Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Watykan. Papież Franciszek kanonizował Matkę Teresę z Kalkuty [WIDEO]

Sylwia Arlak AIP
Wielu znana jest jako Matka Teresa z Kalkuty, ale jej prawdziwe imię to Agnes Gonxha Bojaxhiu. W niedzielę, czyli w przeddzień 19 rocznicy śmierci „Misjonarkę Miłosierdzia” ogłoszono świętą.

Watykan długo przygotowywał się do kanonizacji Matki Teresy. To największa uroczystość podczas Roku Miłosierdzia - w niedzielę przybyło do miasta ponad 100 tysięcy pielgrzymów z całego świata, wśród nich liczne grupy z rodzinnego Skopje nowej świętej – podaje BBC. W mszy kanonizacyjnej uczestniczyło kilkanaście oficjalnych delegacji. Grupy pielgrzymów przybyły m.in z diecezji we Włoszech, z Indii, Albanii, Kosowa, Hiszpanii i Polski.

WIDEO: Matka Teresa z Kalkuty ogłoszona świętą

Źródło: RUPTLY/x-news

W piątek w bazylice Świętego Jana na Lateranie odbyło się czuwanie modlitewne, dzień później w bazylice Sant’Andrea della Valle wystawiono relikwię. Kroplę krwi świętej. W poniedziałek, w dzień 19 rocznicy śmierci Matki Teresy, mszę na placu Świętego Piotra odprawi watykański sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin.

Główne uroczystości kanonizacyjne – którym towarzyszyły specjalne środki bezpieczeństwa - odbyły się jednak w niedzielę.- Nowa święta pochylała się nad osobami konającymi, pozostawionymi, aby umrzeć na poboczu drogi, uznając godność, jaką obdarzył je Bóg. Mówiła możnym ziemi, aby uznali swoje winy w obliczu przestępstw ubóstwa, które sami stworzyli – mówił papież Franciszek podczas mszy na placu świętego Piotra dodając: - Myślę, że będziemy mieli kłopot z nazywaniem jej świętą Teresą. Jej świętość jest nam bowiem tak bliska, tak czuła i owocna, że spontanicznie będziemy mówić dalej Matka Teresa.

W uroczystości wziął udział Pallotyn, ksiądz Ryszard Halwa z Fundacji S.O.S Obrony Życia Poczętego. Mężczyzna kilkadziesiąt lat temu w Indiach pracował w ośrodku dla konających, założonym przez Matkę Teresę – Już wówczas wiedziałem, że spotkałem świętą. Była skromna, ale bił od niej jakiś niezwykły blask – mówił Halwa. Jak podkreślał mężczyzna, chętnie udzielała ona wskazówek przybywającym do Azji młodym Polakom. -Każdy człowiek chce kochać i być kochanym. Największą chorobą współczesnego świata nie jest trąd lub gruźlica, ale brak miłości – cytował świętą Pallotyn.

Po mszy świętej papież zaprosił na obiad w atrium Auli Pawła VI aż 1500 ubogich. Biedni i bezdomni, którzy są podopiecznymi noclegowni i domów pomocy prowadzonych przez Misjonarki Miłości w Rzymie, Mediolanie, Bolonii, Florencji i Neapolu otrzymali świeżo przygotowaną pizzę neapolitańską.

Proces kanonizacyjny rozpoczął się w momencie, gdy papież Franciszek uznał cud przypisywany jej wstawiennictwu. Monika Besra, dotknięta ciężką odmianą nowotworu, wzywała pomocy Matki Teresy i ozdrowiała. Dodatkowo kilka lat później, ze śpiączki spowodowanej przez osiem wrzodów w mózgu,wybudził się brazylijski inżynier. Szczegółowe badania potwierdziły całkowite ustąpienie choroby.

Jak przypomina Michał Witczak, profesor Studiów Liturgicznych w Szkole teologii i religioznawstwa na katolickim uniwersytecie w Waszyngtonie, na całym świecie działa dziś ponad 4, 500 sióstr zakonnych, które kontynuują dzieło Matki Teresy służąc w hospicjach, domach dziecka, domach dla osób chorych na AIDS i uzależnionych od narkotyków i samotnych matek.

- Wniosła do Kościoła nowy priorytet i dała przykład, że Boga spotyka się w najbiedniejszych z biednych – dodał podczas konferencji prasowej w Wiedniu ks. Leo Maasburg dodając. Jak podkreślał duchowny, miała ona nastawienie całkowicie misyjne: - Pragnęła przybliżyć ludzi do Boga niezależnie od ich religii, rasy, czy narodowości - mówił.

Matka Teresa urodziła się w 1910 roku w Skopje. W 1928 roku wstąpiła do zakonu sióstr Matki Bożej Loretańskiej. W 1929 roku wyjechała do Indii, później przeniosła się do Kalkuty, gdzie pozostała już do końca życia. W 1948 roku opuściła zakon, aby żyć pośród ubogich. Dwa lata później założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości. Została beatyfikowana przez Jana Pawła II sześć lat po śmierci, w 2003 roku. W 1979 roku otrzymała za swoją działalność Pokojową Nagrodę Nobla. Zmarła 5 września 1997 w Kalkucie w Indiach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski