Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto wiedzieć

(DD)

Zaszczep dziecko!

Ruszyła akcja szczepień przeciwko meningokokom grupy C dla dzieci mieszkających na terenie Gminy Chełmek. Z możliwości tej mogą skorzystać wszystkie maluchy urodzone w 2012 r. Szczepienia dofinansowuje Urząd Gminy Chełmek, pokrywając w 50 proc. koszt szczepionki. Stanowi to duże wsparcie finansowe dla rodziców. Eksperci zachęcają, aby rozważyć tę możliwość, ponieważ szczepienie to szansa, by ochronić maluchy przed bakteriami, które wywołują takie choroby jak posocznica (zwana sepsą)

i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Zagrożenie ze strony meningokoków rośnie w dużych skupiskach dzieci. Warto więc pomyśleć o szczepieniu właśnie teraz, tuż przed wakacyjnymi wyjazdami. W Polsce szczepienia przeciwko meningokokom są zalecane przez pediatrów, ale z powodów budżetowych nie są refundowane przez państwo. Oznacza to, że rodzice, chcąc zapewnić dziecku ochronę, muszą ponieść koszt szczepionki.

Warto więc skorzystać z możliwości dofinansowania, którą daje Urząd Gminy.

- Przenoszenie meningokoków odbywa się podobnie jak w przypadku wielu niegroźnych infekcji, czyli drogą kropelkową: podczas kichania czy kaszlu, przez kontakt bezpośredni, np. pocałunki lub pośredni, np. przy korzystaniu z tych samych naczyń, picie z tej samej butelki czy kubka - mówi dr Magdalena Świdzińska, pediatra z Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmku. - Szacuje się, że 5 do 20 proc. zdrowych osób to nieświadomi nosiciele tych bakterii. Samo nosicielstwo nie jest chorobą, jednak w sytuacji osłabienia odporności, np. w wyniku infekcji wirusowej, bakterie te mogą przedostać się do krwi i wywołać sepsę lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Pierwsze objawy zakażenia nie różnią się od oznak przeziębienia czy grypy, dlatego często choroba diagnozowana jest bardzo późno.

Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Jednak najczęściej, ze względu na jeszcze niedojrzały układ immunologiczny, chorują niemowlęta oraz dzieci do 5. roku życia. Bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie, jak najszybsza hospitalizacja oraz wdrożenie właściwego leczenia, gdyż w każdym przypadku zachorowania istnieje bezpośrednie zagrożenie życia. Co dziesiąta osoba umiera w wyniku zakażenia meningokokami, u co piątego pacjenta występują trwałe skutki przechorowania, takie jak uszkodzenie słuchu, niedowład kończyn, padaczka i inne problemy neurologiczne. Najskuteczniejszą metodą ochrony przed zakażeniem meningokokami jest szczepienie.

Szczepienia realizuje Samodzielny Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmku przy ul. Staicha 1. Rejestracja i więcej informacji pod numerem tel. 33 846 14 61 lub 33 846 12 02.

Insulina na liście leków

Długodziałający analog insuliny Lantus będzie nadal refundowany dla pacjentów z cukrzycą typu 1 oraz u części pacjentów w cukrzycy typu 2. To dobra wiadomość dla chorych, którzy bez przeszkód mogą kontynuować terapię. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło refundację i opublikowało nową listę leków refundowanych, na której insulina Lantus pozostała zgodnie z dotychczasowymi wskazaniami. Insulina jest refundowana zarówno w jednorazowym wstrzykiwaczu, jak i we wkładach do wielorazowych wstrzykiwaczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski