Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto wiedzieć

(DD)
Sukces Małopolski

Z najnowszego sondażu GUS wynika, że Małopolska ma najniższy w skali kraju wskaźnik umieralności okołoporodowej - 4,6 proc., podczas gdy średnia krajowa wynosi 6 proc. To najlepszy wynik w historii przeprowadzania sondażu przez GUS, który zbliża nas do wysoko rozwiniętych pod względem medycyny perinatalnej krajów skandynawskich. Sukces naszego województwa to działania Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie trafiają najtrudniejsze przypadki medyczne pacjentek w najbardziej powikłanych ciążach.

To także działania innej jednostki Szpitala Uniwersyteckiego: Oddziału Klinicznego Neonatologii, zajmującego się najmniejszymi pacjentami - przedwcześnie urodzonymi noworodkami. Kierownik tego oddziału, prof. Ryszard Lauterbach jest konsultantem wojewódzkim w dziedzinie neonatologii i standardy postępowania okołoporodowego wypracowane w jego oddziale wdrażane są w placówkach w całym województwie.

Zarówno Oddział Kliniczny Położnictwa i Perinatologii, jak i Oddział Kliniczny Neonatologii mają trzeci (najwyższy) stopień referencyjności. Za kierowanie pionem położniczym i wysoki poziom jakości opieki okołoporodowej na poziomie województwa odpowiedzialny jest małopolski konsultant ds. położnictwa i ginekologii prof. Antoni Basta, kierownik Oddziału Klinicznego Ginekologii i Onkologii.

* 36 lat in vitro na świecie
Pierwsze poczęcie w wyniku zastosowania in vitro miało miejsce w 1973 r., jednak ciąża trwała zaledwie kilka dni. Dopiero 25 lipca 1978 r. w Anglii urodziło się pierwsze na świecie dziecko w wyniku zapłodnienia in vitro. Metodą zastosowaną z sukcesem w 1978 r. było IVF, które polega na umieszczeniu komórek jajowych w odpowiednich mediach zawierających spreparowane nasienie na około 18 godzin.

Po upływie tego czasu do zapłodnienia dochodzi samoistnie. Jest to metoda najbardziej podstawowa o niskiej skuteczności. Prawdziwy przełom nastąpił w 1991 r., gdy odkryto ICSI. Procedura ta polega na bezpośrednim, mikrochirurgicznym wprowadzeniu plemnika do komórki jajowej. Zastosowanie ICSI pozwala na poczęcie nawet przy bardzo złej jakości nasienia. Jej skuteczność oceniana jest na poziomie 30-40 proc. Pierwsze dziecko poczęte dzięki zabiegowi in vitro urodziło się w Polsce w 1987 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski