Warto przeczytać

PS
Termin "prawo budowlane" nie jest określeniem jednoznacznym. Może dotyczyć ustawy o takim tytule albo ustawy wraz z aktami normatywnymi wydanymi na jej podstawie i w celu jej wykonania.

Prawo budowlane

   Potocznie określenia tego używa się niekiedy w znaczeniu najszerszym, obejmującym wszystkie akty prawne z zakresu prawa administracyjnego dotyczące budownictwa, a normujące nie tylko proces budowlany, lecz także inne wiążące się z nim zagadnienia: zagospodarowania przestrzennego, gospodarki terenami budowlanymi, kwestie ekonomiczne, finansowe, zatrudnienia, ochrony środowiska i inne.
   Fundamentalnym aktem prawnym dla budownictwa oraz ładu prawnego w procesie budowlanym jest ustawa z 7 lipca 1994 r. nazywana Prawem budowlanym. Ten akt prawny reguluje wszystkie fazy procesu budowlanego. Normuje prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego, kwestie związane z użytkowaniem i utrzymaniem obiektów budowlanych. Określa również zasady działania organów administracji publicznej w tych sprawach. W jej pierwszym rozdziale określono zakres przedmiotowy i podmiotowy obowiązujących przepisów oraz zawarto ogólne zasady obowiązywania ustawy. Podlegają one rozwinięciu w przepisach następnych rozdziałów oraz poszczególnych aktach wykonawczych, wydanych na podstawie ustawy. Ustawa Prawo budowlane składa się z 11 rozdziałów. Obejmują one następujące zagadnienia: 1. Przepisy ogólne, 2. Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, 3. Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego, 4. Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych, 5. Budowa i oddawanie do użytku obiektów budowlanych, 6. Utrzymanie obiektów budowlanych, 7. Katastrofa budowlana, 8. Organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, 9. Przepisy karne, 10. Odpowiedzialność zawodowa w budownictwie, 11. Przepisy przejściowe i końcowe. W art. 3 ustawy zdefiniowane zostały istotne pojęcia związane z regulacjami prawnymi zawartymi w Prawie budowlanym. Do najważniejszych z nich należą: obiekt budowlany, budynek, budowla, obiekt małej architektury, budowa, roboty budowlane i teren budowy. O tym wszystkim traktuje prezentowana książka - komentarz do Prawa budowlanego. Obszerna publikacja (ponad 600 stron) zawiera przepisy ogólne i karne. Omawia najważniejsze elementy Prawa budowlanego, m.in. samodzielne funkcje techniczne, prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego, budowę i oddawanie do użytku obiektów budowlanych. Uwzględniono także zmiany, które na przestrzeni lat były wprowadzane do ustawy. Wiele przepisów opatrzono obok komentarza autorów także orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Autorzy komentarza to prawnicy zatrudnieni w organach administracji publicznej funkcjonujących w obszarze Prawa budowlanego. Są współautorami wielu projektów aktów prawnych z zakresu Prawa budowlanego oraz autorami komentarzy do przepisów z tej dziedziny prawa. Podstawę do napisania pracy stanowiły osobiste doświadczenia autorów zdobyte przez wiele lat aktywności zarówno w obszarze tworzenia Prawa budowlanego, jak i jego praktycznego stosowania. (PS)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie