Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto wiedzieć

(DD)
Fot. Ikea
Dziś i jutro, w godz. 11-19, Ikea Kraków zaprasza dzieci na bezpłatne warsztaty. Maluchy będą piec pierniczki, robić świąteczne ozdoby

Wszystko o chłoniakach

Co roku odnotowuje się w Polsce kilka tysięcy przypadków zachorowań na chłoniaki. Znajomość objawów chłoniaka zwiększa szanse na wczesne rozpoznanie i skuteczne leczenie. Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” rozpoczyna cykl bezpłatnych webinariów edukacyjnych dotyczących diagnozowania i leczenia chłoniaków. Pierwsze bezpłatne webinarium odbędzie się 12 grudnia o godz. 16. Webinarium pt. „Chłoniaki indolentne i białaczka limfocytowa” poprowadzi dr hab. med. Wojciech Jurczak z Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Każdy z uczestników będzie mógł zadać prowadzącemu indywidualne pytanie na czacie. Aby wziąć udział w webinarium wystarczy wejść 12 grudnia o godz. 16 na www.przebisnieg.org, a następnie kliknąć na wskazany na stronie głównej link. Instrukcje znajdują się również na profilu Stowarzyszenia Przebiśnieg na facebooku. Pomoc techniczna dotycząca webinarium pod tel. 509 240 157.

Samorządy od serca

8 grudnia w Warszawie odbyła się konferencja Sercowe Warsztaty, podczas której przyznano wyróżnienia i nagrody w konkursie „Samorząd od Serca”. W tym roku organizatorzy kampanii „Ciśnienie na Życie”, w ramach której organizowany jest konkurs, zdecydowali się wyróżnić 17 samorządów - wśród nich jest Miasto Kraków oraz Samorząd Województwa Małopolskiego. Nagrodę główną - akcję bezpłatnych badań przyznano powiatowi bialskiemu oraz miastu Poznań. Konkurs pokazał, że samorządy terytorialne chętnie realizują dla swoich mieszkańców programy z zakresu edukacji zdrowotnej i profilaktyki chorób, w tym schorzeń układu krążenia. Każdego roku w Polsce jest ich wdrażanych kilkadziesiąt. Programy często bazują na bezpłatnym specjalistycznym poradnictwie z zakresu chorób przewlekłych: cukrzycy, hipercholesterolemii, nadciśnienia oraz umożliwieniu przeprowadzenia mieszkańcom badań profilaktycznych.

AneVivo i pierwsze ciąże

Minęło pięć miesięcy od wprowadzenia w Polsce AneVivo i są pierwsze ciąże. Klinika Gyncentrum z Katowic, która jako pierwsza i jedyna w kraju sięgnęła po rozwiązanie stworzone przez szwajcarskich naukowców, właśnie ogłosiła, że pary, które skorzystały z tej metody, spodziewają się dzieci. Są to pierwsze ciąże z wykorzystaniem metody AneVivo w Polsce i jedne z pierwszych na świecie. Podobne ciąże z sukcesem rozwijają się już w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. - Nie musieliśmy długo czekać, pomimo faktu, że większość par zakwalifikowanych do leczenia od lat zmagała się z problemem niepłodności i ma za sobą już długą batalię o dziecko - mówi dr n. med. Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach. - Dziś ciąże par są w drugim lub trzecim miesiącu rozwoju i rozwijają się prawidłowo. Pierwszych porodów spodziewamy się w czerwcu i lipcu 2017.

Całość procesu odbywa się w ciele kobiety. Takie rozwiązanie możliwe jest dzięki niewielkiej, silikonowej kapsułce. „Silikonowe łono”, jak często się ją nazywa, wypełniane jest męskimi i żeńskimi komórkami rozrodczymi, a następnie umieszczane bezpośrednio w macicy. Dzięki tysiącom mikrodziurek, którymi pokryta jest kapsułka, wnikają do niej naturalne substancje odżywcze, stymulując połączenie się komórek i rozwój zarodków. Po 24 godzinach pojemniczek wypełniony zarodkami zostaje wyjęty z macicy, a w następnej kolejności embriony zostają umieszczane bezpośrednio w ciele kobiety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski