Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto zostać inżynierem

MAS
Fot. Jan Zych
Fot. Jan Zych
Badania losów absolwentów PK pokazują, że łatwo znajdują oni dobrze płatną pracę, nie mają też obaw o swoją zawodową przyszłość, bo dobrze oceniają swoje przygotowanie do zawodu i są chętni do stałego podnoszenia kwalifikacji.

Fot. Jan Zych

REKRUTACJA. Dyplom Politechniki Krakowskiej otwiera drzwi do udanej kariery zawodowej

- 90 procent magistrów inżynierów po PK po roku od ukończenia studiów pracuje, w tym ponad 11 procent łączy pracę z nauką na kolejnych studiach. Najlepsze wskaźniki zatrudnienia osiągnęli absolwenci kierunków budownictwo, automatyka i robotyka, informatyka i energetyka - mówi Karolina Turbasa, socjolog z Biura Karier PK , współautorka badań losów absolwentów Politechniki Krakowskiej. - Czterech na pięciu absolwentów wykonuje pracę zgodną z wykształceniem. Według opinii absolwentów, studia odegrały największą rolę w przygotowaniu ich do pracy zawodowej pod kątem potrzebnej wiedzy.

Zarobki absolwentów Politechniki już w rok po studiach są wysokie. Rekordziści (2 proc. badanych) na wstępie kariery zawodowej zarabiają powyżej 10 tys. zł! Co piąty zarabia pow. 4 tysięcy zł brutto. Aż 65 proc. ma pensje w przedziale 2-4 tys. złotych.

Wyniki badania losów absolwentów są zgodne z opiniami pracodawców o inżynierach z PK. Wysoko oceniają oni prestiż uczelni i przygotowanie do zawodu jej absolwentów. - Studia u nas nie tylko wyposażają w wiedzę, umiejętności i kwalifikacje zawodowe, ale też rozwijają talenty i pasje. Przygotowujemy do wykonywania zawodu inżynieria w różnych gałęziach przemysłu, ale też pozwalamy młodym ludziom wszechstronnie się rozwijać, są po naszych studiach nie tylko światłymi ludźmi techniki, ale i osobami o szerokich horyzontach - podkreśla rektor PK prof. Kazimierz Furtak. Szanse na taki rozwój daje m.in. szeroko rozwinięta współpraca zagraniczna PK z uczelniami z całego świata, ponad 60 kół naukowych działających na uczelni, znakomita baza sportowa, z której korzysta kilkanaście sekcji sportowych AZS, bogata oferta kulturalna PK. PK ma znakomitą bazę naukowo-dydaktyczną, a także socjalną - zapewnia miejsca w domach studenckich dla wszystkich chętnych.

Na rok akademicki 2013/2014 uczelnia przygotowała 5216 miejsc na studiach I stopnia (3806 miejsc na studiach stacjonarnych i 1410 na studiach niestacjonarnych). W ofercie jest 25 kierunków, w tym trzy nowe: informatyka stosowana i inżynieria wzornictwa przemysłowego na Wydziale Mechanicznym (ta druga prowadzona wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych) oraz chemia budowlana. Poszerza się także oferta studiowania w języku angielskim; teraz można się w nim kształcić także na informatyce i fizyce technicznej. Inżynieria biomedyczna, biotechnologia, nanotechnologie i nanomateriały czy gospodarka przestrzenna to nowości, które cieszą się dużym zainteresowaniem kandydatów. Stale uaktualniana jest także lista specjalności, na których prowadzone jest kształcenie. Chemia i technologia kosmetyków, technologia ropy i gazu, technologie multimedialne, matematyka w finansach i ekonomii - to tylko niektóre ze specjalności, które inżynierowi pozwalają się przygotować do zawodowej praktyki.

Rejestracja kandydatów odbywa się elektronicznie za pośrednictwem formularza, który będzie można znaleźć na stronie uczelni. 3 czerwca rekrutację rozpoczynają kandydaci na Wydział Architektury. Rejestrują się bez podawania ocen ze świadectwa maturalnego, ponieważ rekrutacja na architekturę i architekturę krajobrazu jest dwustopniowa. 12-13 czerwca odbywa się egzamin wstępny z predyspozycji architektonicznych i uzdolnień plastycznych, którego zaliczenie ze średnią oceną co najmniej 3,0 jest warunkiem przyjęcia na studia. Zakres wymagań i sposób przeprowadzenia egzaminu został opisany w dokumencie dostępnym na stronie internetowej uczelni. Wyniki egzaminu rysunkowego zostaną ogłoszone 20 czerwca o godz. 12. Kandydaci, którzy zdadzą egzamin, mają czas między 21 czerwca a 5 lipca na dostarczenie kompletu dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Egzamin wstępny zdają także kandydaci na inżynierię wzornictwa przemysłowego na Wydziale Mechanicznym. Dla nich rejestracja zaczyna się 20 czerwca, a zakończy 1 lipca. Egzamin praktyczny i składanie prac rysunkowych i malarskich odbywa się 3-4 lipca.
Rejestracja na pozostałe wydziały zacznie się 20 czerwca i potrwa do 10 lipca. Tegoroczni maturzyści mogą się rejestrować od 28 czerwca, wyniki z matur wprowadzają samodzielnie do formularza rejestracyjnego ( bez podanych danych z nich formularza nie da się prawidłowo wypełnić). Warunkiem przystąpienia do rekrutacji jest też uiszczenie opłaty rekrutacyjnej. Kandydaci na studia na Politechnice mogą wybrać w trakcie rejestracji maksymalnie 4 kierunki - po jednym głównym i ewentualnie jednym alternatywnym na dwóch wydziałach.

Wszystkie informacje o rekrutacji : rekrutacja.pk.edu.pl

Kierunki studiów stacjonarnych na Pk 2013/2014

* Architektura * Architektura krajobrazu * Automatyka i robotyka * Biotechnologia * Budownictwo w j. polskim i angielskim * Chemia budowlana * Elektrotechnika * Energetyka * Fizyka techniczna w j. polskim i angielskim * Gospodarka przestrzenna * Informatyka w j. polskim i angielskim * Informatyka stosowana * Inżynieria bezpieczeństwa * Inżynieria biomedyczna * Inżynieria chemiczna i procesowa * Inżynieria materiałowa * Inżynieria środowiska * Inżynieria wzornictwa przemysłowego * Matematyka * Mechanika i budowa maszyn w j. polskim i angielskim * Nanotechnologie i nanomateriały * Ochrona środowiska * Technologia chemiczna * Transport * Zarządzanie i inżynieria produkcji

(MAS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski