Warownia w rezerwacie

Redakcja
Udostępnij:
Zamczysko zwane Pilicą

W bajkowej krainie skał i zamków, niedaleko Pilicy, we wsi Smoleń znajdują się malownicze ruiny jednej z najokazalszych warowni rycerskich na szlaku Orlich Gniazd. Rozległy, kamienny zamek, latem praktycznie niewidoczny, tylko wiosną, jesienią i zimą, kiedy na drzewach nie ma liści, odsłania ogrom i potęgę murów.

Gródek na Biśniku

   Warownia zajmuje szczyt wysokiego (485 m n.p.m.) wzniesienia. Jej początki nie do końca są wyjaśnione. Według legendy, zamek istniał w tym miejscu już w XIII wieku. W 1300 r. miał zostać zdobyty i spalony przez wojska króla czeskiego Wacława II. Najprawdopodobniej jednak warownia została wzniesiona w pierwszej ćwierci XIV stulecia, być może za czasów Jana z Pilicy, kasztelana radomskiego (1341—1347), pierwszego poświadczonego źródłowo dziedzica tutejszych włości. Legenda natomiast, w świetle najnowszych badań, odnosić się może do reliktów gródka znajdującego się na pobliskim wzgórzu Biśnik.
   Nad ruinami kamiennej fortecy, zwanej w średniowieczu Pilicą, góruje cylindryczna wieża, o wysokości 16 metrów i średnicy 7,5 m. Przylegają do niej resztki murów zamku górnego (na planie zbliżonym do owalu), będącego najstarszą częścią założenia. Z biegiem czasu zamek rozbudowano. Jeszcze w XIV wieku powstało gospodarcze, pięcioboczne przedzamcze z gotycką ostrołukową bramą (zachowaną do dziś). W XVI stuleciu zamek przeszedł renesansową przebudowę. Także wtedy wzniesiono drugie prostokątne przedzamcze, z wykutą w skale studnią. Niestety, obecnie jest ono bardzo zrujnowane i słabo czytelne. Posępne zamczysko opuszczono około 1610 r., kiedy to Wojciech Padniewski wybudował w pobliskiej Pilicy nowy zamek — pałac w „stylu włoskim”.
   W 1655 r. jurajską warownię spustoszyli i spalili Szwedzi. Od tego czasu — nie odnawiana — popadała w coraz to większą ruinę. Z biegiem lat kruszyły się mury, a okoliczna ludność wykorzystywała zamek jak kamieniołom. Dopiero po wojnie przeprowadzono pierwsze prace zabezpieczające, zaś od 1997 r. prowadzone są badania archeologiczne.

Storczyki w ruinach

   Wśród zamkowych ruin coś dla siebie znajdą także miłośnicy przyrody. W 1959 r. stoki wzgórza o powierzchni 4,3 ha wraz z zamkiem uznane zostały za rezerwat krajobrazowy „Smoleń”. Obejmuje on zespół buczyny karpackiej, ponad 200—letnie okazy jawora i modrzewia, w ruinie zaś występuje storczyk obuwik pospolity.
   Zwiedzanie ruin zajmuje około godziny, zatem proponuję krótki spacer po okolicach Smolenia. W zależności od zainteresowań, ilości wolnego czasu i siły możemy udać się do Pilicy (szlak czerwony około 4 km). W tym pięknym miasteczku można dobrze i tanio zjeść, a także zobaczyć najlepiej zachowany w Polsce kompleks fortyfikacji bastionowych z połowy XVII wieku, otaczający pałac — zamek Padniewskich (przebudowany w XVIII w., niestety, zaniedbany i niedostępny dla zwiedzających).
   Miłośnikom jurajskich warowni polecam pieszą wycieczkę szlakiem czerwonym, około 6 km do ruin zamku w Bydlinie. Jeśli nie mamy ochoty na długie i męczące spacery, warto udać się do pobliskich Zegarowych Skał, by zachwycić się piękną przyrodą (szlak czerwony i niebieski — 2 km). Można też wybrać się do ruin zamku Ogrodzieniec (11 km) lub do jednego z najstarszych romańskich kościołów Małopolski w Gieble (około 7 km).
KAROL PŁOCICA
   Do Smolenia z Krakowa najlepiej dojechać samochodem drogą 778 do Wolbromia, a następnie 794 w kierunku Pilicy. Trasa liczy około 55 km, więc i miłośnicy dwóch kółek mogą wybrać się na wycieczkę. Zamek znajduje się po lewej stronie drogi, w odległości około 100 metrów (latem jest niemal całkowicie przysłonięty przez drzewa). Dojazd możliwy jest także PKS—em, ale trzeba się przesiąść w Wolbromiu, lub dojść do zamku niebieskim szlakiem, mijając malownicze Zegarowe Skały i Jaskinię Zegarową, w której — według legendy — w wigilię nocy świętojańskiej i Bożego Narodzenia dzwonią dzwony (około 9 km). Pod wzgórzem zamkowym znajduje się parking i pole biwakowe z miejscem na ognisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie