmniejszeniem wysokości świadczenia, została podwyższona do kwoty 570,50 zł.

Wskaźnik 103,26 proc. będzie miał również zastosowanie do obliczenia maksymalnych kwot zmniejszeń świadczeń w przypadku osiągania przez emeryta lub rencistę dochodu z pracy oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Wiadomo już jak wzrasta minimalne wynagrodzenie i najniższa stawka godzinowa od stycznia. Wraz z nim wzrastają różne dodatki i świadczenia. Skorzystasz i ty, choć zarabiasz dużo powyżej płacy minimalnej? Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

W ocenie ministra pracy wnioskującego o nowelizację, zastosowanie w 2019 r. zmodyfikowanych zasad waloryzacji procentowej, z gwarantowaną minimalną podwyżką, zapewni nie tylko ochronę realnej wartości wszystkich wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych, lecz wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom wyższych podwyżek przez większość emerytów i rencistów.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

Komentarze (61)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Q... ale łaska!

Ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Sobie miliony,menelom manna z nieba bez podatku a emerytom po 50 zł.Nóż się w kieszeni otwiera!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dbają

lucyper (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

o menelski elektorat,śmieć do śmiecia...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Waloryzacja emerytur.

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

I po co pracowaliśmy po 2 etaty przez dziesiątki lat by dzieci wykształcić - jak Ci co leżeli mają po kilka lat pracy mają mieć teraz emeryturę 1. 100,- zł. Czyli mniejszą ode mnie o 200,- zł. ?...rozwiń całość

I po co pracowaliśmy po 2 etaty przez dziesiątki lat by dzieci wykształcić - jak Ci co leżeli mają po kilka lat pracy mają mieć teraz emeryturę 1. 100,- zł. Czyli mniejszą ode mnie o 200,- zł. ?
Z tym się nie zgadza większość emerytów !zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cel obniżania poziomu życia !

Zbyszko (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

Podwyżka o 3,26 % a dlaczego w tym samym komunikacie nie podano wielkości inflacji w 2018 r. Wtedy dopiero przekonany się czy na pewno - rządzący dbają o zapobieganie obniżaniu poziomu życia !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
emerytura

tomek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

takie gesty ze strony państwa to i tak o wiele za mało, moim zdaniem już wcześniej powinni wprowadzić ppk bo to całkiem niezły program oszczędzania i to nie tylko na emeryturę, powinniśmy się uczyć...rozwiń całość

takie gesty ze strony państwa to i tak o wiele za mało, moim zdaniem już wcześniej powinni wprowadzić ppk bo to całkiem niezły program oszczędzania i to nie tylko na emeryturę, powinniśmy się uczyć od innych już dawno ale jak to mówią lepiej późno niż wcale zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bolszewicki rząd bolszewicka rewaloryzacja!

Antoni (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

Mój kapitał początkowy ZUS wyliczył na kwotę półtora miliona złotych! Podła zmiana w sposób ewidentny nagradza nierobów wszelkich nieudaczników którzy nie zdołali przez swoje życie uciułać grosza...rozwiń całość

Mój kapitał początkowy ZUS wyliczył na kwotę półtora miliona złotych! Podła zmiana w sposób ewidentny nagradza nierobów wszelkich nieudaczników którzy nie zdołali przez swoje życie uciułać grosza na godną emeryturę. Teraz moim kosztem bolszewicki rząd nagradza tych ludzi. Zamiast majstrować przy zasadach rewaloryzacji emerytur i rent należałoby wspierać tę grupę ludzi np.w ramach ośrodków pomocy.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Antoni, ciesz sie i na innych nie psiocz

Pani z ZUS-u (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

Ciesz sie, że miałeś mozliwość uzbierac taki kapitał, bo mi niestety nie było dane a przeciez pracuje całe zycie. Dobrze by było, zebys jeszcze zdążył skonsumować swój kapitał i nie zszedł z...rozwiń całość

Ciesz sie, że miałeś mozliwość uzbierac taki kapitał, bo mi niestety nie było dane a przeciez pracuje całe zycie. Dobrze by było, zebys jeszcze zdążył skonsumować swój kapitał i nie zszedł z przepracowania niebawem po przejsciu na emeryturę.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Globalna opozycja wszystko krytykuje.

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

Choćby rządy PIS-u dali po 100tys PLN, mieszkania i leki za darmo to i tak "globalna" opozycja, a właściwie wrogowie naszej ojczyzny będą mącili ludziom w głowach, że mogli dostać więcej. Mam...rozwiń całość

Choćby rządy PIS-u dali po 100tys PLN, mieszkania i leki za darmo to i tak "globalna" opozycja, a właściwie wrogowie naszej ojczyzny będą mącili ludziom w głowach, że mogli dostać więcej. Mam nadzieję, że rozliczenie prawne "Cudaka" czyli najgłówniejszego sprzedawczyka naszej ojczyzny zamknie wreszcie mordy tej wrogiej agenturze. I tego Polacy oczekują a równocześnie tego najbardziej boją się wszyscy "szczekający" na Polskę.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Po trupach... byle u władzy.

Strączkowa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Ta polityka lizania tyłka elektoratu z nizin. Krótkowzroczna.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
szkoda słów

gumol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11

Wszystko się zgadza! Totalne parchy, zrobią wszystko aby ten kraj pogrążyć w haosie. Tak im spieszno do utraconego koryta.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Waloryzacja emerytur.

obserwatorpolski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

Śmieszna to raczej jest ta sonda a nie waloryzacja rent i emerytur. Ale jeszcze bardziej śmieszne są co niektóre komentarze. Proponuję tym "komentatorom" uruchomić swoje mózgownice (o ile po 8...rozwiń całość

Śmieszna to raczej jest ta sonda a nie waloryzacja rent i emerytur. Ale jeszcze bardziej śmieszne są co niektóre komentarze. Proponuję tym "komentatorom" uruchomić swoje mózgownice (o ile po 8 latach tuskomatołowania jeszcze ją mają) i przypomnieć wszystkim jak to z waloryzacja było za rządów PO-PSL. A tak przy okazji wyliczyć( jeżeli jeszcze posiadają umiejętność liczenia) ile to chcieli ukraść pieniędzy emerytom ,podnosząc im wiek emerytalnyzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
TUSKOMANIA

MOSCHEE (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

VETOO
EMERYT POWINIEN ZDYCHAĆ -- A ZUS KLASKAĆ ---
wszystko drożeje --
a my powinnismy umierać --jak to Bolszewik mowił jak tu żyć za 20 tyś mieszsiecznie --dziś ma 1900 zlo -- ciekawe teraz...rozwiń całość

VETOO
EMERYT POWINIEN ZDYCHAĆ -- A ZUS KLASKAĆ ---
wszystko drożeje --
a my powinnismy umierać --jak to Bolszewik mowił jak tu żyć za 20 tyś mieszsiecznie --dziś ma 1900 zlo -- ciekawe teraz za co bedzie żyć Sowiet zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
waloryzacja

Sylwia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

Rząd kpi sobie z emerytów taką waloryzacją , rząd łamie Konstytucję na każdym kroku i czuje się bezkarny , najwyższy czas zareagować i zasypać posłów e-mailami , oni sobie podwyższają i tak...rozwiń całość

Rząd kpi sobie z emerytów taką waloryzacją , rząd łamie Konstytucję na każdym kroku i czuje się bezkarny , najwyższy czas zareagować i zasypać posłów e-mailami , oni sobie podwyższają i tak niemałe pensje naszym kosztem a dla emerytów ochłapy , dlaczego emerytom nie przysługuje kwota wolna od podatku ? sami sobie ustalają kwotę wolną od podatku na 30 tysięcy, - gdzie tu jest równość , w traktowaniu obywateli - a emerytom zabierają możliwość odliczenia kwoty wolnej od podatku , pytam na jakiej podstawie ? a no na takiej , że tak im sie podobało , takie mieli widzi widzi mi się i wszyscy łapki w górę
, Uchwalają ustawy pod własne tyłki a nie dla Polaków a niezadowolenie społeczne będą tłumić technologią 5G, zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
waloryzacja

Krasnodębska (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

Jestem zadowolona z tej podwyżki emerytury. Chyba największa do tej pory w moim przypadku. Wprawdzie to niewielkie pieniądze, ale około 90 zł co za rok daje ok.1080. Wypchano mnie na emeryturę już...rozwiń całość

Jestem zadowolona z tej podwyżki emerytury. Chyba największa do tej pory w moim przypadku. Wprawdzie to niewielkie pieniądze, ale około 90 zł co za rok daje ok.1080. Wypchano mnie na emeryturę już w wieku 55 lat z energetyki i do tej pory dorabiałam ( przez 10 lat) poza energetyką, bo w Tauronie nie można było po wzięciu odprawy. Jako emeryt zarabiałam połowę z tego co młodzi przy ogromie pracy, a do emerytury doliczano mi ok. 15 zł za przepracowany rok. Pewno, że wolałabym pracować i zarabiać, ale nie miałam wpływu na swoją datę urodzenia i urodziłam się za wcześnie. Szkoda, bo widzę jak teraz młodzi zarabiają i jak żyją i jak pracują. Ja pracowałam solidnie, bez żadnych zwolnień lekarskich nawet w ciąży, bezpłatny urlop wychowawczy( tylko 2 lata na dwójkę dzieci, bo trzeba było mieć z czego żyć), kupowanie towarów zawsze z najniższych półek. Teraz jest coraz lepiej. Byle tak dalej.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo