Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

(DD)

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Innowacja w Krakowie
Zespół ginekologów ze Szpitala św. Rafała w Krakowie 16 sierpnia br. z powodzeniem przeprowadził innowacyjny zabieg podwieszania macicy metodą laparoskopową, która pozwala na wykonywanie operacji bez konieczności tradycyjnego otwierania jamy brzusznej - tzw. laparoskopową hysterosakropexię (HYSA).

Szpital jest pierwszym ośrodkiem medycznym w Polsce wykonującym ten zabieg. - Dzięki możliwościom, które daje współczesna medycyna, w przypadku obniżenia lub wypadnięcia macicy nie jest już konieczne całkowite usunięcie zdrowego narządu - mówi dr Paweł Szymanowski, uroginekolog ze Szpitala św.
Rafała . - W chwili obecnej jesteśmy w stanie wykonać zabieg zawieszenia macicy stosując implanty (taśmy), rekonstruując więzadła krzyżowo-maciczne i zachowując w ten sposób wszystkie narządy rozrodcze kobiety. Jest to niewątpliwie najlepsze rozwiązanie dla kobiet zmagających się z tym problemem .

Do tej pory w większości przypadków zerwania więzadeł krzyżowo-macicznych konieczne było usunięcie macicy. W ostatnich latach najczęściej stosowaną w takim przypadku operacją była laparoskopowa hysterektomia nadszyjkowa (LASH), czyli laparoskopowe usunięcie trzonu macicy, a następnie zawieszenie szyjki macicy na kości krzyżowej. Operacje tego typu są jednak bardziej inwazyjne i wiążą się z większym bólem pooperacyjnym oraz większym ryzykiem operacyjnym w porównaniu z metodą HYSA.

HYSA jest metodą operacyjną opracowaną przez prof. Marcina Jóźwika. Polega na zawieszaniu macicy obustronnie na kości krzyżowej z wykorzystaniem specjalnych taśm.

* Pomogą kolejnej osobie
Kraków Business Run, będący częścią ogólnopolskiej imprezy Poland Business Run, 14 września wystartuje w pięciu miastach Polski, w tym w stolicy Małopolski. Jest charytatywnym biegiem biznesowym w formie sztafety, mającym na celu pomoc podopiecznym Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, która opiekuje się osobami po amputacjach. Środki, zebrane w Krakowie (z opłat startowych i w Akcji Pomagam Bardziej) wesprą Daniela Budziaka i Danutę Bujok, zawodniczkę reprezentacji Polski kobiet w siatkówce na siedząco.

Kwota prawie 155 tys. zł, zebrana dotychczas w ramach Kraków Business Run, wystarczy bowiem na zakup niezbędnej do chodzenia protezy nie tylko dla Daniela, pierwszego beneficjenta, ale i dla niej.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo