Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto zapamiętać

MM
* Kupowana przez nas żywność rzadko jest produktem w pełni naturalnym. Zawiera różne substancje, które między innymi umożliwiają jej dłuższe przechowywanie. Dodatki do żywności stosowane są też np. w celu poprawienia smaku, zapachu, wyglądu produktu czy zwiększenia wartości odżywczej. Należy jednak starać się unikać produktów zawierających duże ilości takich dodatków.

W krajach Unii Europejskiej istnieje lista "E", która zawiera wszystkie uznane za bezpieczne dodatki do żywności. Aktualnie znajduje się na niej ponad 2 tys. różnych związków. Posiadają oznaczenia kodowe E i liczbę identyfikującą dany dodatek albo grupę dodatków (przykładowo kwas askorbinowy, czyli witamina C, oznaczony jest jako E300).

* Jeżeli nasz lot został odwołany, opóźniony lub odmówiono wpuszczenia nas na pokład samolotu, mamy prawo do opieki. Składać się na nią mogą: wyżywienie i napoje w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania (np. bony na obiad w restauracji na lotnisku), dwie rozmowy telefoniczne, dalekopisy lub e-maile, zakwaterowanie w hotelu wraz z transportem pomiędzy lotniskiem a miejscem zakwaterowania. Pomoc uzależniona jest od czasu oczekiwania na lot opóźniony lub zastępczy, przy czym prawo do zakwaterowania w hotelu przysługuje pasażerowi tylko w przypadku, gdy musi oczekiwać na ten lot przez jedną lub więcej nocy. Prawo do pomocy nie przysługuje nam, gdy opóźnienie wynosi mniej niż 2 godziny przy długości lotu poniżej 1 500 kilometrów.

* Samochód ma prawo wynająć każda pełnoletnia osoba, która posiada ważne prawo jazdy (chyba że wynajmuje samochód razem z kierowcą). Do zawarcia umowy potrzebny jest dowód osobisty lub paszport.

* Przy odbiorze wynajmowanego auta, w obecności pracownika wypożyczalni, należy dokładnie sprawdzić stan pojazdu, a także dopilnować, by w protokole przyjęcia samochodu odnotowane zostały wszelkie widoczne uszkodzenia oraz braki.

Należy sprawdzić również stan paliwa w baku wypożyczanego samochodu.

* W świetle przepisów, każdego dnia zawieramy rozmaite umowy. Kupno chleba, mydła, butów czy pralki to także umowa, a prawa i obowiązki stron takiej umowy są ściśle określone przez przepisy prawa. Sprzedawca odpowiada przed nami za to, czy chleb nadaje się do jedzenia, buty - do chodzenia, zakupiona pralka pierze, żelazko prasuje itp. Do zawarcia umowy dochodzi, gdy płacimy za produkt. Umowa może być natomiast zrealizowana później, na przykład kiedy sprzedawca dostarczy nam pralkę do domu.

(MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski