Watykan: Papież Franciszek poprawił Katechizm Kościoła...

Watykan: Papież Franciszek poprawił Katechizm Kościoła Katolickiego. Kara śmierci uznana za niedopuszczalną

Kazimierz Sikorski (AIP)

Polska

Aktualizacja:

Polska

Papież Franciszek

Papież Franciszek ©AFP/EAST NEWS

Papieskie „nie” dla kary śmierci wywołało ogromne zainteresowanie na całym świecie, rodzi też nadzieje wielu skazańców osadzonych w celach śmierci w oczekiwaniu na egzekucję.
Papież Franciszek

Papież Franciszek ©AFP/EAST NEWS

Na mocy decyzji Franciszka Watykan dokonał zmian w Katechizmie Kościoła katolickiego, które nie pozostawiły najmniejszych wątpliwości co do tego, że kara śmierci jest niedopuszczalna, gdyż stanowi zamach na nienaruszalność i godność osoby..

Można więc teraz oczekiwać reakcji polityków i aktywistów walczących o zniesienie najsurowszej z kar. Mają oni bowiem teraz w ręku oręż w postaci zmienionego artykułu numer 2267 wspomnianego katechizmu, który mówi o tym, że kara śmierci jest niedopuszczalna.

Zmiany Watykan wprowadził prawie 500 lat za późno, co uratowałoby życia Thomasowi Cranmerowi.
Ten żyjący w latach 1489-1556 przywódca reformy anglikańskiej i arcybiskup Canterbury za Henryka VIII Tudora, Edwarda VI Tudora i przez krótki czas królowej Marii I Tudor, został z jej rozkazu stracony.

Ale być może zmiany dokonane przez papieża Franciszka uratują teraz życie innym skazańcom. Bo w swoich zmianach Watykan jednoznacznie mówi, iż Stolica Apostolska nie wierzy już w zasadność stosowania najsurowszej z kar, nawet w przypadku najbardziej okrutnych kryminalistów.

Sam papież już wcześniej zapowiadał, że będzie lobbował na rzecz zniesienia kary śmierci na świecie. Jego słowa są ogromnym wsparciem dla aktywistów kampanii na rzecz zniesienia tej kary m.in. w Stanach Zjednoczonych, w których około 70 procent mieszkańców to katolicy.Co więcej, połowa sędziów w Sadzie Najwyższym USA oraz 16 gubernatorów to katolicy. Zmiany dokonane przez Franciszka powinny być też zachętą dla przeciwników kary śmierci w takich katolickich krajach, jak Demokratyczna Republika Kongo czy Uganda, które są w gronie 53 innych państw mających w swoim arsenale najsurowszą z kar.

Franciszek już wcześniej mówił o tym, że jest przeciwnikiem kary śmierci. W roku 2015 zwrócił na to uwagę w swoim wystąpieniu w Kongresie USA, kraju w którym w większości stanów dokonuje się egzekucji skazańców.

Po zmianach dokonanych w katechizmie być może i w USA zmieni się podejście do kary śmierci, jeśli sędziowie i politycy pójdą śladami Watykanu, który uważa że stosowanie tej kary jest niewłaściwe i narusza godność człowieka.

- Czekaliśmy 1600 lat na to aż Kościół katolicki opowie się bezwarunkowo przeciwko stosowaniu kary śmierci – mówi dziś siostra Helen Prejean, jedna z aktywistek w USA na rzecz zniesienia najsurowszej kary. Dodaje, ze jest zadowolona i bardzo dziękuje papieżowi Franciszkowi za dokonane zmiany. To wielki dzień dla praw człowieka, dodaje.

Wielu już mówi, że zmiany przyszły za późno. Nie uratowały takich protestanckich liderów, jak Hugh Latimer, Nicholas Ridley czy wspomniany Cranmer w Wielkiej Brytanii, może jednak uratują dziś choćby jednego skazanego Amerykanina.

Carey Dean Moore został skazany na karę śmierci za podwójne zabójstwo. Siedzi w celi śmierci w więzieniu w Nebrasce i już wyznaczono datę jego egzekucji- 14 sierpnia. W czerwcu jest prośba o łaskę została odrzucona przez Pete”a Rickettsa, katolika, gubernatora stanu. Aktywiści walczący o zniesienie kary śmierci maja nadzieję, że Moore dostanie szansę na nowe życie po zmianach dokonanach przez Watykan.

Griffin Hardy, rzecznik siostry Helen mówi tak: Mamy Sad Najwyższy w którym dokonują katolicy, mamy wielu gubernatorów katolików. Tak więc jest nadzieja, że wezmą oni na poważnie zmiany dokonane w katechizmie katolickim przez papieża Franciszka.

POLECAMY:Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pytanie

Kazio (nie tak bardzo) Naiwny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Nie bardzo rozumiem co ma wspólnego katechizm z prawem karnym w państwie, w którym władza kościelna została rozdzielona od władzy cywilnej. Może autor artykułu wyjaśni swoje rozumowanie, dlaczego...rozwiń całość

Nie bardzo rozumiem co ma wspólnego katechizm z prawem karnym w państwie, w którym władza kościelna została rozdzielona od władzy cywilnej. Może autor artykułu wyjaśni swoje rozumowanie, dlaczego papieskie 'nie' rodzi nadzieje więźniów z wyrokiem śmierci. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie popełnisz morderstwa

abcd (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

Wyszukaj w sieci:

"Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar"


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nikt nie może dwom panom służyć

abcd (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć mordercom i mówić, że służycie...rozwiń całość

Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć mordercom i mówić, że służycie życiu, bo gdy chronicie życie winnych, to musicie oddać w zamian życie niewinnych ludzi.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Krótka historia o pogardzie i godności

abcd (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

Społeczeństwo, które godzi się na usunięcie kary śmierci z kodeksu karnego, okazuje pogardę ofiarom, bowiem stawia życie mordercy ponad życie ofiary, a jednocześnie wysyła czytelny komunikat do...rozwiń całość

Społeczeństwo, które godzi się na usunięcie kary śmierci z kodeksu karnego, okazuje pogardę ofiarom, bowiem stawia życie mordercy ponad życie ofiary, a jednocześnie wysyła czytelny komunikat do przestępców: możesz zabijać, twoje życie jest bezpieczne, a my jesteśmy bezsilni. Likwidując karę śmierci społeczeństwo samo siebie pozbawia godności, bowiem jest to również komunikat do wszystkich obywateli: od teraz nie dzielimy już ludzi na dobrych i złych, ale dzielimy na martwych i żywych.
Czytaj więcej na "henryk dabrowski pl"zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo