Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warszawski parkiet na plusie

GIEŁDA. Mimo kryzysu warszawska giełda trzyma się całkiem dobrze. W drugim kwartale główny indeks WIG zyskał 28 proc. To nieoczekiwanie najlepszy wynik od kilkunastu lat.

Pierwszy raz od połowy 2007 roku kwartał na warszawskiej giełdzie zakończył się na plusie. WIG zyskał 28 proc. Ostatni raz mocniej zwyżkował w trzech pierwszych miesiącach 1996 roku. Mimo tak dobrego wyniku warszawski parkiet uplasował się dopiero w trzeciej dziesiątce najlepszych rynków akcji świata. Liderem okazała się pogrążona w kryzysie Ukraina, gdzie notowania podskoczyły aż o 80 proc.
Na naszym parkiecie najlepiej radziły sobie najmniejsze firmy. Skupiający je indeks sWIG80 zyskał w drugim kwartale ponad jedną trzecią. Licząc od końca ubiegłego roku jest 36 proc. na plusie. Słabiej radził sobie mWIG40, w którego skład wchodzą firmy średniej wielkości. Ten indeks zyskał w ostatnim kwartale ponad 28 proc., a to oznacza, że od początku roku jest ponad 17 proc. nad kreską.
Najsłabiej spisywały się największe spółki. Indeks WIG20 podniósł się w drugim kwartale o jedną czwartą a od początku roku zyskał tylko ponad 6 proc. pl.
Wśród firm najlepiej radziły sobie te z branży spożywczej - WIG-Spożywczy skoczył w górę o dwie trzecie. Jednak, jak podkreśla Krzysztof Stępień, główny ekonomista Expander Advisors, to wynik silnego wzrostu notowań spółki Kernel, której akcje w drugim kwartale zyskały ponad 100 proc. Ta firma ma prawie 40 proc. udziału w indeksie firm spożywczych.
Najgorzej wypadły spółki z sektora telekomunikacyjnego, głównie za sprawą słabej postawy Telekomunikacji Polskiej. W efekcie pierwsze półrocze indeks tej branży zakończył na minusie. Pod kreską znalazł się również indeks banków, który w drugim kwartale odrobił jedynie część strat z silnej przeceny z początków tego roku. To samo dotyczy spółek mediowych, którym ciąży słaba postawa TVN oraz Agory.
- Ciekawym zjawiskiem jest to, że w drugim kwartale najlepiej nie wypadały wcale te firmy, które najbardziej traciły w trzech pierwszych miesiącach tego roku - podkreśla Krzysztof Stępień. - Firmy deweloperskie, chemiczne i spożywcze miały się dobrze już w pierwszym kwartale. Zamianę miejsc natomiast wyraźnie widać w porównaniu tegorocznych stóp zwrotu z tymi z minionego roku. Deweloperzy zostali przecenieni w 2008 r. o blisko trzy czwarte, firmy spożywcze o prawie 60 proc. Małe spółki straciły przy tym 57 proc., a średnie aż ponad 62 proc. (KŻ)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski