Warto zapamiętać

I
Udostępnij:
Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa (np. na wycieczce, pielgrzymce, pokazie, u siebie w domu itp.), może od niej odstąpić bez podania przyczyn oraz bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów, składając w terminie dziesięciu dni od zawarcia umowy stosowne oświadczenie na piśmie. Możliwość taką daje mu Ustawa "o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny".

Przy sprzedaży na raty, na przedpłaty, na zamówienie, według wzoru lub na próbę oraz sprzedaży towaru za cenę powyżej 2 tys. zł sprzedawca jest obowiązany potwierdzić na piśmie wszystkie istotne postanowienia zawartej umowy.
Zgłoszoną przez konsumenta reklamację towaru, niebudzącą wątpliwości, sprzedawca powinien załatwić od ręki. Jeśli nie jest możliwe załatwienie sprawy od razu - ma obowiązek potwierdzić przyjęcie reklamacji na piśmie oraz poinformować konsumenta w ciągu 14 dni kalendarzowych o tym, czy uznał ją za uzasadnioną, czy nie oraz w jaki sposób ma zamiar ją załatwić. Brak takiej informacji uważa się za uznanie żądań klienta za uzasadnione.
Zakupiony towar bez wad (czyli wykazujący zgodność z umową) nie podlega zwrotowi ani wymianie, chyba że klient przed zakupem uzgodni taką możliwość ze sprzedawcą. Najlepiej uzyskać zgodę sprzedawcy na ewentualny zwrot lub zamianę towaru na inny na piśmie - w postaci adnotacji na odwrotnej stronie paragonu.
Konsumenci korzystający z ofert "last minute" nie są pozbawieni możliwości składania reklamacji w przypadku niedotrzymania warunków umowy przez przedsiębiorcę. Promocyjna oferta, która zazwyczaj jest dużo tańsza, nie wyklucza odpowiedzialności przedsiębiorcy za jej zgodność z umową.
Wpłacając zadatek lub zaliczkę, określmy zawsze - czy dokonujemy wpłaty zaliczki, czy też zadatku. Na wpłaconą kwotę zawsze powinniśmy otrzymać pokwitowanie.
Jeśli sklep ma w ofercie tylko jeden egzemplarz towaru, który znajduje się na wystawie, to - na życzenie klienta - sprzedawca ma obowiązek zdjąć go z wystawy, nawet jeśli zepsuje to wystrój ekspozycji. Rzeczy znajdujące się na wystawie należą bowiem do oferty sklepu i jeśli konsument chce je obejrzeć, przymierzyć lub kupić - ma do tego prawo. (I)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie