Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warianty metra w Krakowie

Piotr Tymczak
Metro w Krakowie mogłoby być mniej kręte niż pierwotnie planowano. Wariant alternatywny pozwoliłby też szybciej dostać się z Mogiły do Bronowic.
Metro w Krakowie mogłoby być mniej kręte niż pierwotnie planowano. Wariant alternatywny pozwoliłby też szybciej dostać się z Mogiły do Bronowic. INFOGRAFIKA WIKTOR ŁĘŻNIAK
Komunikacja. Autor koncepcji metra w Krakowie Stanisław Albricht opracował alternatywną trasę dla pierwszej jego linii. Zakłada ona, że podziemne tunele nie będą przebiegały krętą drogą po wschodniej stronie miasta, na co w „Dzienniku Polskim” zwracali uwagę eksperci.

Wiemy, jak może wyglądać alternatywna trasa pierwszej linii metra w Krakowie. Byłaby krótsza od pierwszego wariantu (zbliżonego do zaakceptowanego w nowym studium Krakowa), mniej pokręcona, szczególnie po nowohuckiej stronie. Jechałoby się nią też szybciej.

Przejazd z Mogiły do Dworca Głównego PKP nie trwałby 19 minut, jak w przypadku pierwszego wariantu, a tylko około 14 minut, czyli prawie o połowę krócej niż tramwajem.

– Ale coś za coś. W nowym wariancie metro omijałoby tak duże osiedla jak Oświecenia, Prąd­nik Czerwony oraz rejon hali w Czyżynach – mówi Stanisław Albricht, ekspert z Pracowni Projektowej Altrans, którego zespół przygotowuje koncepcję metra dla Krakowa.

Nowy wariant byłby krótszy, ale droższy od poprzedniego, wycenianego na 10,6 mld zł. Powód? Ze względu na uwarunkowania terenowe trasa niemal w całości musiałaby przechodzić pod ziemią. Estakady można byłoby wybudować jedynie na końcowych odcinkach – od Suchych Stawów do Mogiły po stronie wschodniej, i od ul. Głowackiego do Bronowic – po stronie zachodniej.

O tym, że pierwszy wariant pierwszej linii metra nie spodobał się ekspertom, pisaliśmy na łamach „Dziennika Polskiego” w zeszłym tygodniu. Twierdzili oni, że trasa będzie zbyt kręta i za długa. Podważali też sens wydawania ponad 10 mld zł na inwestycję, dzięki której przejazd z Nowej Huty do Bro­nowic skróciłby się – w porównaniu do podróży tramwajem – tylko o 12 minut.

Albricht przedstawił pierwszy wariant metra radnym PO, którzy wpadli na pomysł, by 25 maja krakowianie głosowali w referendum nie tylko w sprawie igrzysk, ale też podziemnej komunikacji. W ten sposób przebieg trasy metra w pierwszym wariancie trafił do publicznej wiadomości.

Stanisław Albricht zaznacza jednak, że to tylko jedna z propozycji. Jest bowiem w trakcie opracowywania na zamówienie miasta koncepcji metra dla Krakowa z wyznaczeniem kilku tras w wariantach.

Taki dokument potrzebny jest miastu do rozmów z ministerstwem infrastruktury w sprawie dofinansowania inwestycji ze środków UE. Wkład własny miałby pochodzić od prywatnego inwestora, zainteresowanej budową metra francuskiej firmy Als­tom. Prace nad dokumentem Albricht rozpoczął w marcu i ma je zakończyć do połowy czerwca. Decyzja o referendum zapadła, gdy już tworzył opracowanie.

Obecnie przygotowywany jest drugi wariant dla pierwszej linii metra oraz warianty tras drugiej linii (AGH-Kazimierz-Zabłocie- Bieża­nów) i trzeciej linii (ul. Cystersów-Zabłocie-Stare Podgórze-Kliny). Przebiegi tuneli i estakad konsultowane są z konserwatorem zabytków, specjalistami od ochrony środowiska oraz autorami dwóch linii metra w Warszawie.

PRZYSTANKI ALTERNATYWNEGO WARIANTU PIERWSZEJ TRASY METRA W KRAKOWIE

Mogiła (przy planowanym węźle drogi ekspresowej S7 z ul. Igołomską); Suche Stawy, plac Centralny, ul. Bieńczycka (w rejonie Carrefoura), os. Dywizjonu 303 (rejon kościoła), ul. Stella-Sawickiego, ul. Bora-Komo­rowskiego (przed Centrum Handlowym „Krokus”); ul. Pilotów (w rejonie ronda Młyńskiego); ul. Brodowicza (przy skrzyżowaniu z ul. Grochowską); rondo Mogilskie, Dworzec Główny (pod placem Nowaka-Jeziorańskiego); Rynek Kleparski, ul. Rajska/Karmelicka (pod placem za Biblioteką Wojewódzką), AGH (nie jak w pierwszym wariancie przy skrzyżowaniu z ul. Czar­nowiejską, lecz przy skrzyżowaniu z ul. Reymonta – bliżej stadionów Cracovii i Wisły); al. Kijowska/Czarnowiejska, Kijowska/Królewska, Kijowska/Mazowiecka, ul. Głowackiego (przy torach kolejowych, między ul. Głowackiego a Rydla), Bronowice (przy al. Armii Krajowej).

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Warianty metra w Krakowie - Dziennik Polski

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski