Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto się pokazać

PS
(INF. WŁ.) Około 23 tysięcy osób odwiedziło w ciągu czterech dni 8. Targi Książki w Krakowie. - To nie jest rekordowy wynik, ale porównywalny z rokiem ubiegłym, gdy targi obejrzało 24 tysiące gości - poinformował Piotr Rapciak, rzecznik prasowy targów. Niezliczona ilość spotkań, wystaw i konferencji sprawia, że o 8. już imprezie książkowej pod Wawelem powinno się zacząć myśleć jako o "Festiwalu kultury książkowej i czytelniczej".

Wczoraj zakończyły się w Krakowie 8. Targi Książki

   Dla czytelników targi oznaczają przede wszystkim okazję do atrakcyjnych zakupów (głównie nowości) oraz spotkań z ulubionym autorem bądź autorką. W tym roku największą publiczność zdołały zgromadzić postaci związane z Krakowem i dobrze tutaj znane, m.in.: Ewa Lipska, Roma Ligocka, ks. Mieczysław Maliński oraz Jan Maria Rokita, autor Alfabetu, _który w sobotę podpisywał swoje książki przez trzy godziny bez chwili wytchnienia.
   Wśród innych autorów dużą popularnością cieszyli się: autorka cyklu o rodzinie Borejków - Małgorzata Musierowicz, laureat tegorocznej Nike - Wojciech Kuczok oraz Olga Tokarczuk, która w Wydawnictwie Literackim wydała niedawno swoją najnowszą książkę _Ostatnie historie.

   Wczoraj z czytelnikami spotkał się wybitny znawca dziejów Krakowa prof. Michał Rożek. W wypełnionej po brzegi sali profesor mówił przede wszystkim o swojej najnowszej książce "Kraków. Historie nieopowiedziane". Historyk zebrał w niej ciekawe opowieści o niecodziennych i wyjątkowych faktach z dziejów miasta, dzieląc je na trzy kategorie poświęcone ludziom, wydarzeniom i zwyczajom. Zapytany przez publiczność, w jaki sposób utrzymuje kontakt ze swoimi czytelnikami, prof. Rożek odpowiedział, że najlepszym jego kontaktem z odbiorcami są cotygodniowe artykuły zamieszczane w "Pejzażu Polskim" - sobotnim dodatku "Dziennika Polskiego".
   Jako osobne wydarzenie należy odnotować spotkanie czytelników z Ryszardem Kapuścińskim. Późnym niedzielnym popołudniem, już po zakończeniu targów, sala PWST wypełniona była po brzegi wielbicielami pióra mistrza reportażu.
   Jak co roku podczas targów wręczono nagrody branżowe, Nagrodę Goncourtów - polski wybór (wyróżniono powieść Le soleil des Scorta _Laurenta Gaudé) oraz prestiżową Nagrodę im. Jana Długosza. Laureatem tej ostatniej został, jak już informowaliśmy, ksiądz prof. Wacław Hryniewicz, wyróżniony za swoją książkę _Nadzieja uczy inaczej. - Nagrodę chcę przeznaczyć na cele charytatywne. W potrzebie są dwa hospicja - _mówił odbierający dopiero w sobotę wyróżnienie (45 tys. złotych) ksiądz Hryniewicz.
   Nie zabrakło miłych niespodzianek. Chyba największą było pojawienie się wśród oferty Wydawnictwa "Znak" wspaniałego tomu _Czesław Miłosz. In Memoriam
, kolekcjonującego wypowiedzi literatów i ludzi kultury po śmierci noblisty.
   Targom towarzyszyły interesujące wystawy i dysputy. Można było np. przysłuchać się wymianie zdań na temat współczesnej młodej literatury polskiej. - Społeczeństwo zrzuca maskę i pokazuje swą koszmarną twarz - _mówił podczas dyskusji Mariusz Sieniewicz, autor _Czwartego nieba.
   Obok miłych niespodzianek było też kilka rozczarowań, na szczęście nie związanych z literaturą i kulturą książkową. Organizatorzy powtarzają te same błędy. Negatywne noty należą się przede wszystkim fatalnej infrastrukturze: od dość niefortunnej lokalizacji, poprzez brak przestrzeni dla parkujących samochodów, aż po wielkość samej hali i estetykę sal dyskusyjnych.
   Tegoroczne targi jednak to przede wszystkim sukces czytelników, którzy zechcieli spotkać się z książką, i wydawców, którzy zdecydowali się odwiedzić byłą stolicę Polski. Podobno w środowisku krakowskie Targi Książki cieszą się prestiżem, bo - jak powiadają wydawcy - tutaj warto się pokazać.
   Entuzjazm odwiedzających i frekwencja wydawców jest najważniejsza i sprawia, że organizatorzy już teraz zapraszają za rok do Krakowa na kolejne, 9. Targi Książki.
MARCIN WILK, (PS)

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski