Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto wiedzieć

(DD)
Warto jak najszybciej poddać się szczepieniu przeciwko grypie
Warto jak najszybciej poddać się szczepieniu przeciwko grypie archiwum Polskapress
Dzień Świadomości Jąkania. 22 października, obchodzimy XIX Światowy Dzień Świadomości Jąkania (International Stuttering Awareness Day - ISAD). Hasłem tegorocznych obchodów jest: „Poszanowanie. Godność. Uznanie”. Święto ustanowione zostało w lipcu 1998 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Jąkających się (International Association Stuttering; ISA), podczas V Światowego Kongresu Osób Jąkających się w Johannesburgu, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na skalę problemu oraz jego skomplikowaną materię.

Jąkanie (alalia syllabaris) to zaburzenie mowy charakteryzujące się częstymi powtórzeniami lub przedłużeniami dźwięków, sylab czy słów, bądź częstymi zawahaniami lub pauzami zakłócającymi rytmiczny przepływ mowy. Powinno być klasyfikowane jako zaburzenie wtedy, gdy jego nasilenie jest rzeczywiście na tyle duże, że płynność mowy jest zakłócona. Jąkanie może mieć dotkliwy, negatywny wpływ na funkcjonowanie i stan emocjonalny osoby jąkającej się. Zaburzenie jest zmienne, co oznacza, że w pewnych sytuacjach, jak rozmowa przez telefon, śpiewanie, może być bardziej lub mniej nasilone. Jaka jest przyczyna jąkania? Przede wszystkim nie ma jednej przyczyny. I co jest bardzo istotne, przyczyną nie jest lęk. Lęk jakkolwiek zauważalny w zachowaniu osób jąkających się jest objawem wtórnym do jąkania - jest jego skutkiem, a nie przyczyną. I chociaż dokładna etiologia jąkania nie jest znana, to w ostatnich latach główne przyczyny upatruje się w genetyce i w fizjologii układu nerwowego. Dostępnych jest wiele sposobów leczenia i terapii, które mogą pomóc w upłynnieniu mowy u części jąkających się, nawet do stopnia, kiedy niewprawione ucho nie będzie w stanie rozpoznać problemu.

Gdzie szukać pomocy w Krakowie?

Centrum Wspierania Rozwoju Osobistego i Funkcjonowania Społecznego ARKA, ul. Cieszyńska 2, tel. 793 00 11 60, e-mail: [email protected]; strona: www.frogos.org.pl

Klub „J” w Krakowie. Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Dzieci z Niepowodzeniami Szkolnymi, ul. św. Gertrudy 2, tel. 12 422 43 83, e-mail: [email protected]

Spotkania Klubu „J” w środę (zwykle pierwsza w miesiącu) o godz. 17.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 (dla Dzielnicy Podgórze), ul. Konfederacka 18, tel. 12 269 38 51 - Daniela Zachwieja.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 (dla Dzielnicy Krowodrza), ul. Siewna 23 d, tel. 12 415 69 68 - Elwira Zadęcka.

Samorządowy Ośrodek Psychologiczno-Pedagogiczny dla Dzieci w Wieku Przedszkolnym, ul. Spółdzielców 5, tel. 12 632 87 73 - Beata Suligowska.

Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, ul. Zakątek 2 (róg ul. Kijowskiej). Obejmuje prawie cały powiat ziemski krakowski, tel. 12 422 27 12 - Barbara Michałowska.

Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wieliczce, ul. Słowackiego 49, tel. 12 294 92 50 - Barbara Galas, Magdalena Konior.

początek sezonu grypowego

Jesień na kontynencie europejskim to początek sezonu zachorowań na grypę. To właśnie wówczas na rynku pojawiają się szczepionki o corocznie aktualizowanym składzie, a w placówkach medycznych można otrzymać profilaktykę przeciwgrypową. Szczepienia to realna korzyść, dzięki której można uniknąć zachorowania oraz zmniejszyć ryzyko powikłań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski