Wątpliwości i wyjaśnienia

R
Udostępnij:
Ulga podatkowa, polegająca na odliczaniu od dochodu odsetek od spłaty kredytu mieszkaniowego, jest jedną z nielicznych, z których możemy korzystać w 2004 r. Niestety, jej interpretacja ciągle budzi wątpliwości.

Pytania o ulgę odsetkową

   Doradcy Expandera, firmy oferującej w swoich placówkach bezpłatną pomoc w zaciąganiu kredytów hipotecznych 18 banków postanowili wyjaśnić najbardziej kontrowersyjne kwestie u źródła - w Ministerstwie Finansów.
   - Zapytaliśmy, co się dzieje z ulgą odsetkową w przypadku zamiany kredytu na inny, czyli jego refinansowania - mówi Maciej Kossowski. - Niestety, jak informuje ministerstwo, tracimy wówczas prawo do dalszych odliczeń.
   "Odliczeniu nie podlegają odsetki od kredytu przeznaczonego na spłatę innego kredytu, nawet w sytuacji, gdy ten inny kredyt został zaciągnięty na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej, o której mowa w art. 26b ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób (m.in. budowa domu czy zakup nowego mieszkania)" - czytamy w odpowiedzi przysłanej przez biuro prasowe resortu finansów do Expandera. Jednocześnie "spłata pierwotnego kredytu mieszkaniowego innym kredytem nie powoduje utraty prawa do ulgi z tytułu uprzednio odliczonych odsetek". Oznacza to, że po zamianie kredytu na inny nie będziemy musieli oddawać tego, co wcześniej odliczyliśmy.
   - W ustawie o PIT nie zapisano jednoznacznie, że z ulgi można skorzystać tylko raz - kontynuuje Maciej Kossowski. - W Internecie można było więc przeczytać wypowiedzi typu: "Jeśli wcześniej nie korzystałeś z żadnych ulg, to możesz sobie zbudować choćby sto domów i za każdym razem odliczysz odsetki". Ministerstwo Finansów twierdzi jednak inaczej: "Prawo do odliczeń przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na jedną inwestycję, polegającą przykładowo na budowie jednego budynku mieszkalnego".
   Wnioski są więc proste. Jeśli zaciągniemy tańszy kredyt na spłatę droższego, zaciągniętego wcześniej, tracimy ulgę, choć nie musimy oddawać tego, co odliczyliśmy przed tą operacją. Nie odliczymy również odsetek od kredytu, jeśli już raz to zrobiliśmy, a kolejny zaciągamy na budowę drugiego domu lub kupno kolejnego mieszkania.
(R)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie